Szkoła w Bojszowach: Klasa bez krzeseł? Uczniowie siedzą na...

  Szkoła w Bojszowach: Klasa bez krzeseł? Uczniowie siedzą na piłkach

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sześciolatki w bojszowskiej szkole siedzą na piłkach
  1/2
  przejdź do galerii

  Sześciolatki w bojszowskiej szkole siedzą na piłkach ©Jolanta Pierończyk

  Szkoła w Bojszowach: Szkoła im. Wilhelma Gawlikowicza w Bojszowach w powiecie bieruńsko-lędzińskim, bodaj jako jedyna w województwie śląskim, wprowadziła w tym roku nowość dla pierwszaków: piłki do siedzenia zamiast krzeseł. Z badań wynika, że są korzystniejsze dla kręgosłupa.
  Szkoła w Bojszowach:

  - Spotkałam się z taką innowacją na jednej z konferencji i postanowiłam spróbować w naszej szkole - mówi Barbara Sosna, dyrektorka szkoły.

  Takie specjalne siedzenia dostała klasa złożona z samych sześciolatków. Jest ich 15. - Dla dzieci to przede wszystkim atrakcja, ale z badań wynika, że dla kręgosłupa są korzystniejsze niż krzesła - mówi Marta Kuźnik, wychowawczyni klasy, doktorantka specjalizująca się w edukacji wczesnoszkolnej.

  Oczywiście, przymusu nie ma.
  Jeśli dziecko woli krzesełko, nie ma przeszkód. - Krzesełka w sali są i czasem dzieci zamieniają piłkę na krzesełko - mówi dyrektorka. - Ale po jakimś czasie wracają do piłki. Najważniejsze, aby dziecko czuło się dobrze. To ono decyduje, na czym chce siedzieć.

  Podczas naszej wizyty w tej innowacyjnej klasie rzeczywiście zauważyliśmy dwoje dzieci siedzących na krzesełkach. Piłek szkoła kupiła dwadzieścia, płacąc po 49 zł za każdą. Są dostosowane do wzrostu dzieci, bo tylko tak odpowiednio dobrane mają sens i spełniają swoje zadanie.

  Siedzenie na piłce specjaliści nazywają siedzeniem aktywnym lub dynamicznym, które zmusza mięśnie do pracy w ekonomiczny sposób.

  Prócz niekwestionowanych korzyści dla kręgosłupa, siedzenie na piłce ma dla uczniów również inne zalety. Specjaliści z Gabinetu Psychologiczno-Pedagogicznego "Plastuś" na swojej stronie internetowej www.integracja-sensoryczna.pl zapewniają, że siedzenie na piłce sprzyja także integracji sensorycznej (podświadomemu współdziałaniu zmysłów). Uczenie się "w ruchu" daje wiele korzyści dziecku, a rodzicom zmniejsza potrzebę ciągłego powtarzania: "siedź prosto", "nie bujaj się na krzesełku", "rób wreszcie to zadanie".
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  piłka

  Vabengo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ja sama myślę o takiej piłce do siedzenia http://fitspire.pl/produkt/pilka-do-siedzenia-fitspire Cały dzień spędzam przed komputerem i szukam rozwiązań, które poprawią mój komfort pracy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super ale gdzie zdjete buty i skarpetki

  ania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Dzieci musza zdejmowac tez buty i skarpetki w klasie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Siedziska

  Małgorelka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Na pewno są bardziej miękkie od tradycyjnych, drewnianych krzeseł, ale czy lepsze? Zarówno chłopiec na pierwszym planie, jak i ucięta dziewczynka nie mają prostych pleców. Ba, wręcz zwinięte...rozwiń całość

  Na pewno są bardziej miękkie od tradycyjnych, drewnianych krzeseł, ale czy lepsze? Zarówno chłopiec na pierwszym planie, jak i ucięta dziewczynka nie mają prostych pleców. Ba, wręcz zwinięte ramiona… To raczej nie polepszy ich postawy. Jeżeli już wprowadzają takie zmiany, to lepiej byłoby rozejrzeć się za czymś naprawdę dobrym. W klasie mojej córki pojawiły się takie czerwone krzesełka entelo.pl/pl/oferta.html. Wygodne, wyprofilowane oparcie. Dzieciaki siedzą prosto i nie muszą się pochylać przy pisaniu. Moim zdaniem, to o niebo lepsze rozwiązanie. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chory pomysł

  Paolodiabolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jak można zauważyć na zdjęciu, dziewczynka tyle godzin siedząc w takiej postawie może za kilka lat mieć problem z wadami kończyn dolnych (- kolana koślawe, - kolana szpotawe), ogólnie chory pomysł,...rozwiń całość

  Jak można zauważyć na zdjęciu, dziewczynka tyle godzin siedząc w takiej postawie może za kilka lat mieć problem z wadami kończyn dolnych (- kolana koślawe, - kolana szpotawe), ogólnie chory pomysł, ciekawe na czym siedzą w sekretariacie :]

  PS.
  W sejmie też by się przydało zmienić loże na piłki :Dzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo