Zamek w Lublińcu to miejsce z burzliwą historią
Pierwsza wzmianka o lublinieckim zamku pochodzi z XIV wieku. Jak podaje Jan Fikus senior w swojej monografii Lublińca, po raz pierwszy wspomniano o budowli w dokumencie z 1397 roku, w związku z konfliktem wojennym między królem polskim Władysławem Jagiełłą a księciem Władysławem II Opolczykiem. Wtedy też zamek trafił w ręce króla Jagiełły.
Zobacz te ZDJĘCIA
Tajemnicze podziemne przejście
W mrokach historii zniknęły przekazy na temat pierwotnego kształtu twierdzy. Są jednak świadectwa, które mówią o tajemniczym wejściu do podziemnego ganku, który miał prowadzić poza zamek w kierunku kościoła. Jednak Jan Fikus wątpił w taką wersję z powodu przeszkód wodnych, które stałyby na drodze takiego tunelu.
Kolejną ciekawostką historyczną jest pożar w 1650 roku, który strawił niemal całe miasto, a także część gmachu lublinieckiego zamku. Podczas odbudowy nadano mu charakter barokowej rezydencji. Z kolei w 1655 roku schronienie znalazł tu obraz jasnogórski, wywieziony z częstochowskiego klasztoru w obawie przed szwedzką rekwizycją. W latach 1770-1771 bywał tu kilkakrotnie Kazimierz Pułaski, odwiedzając rezydującą tu Franciszkę Krasińską.
Przez wieki zamek przechodził z rąk do rąk. W zamku mieszkał przez pewien czas zasłużony dla miasta Franciszek Grotowski, który stał się patronem bulwaru biegnącego wzdłuż rzeki nieopodal zamku. Ciekawostką jest także, że w miejscu dziś istniejącego bulwaru i terenów zielonych znajdował się dość spory staw, który potem spuszczono. Grotowski w swoim testamencie przeznaczył większość swojego majątku na urządzenie w zamku zakładu wychowawczego. W zamku mieściły się też swego czasu sąd i starostwo. Z kolei w 1893 roku administracyjne władze niemieckie otworzyły tu "zakład dla idiotów i nieuleczalnie chorych". W 1922 roku Lubliniec został uroczyście przejęty przez władze polskie. Zamek pozostał częścią utworzonego w mieście szpitala psychiatrycznego. Opuścił go dopiero w 1979 roku, kiedy budynek z powodu złego stanu technicznego nie nadawał się do eksploatacji. Od tego momentu zamek ulegał coraz większej degradacji. Dopiero po przejściu w prywatne ręce odzyskał w 2010 roku dawny blask i stał się hotelem z restauracją. Wielką zasługę miała w tym Daniela Stier, która prowadziła przejęty przez jej rodzinę hotel. Hiszpanka wprowadziła do zamku swojego artystycznego ducha. W nowe ręce zamek trafił w 2020 roku, gdzie kontynuowana jest dotychczasowa forma działalności biznesowej.
Kolejni właściciele zamku w Lublińcu
- Władysław Opolczyk,
- Jan II Dobry,
- Habsburgowie,
- Kochciccy,
- Cellarowie,
- de Garnier,
- Anna Gaschin,
- Karol Ludwig Niemiecki,
- Zofia Karolina Dyhrn,
- Fryderyk Wilhelm Schlabrndorf,
- Dionizy Jeanneret,
- Franciszek Grotowski,
- Andrzej Renard,
- Fryderyk Kielmann,
- Reinhold Kielmann,
- Obecny właściciel - Hotel ZL Sp. z o.o.
Nie przeocz
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Modne paznokcie na 2023 rok. Wiemy, co będzie na topie! TOP wzory na paznokcie
- Zamek w Bobolicach. Jak zmieniał się na przestrzeni lat? Zobaczcie te ZDJĘCIA
- To wydarzy się w Twoim życiu w 2023 roku. Oto co Cię czeka w zdrowiu, pracy i miłości
- Odważny kalendarz lekarek i lekarzy ze Śląska - pozują prawie NAGO. Zobaczcie ZDJĘCIA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?