Tak mógłby wyglądać Trójkąt Trzech Cesarzy. Oto projekt młodych architektów

ADZaktualizowano 
Tak możliwości wykorzystania potencjału Trójkąta Trzech Cesarzy widzą studenci architektury Politechniki Wrocławskiej. Ich projekt „Restituta” - muzeum poświęconego polskiej walce narodowowyzwoleńczej pokazał niedawno portal Murator Achitektura. Autorami projektu są Aleksandra Jerszyńska i Paweł Lisiak. Nad projektem pracowali pod opieką naukową dr inż. arch. Tomasza Głowackiego.

Jak może wyglądać muzeum widziane oczami studentów pierwszego roku architektury Politechniki Wrocławskiej? Ich konkursową pracę pokazał niedawno portal Architektura Murator. Muzeum ulokowano na terenie Trójkąta Trzech Cesarzy, czyli miejsca, gdzie stykały się tereny trzech polskich rozbiorów, obecnie to Sosnowiec, Jaworzno i Mysłowice.

- Pomysł na projekt jest związany z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi Paweł Lisiak, jeden z autorów projektu. - Robiliśmy go na zajęciach architekta Tomasza Głowackiego poruszających temat nieobecności. Stąd też nasze bezpośrednie skojarzenie z tegoroczną rocznicą – nieobecność Polski na mapie Europy. Zaczęliśmy szukać informacji na ten temat i tak dowiedzieliśmy się, że granica między państwami trzech zaborców przez długi czas przebiegała na połączeniu dwóch rzek, Czarnej i Białej Przemszy. W internecie roi się od miłośników tego miejsca, prawdziwych zapaleńców. Naszym zdaniem potencjał Trójkąta wciąż jest niewykorzystany. Kiedy zwiedzaliśmy to miejsce spotkaliśmy kilka grup turystów. Największym problemem dla nas był brak bezpośredniego połączenia między trzema brzegami , a największą wartością piękno przyrody i mieszające się wody o różnych odcieniach. Chcieliśmy upamiętnić historię przez stworzenie w tym miejscu muzeum poświęconego ogółowi polskich walk narodowowyzwoleńczych. Do tej funkcji dołożyliśmy dodatkowe jak sale seminaryjne czy hostel dla odwiedzających. Ważne było dla nas wykorzystanie krajobrazu, więc wszystkie funkcje towarzyszące otwierają się na naturę wewnątrz. Muzeum poprowadziliśmy po zewnętrznym obrysie okręgu z otwarciami na byłą granicę między Cesarstwem Niemieckim, Cesarstwem Rosyjskim i Monarchią Austrowęgierską. Trzy segmenty muzeum zostały poświęcone konkretnym zaborom - mówi autor.
Autorzy projektu umieścili na „trójkącie” obiekt w kształcie koła.
Budynek formą koła podkreśla jedność trzech dawnych ziem zaborów i umożliwia dobre warunki obserwowania ciekawego pod względem krajobrazowym miejsca. Architektura nieobecności jest zarazem formalna (sztuczna topografia – przedłużenie płaszczyzny wałów), jak i symboliczna – odniesienie do nieobecności Polski na mapie Europy. Muzeum znajduje się na przecięciu tras spacerowych i turystycznych, dlatego ma formę kładki łączącej brzegi rzeki, kiedyś rozdzielone granicą.

Struktura budynku została ukształtowana w taki sposób, by wszystkie funkcje miały bezpośredni kontakt z przyrodą zamkniętą wewnątrz okręgu. Wystawa poświęcona historii tego miejsca jest poprowadzona po zewnętrznym obrysie koła. Ciemne przestrzenie poświęcone konkretnym zaborom są rozdzielone przez naturę – rzekę - czytamy w opisie pracy.
To praca konkursowa i oczywiście nie ma żadnego przełożenia na planowane przez miasto inwestycje, ale warto zapoznać się z ciekawą wizją zmian proponowaną przez młodych architektów. Może kiedyś...

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Antyterroryści na lotnisku w Pyrzowicach

Otwarcie Galerii Libero w Katowicach

Wideo

Materiał oryginalny: Tak mógłby wyglądać Trójkąt Trzech Cesarzy. Oto projekt młodych architektów - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
H
Hajnel z Laurahity

Tak ci piana wali, co musisz dac pozor, cobys sie niy zaszlukou!

zgłoś
f
fan slonsokow

Nie ma strachu, nie zrobili z ciebie Polaka małego, ani dużego, ani żadnego, jesteś wciąż nie Polak, nie Niemiec, yno.... kto? Bo chyba nie kundel bezpański, to by cie mogło obrazić.
Twoja znajomość historii zatrzymała się dość dawno na etapie szkolnym, a to raczej za mało żeby wygłaszać tu twierdzenia : Gorolstwo, kere wszyndzie wlazuo - jak jaki ungycifer - pocyganiouo nasza historia.
Gorolstwo, ungeziefer - jak to dobrze że nie jesteś wcale agresywny, i dlatego masz pełne prawo zarzucać napastliwość innym, choćby i Polokom.

zgłoś
H
Hajnel z Laurahity

Jak zy mie Poloki chcieli zrobic ....Polaka malego..., to o zodnym RON-ie niy uczyli. A mozno to wymyslyli ci, co wymyslyli ZON?

zgłoś
f
fan slonsokow

Jo niy ciyrpia ani czyśwych Hanysów bo som immer schowinisty i ciyngiym blank gupie.

RON= Rzeczpospolita Obojga Narodów - nie jest to nazwa wymyślona przeze mnie, ale używana przez historyków i przez ówczesne elity w Polsce. Ci co samozwańczo określają się znawcami historii a brakuje im dużo do trzeźwej (no właśnie) oceny dziejów używają nazwy Polsko-Litwa. Ale to nikomu nie zaszkodzi jeśli pozostaniesz przy swoim nazewnictwie.
A na sympozja szowinistów nie chodzę, nawet na bani, bo za bardzo wali frustracją i zakamuflowaną opcją ty już wiesz jaką.

zgłoś
H
Hajnel z Laurahity

Co to je RON? A co do piyrszego rozebrania Polsko-Litwy to mosz pra. Ech sie przi pisaniu hachnou.
Co do reszty - to mogymy podaskutowac, jak byda na planowanym sympozjum o slonckij tozsamosci. Ino niy pij przed tym - bo niy lubia agresywnych pijanych Polokow!

zgłoś
f
fan slonsokow

Na marginesie I rozbiór RON odbył się w 1772 r.

Niedotrzymanie sankcji pragmatycznej zostało potraktowane przez Fryca Dupnego jako causa belli i usprawiedliwiało napad zbrojny na Austrię oraz w konsekwencji "przyłączenie", czyli zajęcie, czyli ZABÓR Śląska. Akurat mieszkańcom Śląska było wszystko jedno, kto ich będzie łupił, zresztą nie mieli u Fryca nic do gadania. Nie zmienia to prawdy, że ziemia śląska dostała się wtedy, jak to wykazała historia, pod okupację.

Aż strach pomyśleć jakie to prawa następcy Cesarstwa Rzymskiego (?) Narodu Niemieckiego mają jeszcze zamrożone
w swoich mózgownicach i lada chwila mogą je odgrzać.
Póki co, to troszycka pomniejszone zostały same Niemcy, a Prusy zostały wygumowane z map i z historii, i to z dobrego powodu.
Nie trzeba przesadzać z tym zadawnionym umiłowaniem przez Czechów germańskiej rasy, bo pod panowaniem habsbursko-niemieckim nie było im tak znowu fajnie, a skumulowana nienawiść do przyjaciół zaborców odezwała się w Czechach w 1945 r. w najjaskrawszej formie.

Z tego, że ktoś osobiście nie słyszał skarg na rozbiór czy zabór Czech przez Habsburgów albo innych nie wynika, że takich skarg nie było. Można jednak o czymś takim przeczytać, niekoniecznie po niemiecku. Fakt, że w XIX w. nastąpiło czeskie przebudzenie narodowe i dążenie po wiekach zgermanizowania do pozbycia się obcego ciała ze swojego sąsiedztwa nie świadczy o szczególnym uwielbieniu do zawsze pokojowych i niewinnych Fryców.
Jeśli Ślązacy uważają, że Śląsk nie był pod okupacją albo zaborem, to uważają i już. Może im to wyjdzie na zdrowie.

