MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkody po nawałnicy w pow. pszczyńskim liczone w tysiącach. Jak wygląda miasto? [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W środowy wieczór, około godziny 22:00, gminę Pszczyna nawiedziła silna nawałnica, powodując rozległe zniszczenia. Służby ratunkowe natychmiast przystąpiły do działania, aby opanować sytuację. Do tej pory przeprowadzono ponad 300 interwencji, a prace nad usuwaniem skutków burzy i przywracaniem normalnego funkcjonowania miasta trwają nieprzerwanie.

Szkody po nawałnicy w pow. pszczyńskim liczone w tysiącach. Jak wygląda miasto?

19 czerwca, nad gminą Pszczyna przeszła gwałtowna nawałnica, która wyrządziła poważne szkody. Porywisty wiatr połamał drzewa, uszkodził linie energetyczne i wiele budynków. W miejscowości Brzeźce dach przedszkola został poważnie uszkodzony, a burza zniszczyła także liczne obiekty sportowe i rekreacyjne na terenie gminy. Ulewne deszcze doprowadziły do lokalnych podtopień, co dodatkowo utrudniło działania ratunkowe.

- Na terenie powiatu uszkodzonych zostało ponad 50 budynków mieszkalnych, 5 budynków użyteczności publicznej - przedszkole w Brzeźcach, 2 lokale gastronomiczne, obiekt wielkopowierzchniowy oraz piekarni w Łące. Działania strażaków związane są przede wszystkim z przewróconymi drzewami na budynki mieszkalne, infrastrukturę drogową, elektroenergetyczną, ogrodzenia, garaże i pojazdy - napisał w mediach społecznościowych starosta pszczyński Grzegorz Wanot.

Intensywne prace służb ratunkowych

- Strażacy dwoją się i troją, żeby usunąć skutki potężnej nawałnicy, która przeszła ok. godz. 21.00 nad powiatem pszczyńskim. Najbardziej ucierpiały miejscowości od Pawłowic, przez Studzionkę, Wisłę Wielką, Małą, Brzeźce, Łąkę, Porębę, Suszec, Mizerów, Pszczynę, Rudołtowice i Ćwiklice. O godz. 22.30 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie zebrał się sztab kryzysowy - dodał Grzegorz Wanot.

Natychmiast po przejściu burzy na miejsce skierowano służby ratunkowe, które intensywnie pracują nad usuwaniem jej skutków. Do tej pory przeprowadzono ponad 350 interwencji. Strażacy, policja oraz inne służby porządkowe zajmują się usuwaniem powalonych drzew i naprawą zerwanych linii energetycznych.

- Zgłoszenia nadal wpływają do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, a liczba interwencji systematycznie wzrasta, choć w mniejszej skali niż to miało miejsce w nocy poprzedniego dnia. Do wczesnych godzin popołudniowych liczba interwencji prawdopodobnie zbliży się do 450, a jeśli sytuacja się utrzyma, do jutra może wynieść około 500. Utrudnienia, które są zgłaszane dotyczą głównie dróg osiedlowych, wjazdów na posesje oraz wiejskich dróg – informuje mł. bryg. Mateusz Caputa, oficer prasowy pszczyńskiej straży pożarnej.

Ocena szkód i pomoc mieszkańcom

Aktualnie trwają działania mające na celu dokładne oszacowanie szkód. Pracownicy Urzędu Miejskiego, Miejskiego Zakładu Zieleni, Administracji Zasobów Komunalnych, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Straży Miejskiej są zaangażowani w pomoc poszkodowanym mieszkańcom i przywracanie normalnego funkcjonowania gminy.

- Skupiamy się na usuwaniu powalonych drzew oraz naprawie uszkodzonych budynków, aby jak najszybciej zapewnić bezpieczeństwo i normalność w życiu codziennym mieszkańców – mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Tymczasowe zamknięcie obiektów

Z powodu szkód spowodowanych burzą, w czwartek 20 czerwca, nieczynne będą:

 • Ośrodek Sportów Wodnych w Łące,
 • Park Aktywności w Pszczynie,
 • Plac zabaw w Wiśle Wielkiej,
 • Boisko w Łące,
 • Pokazowa Zagroda Żubrów.

Podsumowanie interwencji strażaków w woj. śląskim

Interwencje PSP i OSP: Jak podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego - od godz. 20:32 19.06.2024 r. do godz. 02:00 dnia 20.06.2024 r. odnotowano: 1056 zdarzeń:

 • najwięcej pow. pszczyński – 226,
 • pow. wodzisławski - 184,
 • pow. bielski/Bielsko-Biała - 174,
 • pow. raciborski – 116,
 • pow. rybnicki - 115,
 • pow. cieszyński - 70,
 • pow. częstochowski – 63.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni