MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice Śląska. W tym zamku mieścił się kiedyś tzw. "zakład dla idiotów". Ukryto tu także obraz Matki Boskiej Częstochowskiej

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Tajemnice Śląska. W zamku w Lublińcu mieścił się kiedyś "zakład dla idiotów". Ukryto tu także obraz Matki Boskiej Częstochowskiej
Tajemnice Śląska. W zamku w Lublińcu mieścił się kiedyś "zakład dla idiotów". Ukryto tu także obraz Matki Boskiej Częstochowskiej arc Hotel Zamek Lubliniec/Daniela Stier/Piotr ciastek
Na przestrzeni dziejów lubliniecki zamek pełnił bardzo różne funkcje - od rezydencji książąt opolskich, przez szpital psychiatryczny i dom dziecka aż po hotel. Nie wiadomo jednak, kto zbudował zamek i kiedy to nastąpiło. Przez lata budynek niszczał, dopiero w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku zabrano się za jego ratowanie.

Zamek w Lublińcu to miejsce z burzliwą historią

Pierwsza wzmianka o lublinieckim zamku pochodzi z XIV wieku. Jak podaje Jan Fikus senior w swojej monografii Lublińca, po raz pierwszy wspomniano o budowli w dokumencie z 1397 roku, w związku z konfliktem wojennym między królem polskim Władysławem Jagiełłą a księciem Władysławem II Opolczykiem. Wtedy też zamek trafił w ręce króla Jagiełły.

Zobacz te ZDJĘCIA

Tajemnicze podziemne przejście

W mrokach historii zniknęły przekazy na temat pierwotnego kształtu twierdzy. Są jednak świadectwa, które mówią o tajemniczym wejściu do podziemnego ganku, który miał prowadzić poza zamek w kierunku kościoła. Jednak Jan Fikus wątpił w taką wersję z powodu przeszkód wodnych, które stałyby na drodze takiego tunelu.

Kolejną ciekawostką historyczną jest pożar w 1650 roku, który strawił niemal całe miasto, a także część gmachu lublinieckiego zamku. Podczas odbudowy nadano mu charakter barokowej rezydencji. Z kolei w 1655 roku schronienie znalazł tu obraz jasnogórski, wywieziony z częstochowskiego klasztoru w obawie przed szwedzką rekwizycją. W latach 1770-1771 bywał tu kilkakrotnie Kazimierz Pułaski, odwiedzając rezydującą tu Franciszkę Krasińską.

Przez wieki zamek przechodził z rąk do rąk. W zamku mieszkał przez pewien czas zasłużony dla miasta Franciszek Grotowski, który stał się patronem bulwaru biegnącego wzdłuż rzeki nieopodal zamku. Ciekawostką jest także, że w miejscu dziś istniejącego bulwaru i terenów zielonych znajdował się dość spory staw, który potem spuszczono. Grotowski w swoim testamencie przeznaczył większość swojego majątku na urządzenie w zamku zakładu wychowawczego. W zamku mieściły się też swego czasu sąd i starostwo. Z kolei w 1893 roku administracyjne władze niemieckie otworzyły tu "zakład dla idiotów i nieuleczalnie chorych". W 1922 roku Lubliniec został uroczyście przejęty przez władze polskie. Zamek pozostał częścią utworzonego w mieście szpitala psychiatrycznego. Opuścił go dopiero w 1979 roku, kiedy budynek z powodu złego stanu technicznego nie nadawał się do eksploatacji. Od tego momentu zamek ulegał coraz większej degradacji. Dopiero po przejściu w prywatne ręce odzyskał w 2010 roku dawny blask i stał się hotelem z restauracją. Wielką zasługę miała w tym Daniela Stier, która prowadziła przejęty przez jej rodzinę hotel. Hiszpanka wprowadziła do zamku swojego artystycznego ducha. W nowe ręce zamek trafił w 2020 roku, gdzie kontynuowana jest dotychczasowa forma działalności biznesowej.

Kolejni właściciele zamku w Lublińcu

 • Władysław Opolczyk,
 • Jan II Dobry,
 • Habsburgowie,
 • Kochciccy,
 • Cellarowie,
 • de Garnier,
 • Anna Gaschin,
 • Karol Ludwig Niemiecki,
 • Zofia Karolina Dyhrn,
 • Fryderyk Wilhelm Schlabrndorf,
 • Dionizy Jeanneret,
 • Franciszek Grotowski,
 • Andrzej Renard,
 • Fryderyk Kielmann,
 • Reinhold Kielmann,
 • Obecny właściciel - Hotel ZL Sp. z o.o.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni