Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętowali strażacy w Wodzisławiu Śl. Okazje były dwie: 70. rocznica zawodowego pożarnictwa w powiecie i 50 lat budynku komendy ZDJĘCIA

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Tegoroczna uroczystość była szczególna, ponieważ przypadała w pięćdziesiątą rocznicę oddania do użytku budynku strażnicy zawodowej straży pożarnej przy ulicy Pszowskiej, w którym obecnie mieści się siedziba Komendy Powiatowej PSP oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza. Ponadto, dokładnie 70 lat temu w budynku przy ulicy Targowej, na bazie istniejącej wówczas jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim utworzono pierwsze pogotowie zawodowej straży pożarnej.
Tegoroczna uroczystość była szczególna, ponieważ przypadała w pięćdziesiątą rocznicę oddania do użytku budynku strażnicy zawodowej straży pożarnej przy ulicy Pszowskiej, w którym obecnie mieści się siedziba Komendy Powiatowej PSP oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza. Ponadto, dokładnie 70 lat temu w budynku przy ulicy Targowej, na bazie istniejącej wówczas jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim utworzono pierwsze pogotowie zawodowej straży pożarnej. Powiat wodzisławski
29 listopada, w Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. odbył się uroczysty apel z udziałem m.in. samorządowców, w tym starosty Leszka Bizonia i Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jacka Kleszczewskiego. Okazją była 70. rocznica funkcjonowania zawodowego pożarnictwa w powiecie wodzisławskim, a także 50. rocznica oddania do użytku obecnej siedziby Komendy.

Podczas uroczystości 62 funkcjonariuszy PSP z terenu województwa śląskiego otrzymało srebrne oraz brązowe odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Ponadto, nagrody i awanse na wyższe stopnie służbowe w korpusie oficerów, aspirantów i podoficerów otrzymało 14 funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim.

W trakcie uroczystości nastąpiło wręczenie odznak „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej powiatu wodzisławskiego”. Decyzją Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej otrzymali je:

  • Barbara Orzechowska – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wodzisławiu Śląskim,
  • Mieczysław Widenka – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wodzisławiu Śląskim,
  • st. bryg. Wojciech Kruczek – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku,
  • bryg. Marek Zdziebło – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Żorach,
  • st. bryg. Arkadiusz Labocha – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie.

Podczas apelu ks. prał. Bogusław Płonka poświęcił figurę św. Floriana, która stanęła na postumencie przy wjeździe na dziedziniec Komendy. Wyrzeźbił ją wodzisławski strażak Norbert Kolonko. Oficjalnie włączony do służby został ponadto quad o wartości 199 tys. zł zakupiony dla KP PSP Wodzisław Śląski ze środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz samorządów lokalnych (Gorzyce i Lubomia), a także inny sprzęt ufundowany przez samorządy i komendę wojewódzką, w tym aparaty powietrzne (Powiat Wodzisławski), kamera termowizyjna (Marklowice), łódź ratownicza Kontra (KW PSP), radiotelefony do koordynacji akcji ratowniczych (KW PSP).

Starosta Leszek Bizoń podziękował strażakom za całoroczną służbę i życzył powodzenia w kolejnym roku:

- Służba strażaka to bardzo trudna i odpowiedzialna praca. Wywiązujecie się z niej wzorowo. Widać to po liczbie dzisiaj przyznanych wyróżnień, awansów i odznaczeń. To wszystko świadczy o waszym pełnym profesjonalizmie i poważnym podejściu do pełnienia swoich obowiązków – powiedział starosta Bizoń.

Wodzisławskich strażaków skomplementował też komendant wojewódzki PSP w Katowicach nadbryg. Jacek Kleszczewski, który powiedział, że wodzisławska – i szerzej śląska – straż pożarna nie ma się czego wstydzić, zarówno w zakresie wyszkolenia, jak i wyposażenia:

- Zdaję sobie sprawę, że są jeszcze rzeczy, których brakuje, ale przypomnijcie sobie jak to wyglądało przed 10-20 laty. Macie doskonały sprzęt, o który wszyscy wspólnie zabiegamy, bo doceniamy to, co robicie na co dzień i wiemy, że strażak, żeby mógł nieść pomóc, musi być odpowiednio wyposażony - zaznaczył komendant wojewódzki.

Tegoroczna uroczystość była szczególna, ponieważ przypadała w pięćdziesiątą rocznicę oddania do użytku budynku strażnicy zawodowej straży pożarnej przy ulicy Pszowskiej, w którym obecnie mieści się siedziba Komendy Powiatowej PSP oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza. Ponadto, dokładnie 70 lat temu w budynku przy ulicy Targowej, na bazie istniejącej wówczas jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim utworzono pierwsze pogotowie zawodowej straży pożarnej. Z tej okazji została wydana publikacja, przedstawiająca historię zawodowego pożarnictwa na terenie powiatu wodzisławskiego. W nawiązaniu do tych wydarzeń Komendant Powiatowy PSP w Wodzisławiu Śląskim st. bryg. Marek Misiura wręczył gościom okolicznościowe medale pamiątkowe.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera