Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybszy przesył dokumentów i platformy sprzedaży online

Materiał Informacyjny
Automatyzacja i optymalizacja: przesyłania dokumentów w firmach, zawierania kontraktów, pozyskiwania nowych kontaktów i klientów, planowania produkcji i sprzedaży, zarządzania informacją, pieniędzmi i zasobami. A wszystko to z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Od 29 sierpnia do 6 października mikro-, mali i średni przedsiębiorcy mogą się starać o dotację unijną, a dzięki pozyskanym środkom wprowadzić, rozwinąć lub zmodernizować system elektronicznej gospodarki w swoich przedsiębiorstwach.

Jakie projekty mogą się ubiegać o takie wsparcie? Andrzej Kwaśniewski, kierownik Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Katowicach, jako jeden z przykładów podaje firmę, która chciałaby wprowadzić system informatyczny ułatwiający zarządzanie magazynem. Poprzez wprowadzenie nowoczesnych technologii firma mogłaby zautomatyzować kontrolę nad stanem magazynu, a co za tym idzie – dystrybucją i spedycją oferowanych towarów i usług.

O dofinansowanie mogą się również ubiegać firmy, które chciałyby rozwinąć platformy sprzedaży internetowej, a które przy okazji mogłyby skrócić drogę obiegu dokumentów. W ten sposób, poprzez usprawnienie komunikacji w firmie, można byłoby obniżyć koszty zarządzania ich tradycyjnym obiegiem.

W ramach tego konkursu do rozdania jest w sumie ponad 15,2 mln euro, czyli około 67,2 mln zł. Jednak trzeba pamiętać, że poziom dofinansowania uzależniony będzie od tego, ilu pracowników na umowę o pracę zatrudnia dana firma i jakie są jej roczne obroty. Mikro- i mali przedsiębiorcy mogą liczyć na dotację w wysokości 45 proc. wartości przedstawionego projektu, a średni – 35 proc. Dodatkowo pieniądze, które można pozyskać, zostały podzielone proporcjonalnie do liczby firm zarejestrowanych w poszczególnych częściach naszego regionu. I tak: najwięcej pieniędzy zostało przeznaczonych na dofinansowanie projektów w subregionie centralnym (ponad 7,4 mln euro), w północnym, południowym – około 2,7 mln euro, a zachodnim – 2,3 mln euro.

Dodajmy, że firmy mogą rozpocząć realizację przedstawionych projektów najwcześniej po upływie jednego dnia od złożenia wniosku. Natomiast jego zakończenie powinno nastąpić najpóźniej po roku od podpisania umowy o dofinansowanie.

Nowoczesne technologie
ANDRZEJ KWAŚNIEWSKI, KIEROWNIK GŁÓWNEGO PUNKTU INFORMACYJNEGO O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH W KATOWICACH:

Wkraczając w XXI w., wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że będzie to epoka informacji oraz technologii związanych z jej przetwarzaniem. Każda rozwijająca się gospodarka w dniu dzisiejszym nie może funkcjonować bez specjalistycznych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), które odgrywają bardzo istotną rolę również w życiu codziennym każdego z nas. Fundusze Europejskie w ramach śląskiego programu regionalnego przewidują wsparcie projektów, które będą miały na celu wdrożenie TIK, wspomagających działalność przedsiębiorstw. Dzięki nim przedsiębiorcy będą mogli np. szybciej trafić ze swoim produktem czy usługą do klienta, pozyskać inwestora, wymienić doświadczenia biznesowe czy też efektywniej zarządzać finansami, produkcją oraz kadrą pracowniczą. Należy przy tym pamiętać, że każdy z projektów będzie wymagał indywidualnego uzasadnienia w zakresie przydatności wdrożonych rozwiązań technologicznych oraz finalnych rezultatów. Zatem aby skutecznie wnioskować o takie wsparcie, projekt musi być dobrze dopasowany do modelu oraz charakterystyki firmy –_powinien rozwiązywać zdefiniowane problemy i prowadzić do dalszego rozwoju MŚP. Warto też wspomnieć, że warunki konkursowe przewidują tylko rok (od momentu podpisania umowy o dofinansowanie) na kompletne wdrożenie takiej technologii w przedsiębiorstwie, zatem premiowana będzie również zdolność do szybkiego zaadaptowania nowych rozwiązań.

Więcej o konkursie opisanym w tym odcinku:
www.rpo.slaskie.pl

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Główny Punkt Informacyjny: Katowice – tel.: 32 77 40 172,
e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera