Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpecące plamki na skórze? Jest na to rada

AMA
Mogą pojawić się na dekolcie, dłoniach, czole, policzkach, nosie i w innych miejscach na ciele. Przebarwienia. Choć niektórzy potrafią dostrzec w nich pewien urok, zdecydowana większość uznaje je za przykrą konsekwencję upływającego czasu, której nawet gruba warstwa makijażu nie potrafi zatuszować. Na szczęście specjaliści polecają skuteczniejsze sposoby radzenia sobie z tym problemem.

O wyborze metody leczenia przebarwień zawsze powinien decydować lekarz lub pracujący wspólnie z nim kosmetolog, który po wnikliwym wywiadzie zdefiniuje przyczynę powstania zmian na skórze i dobierze najskuteczniejszą w danym przypadku, bezpieczną terapię. Podczas takiej konsultacji często przeprowadza się badanie dermatoskopowe, które pozwala określić, z jakiego rodzaju plamami czy przebarwieniami mamy do czynienia - mówi dr Iwona Krędzielak-Manikowska, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej.

Szacuje się, że z problemem przebarwień na skórze zmaga się 48 procent Polek. Większość z nich to panie w wieku 50 lat i więcej, ale 30 procent - zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez niezależny instytut - stanowią kobiety po trzydziestce. Większość przebarwień związana jest ze zmianami hormonalnymi w organizmie, które skutkują nierównomiernym rozłożeniem melaniny. Tworzeniu się przebarwień sprzyja też nadmierna ekspozycja na słońce. Żeby temu zapobiec, bardzo ważne jest systematyczne aplikowanie na skórę filtrów słonecznych.

- Jednym z najczęściej stosowanych sposobów leczenia przebarwień są peelingi chemiczne, przede wszystkim te delikatne - z kwasami owocowymi z grupy alfa-hydroksylowej (AHA), na przykład z kwasem glikolowym. Ilość zabiegów każdorazowo ustalana jest indywidualnie. Często wystarcza jedna wizyta w gabinecie, po której lekarz zaleca terapię uzupełniającą do zastosowania w domu.

Obok peelingów chemicznych, do leczenia przebarwień stosuje się również krioterapię, która szczególnie sprawdza się w przypadku leczenia rogowacenia starczego, plam soczewicowatych oraz brodawek łojotokowych, a także zabiegi laserowe z wykorzystaniem źródeł światła intensywnego (IPL, VPL). Nowością w terapii przebarwień jest natomiast mezoterapia igłowa z zastosowaniem substancji aktywnych o działaniu rozjaśniającym.


*Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!