zgłoś
H
Hajnel z Laurahity

Jak bys tak...fan....miou trocha oleju w uepetynie, to bys mozno skapnou, co niy kozdy wuszt je podwawelsko.
Jak prziszuo do rozebranio warcholskij (liberum veto, Targowica, itd.) Polcko-Litwy we 1773, 1793 i 1795?
Po burdach Chmielnickigo. wojnach nordyckich - Polcki ze Szwecjom , Rosjom, Rrewolucjom Francuskom i jejich idejami, destabilizacja w Europie niy boua w interesie mocarstw trzech czornych orlow. Europa chciala spokoju. I bestosz coby uspokoic Polsko-Litwa pomniejszyli oni jom troszycka. Potam zrobjyli to jeszcz dwa razy. I w zodnym s tych czech "rozbiorow" Slonck niybou przedmiotym dyskusji.
Prziuonczynie Sloncka do Krolewstwa Prus bouo efektym niydoczimania przez Maria Theresia podpisanych 19. kwiytnia 1713 tak zwanych umow pragmatycznych (Pragmatische Verträge) niydopuszczajoncych kopbjyty do tytulu cesarskigo - kery bou automatychnie gowom Cesarstwa Rzymskigo Narodu Niemieckigo. I bestosz Friedrich II "odmroziou" stare prawo Brandenburczykow do prowincji Schlesien - zawarte we umowach sukcesyjnych ze Xiii wieku. I tak doszuo do trzech Wojen Slaskich - choc niy toczouy sie one ino o Slonck.
A tak na boku - suyszou ejs, coby Czesi (böhmen) godali kedys o rozbiorze ich kraju przez Habsburgow eli Bayerow? Jo niy.

zgłoś
f
fan slonsokow

Jak Prusacy zagarnęli zbrojnie Mysłowice i okolice - to co to było? Leasing? Pożyczka? Powrót do Vaterlandu? Do Mutterki? Odwieczne prawo do przestrzeni życiowej ? Czy zajęcie w ten sposób obcego terenu nie nazywa się zaborem, no chyba że Niemcom się należy (ale raczej kolejny wpier..l - im i ich przydupasom na Śląsku).

zgłoś
H
Hajnel z Laurahity

Ja O/S - ta "bitwa" my Slonzoki przegrali. Gorolstwo, kere wszyndzie wlazuo - jak jaki ungycifer - pocyganiouo nasza historia, zanim do reszty nos wykonczouo. I tukej widza szansa, co mozno jeszcze mode pokolynie Slonzokow wstanie z kolan i powiy okupantowi, co ....... jedna przegrano bitwa, do niy przegrano wojna!
Coby "AD" bouo jasne - Dreikaisereck zwie sie tak dopiyro ot 1871, bo choc tyn Eck (zodyn trojkont) istniou jusz wczesni (ot 1848) - Wilhelm I zostou Kaisrym jak powstauo Cysarstwo Niymieckie.
Tyn Eck bou atrakcjom turystycznom dlo Slonzokow i Austryjokow (Ruskie niy mogli podchodzic do brzegu, bo bou pilnowany, coby kery niy pitnou na drugo strona.
Na Bismarckturm szuo wlyjsc - nawet, jak Poloki zajyli tyn teryn po I wojnie. To pachouek Grazynski kozou 21 siyrpnia 1937 zbulic wieza, a kamjynie poszuy na budowy do Katowic (mozno na budowa kina Zorza - przodzi "Dom Powstanca"?).

zgłoś
H
Hajnel z Laurahity

Patriot - dyc zaborcy jusz tu som - od 1922 na prawdziwym Gornym Sloncku!

zgłoś
p
patriot

No, chyba, że znowu pojawią się zaborcy. Bo wtedy to miało sens, przez rzeczkę z jednego do drugiego i trzeciego kraju.
Gdyby chociaż ta niczego niewinna wieża Bismarcka tam jeszcze stała. Ale Polak, jak to już znane w świecie, potrafi wszystko spieprzyć.
Dzisiaj to miejsce, w skali turystyki międzynarodowej, jest totalnie nieciekawe.

zgłoś
O
O/S

...ino jak chcecie ta prouwda obronić ?

zgłoś
H
Hajnel z Laurahity

Juzajs wom sie Poloki - podu....uo! Bo Myslowice jest pod zaborym (polskim) od 1922 -a przed tym - jak couki Gorny Slonck/Slonck - boua od 1740 czynsciom Prus - wczesnij czynsciom Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego (pora setek lot). A jak bouo we Xii wieku - to tak po prowdzie nikt niy wjy.
Co do gyszichty Dreikaiser Eck'u poczytejcie sie we Wiki - ino niy ty polckij - bo tam tysz pocyganione!

zgłoś
i
ignoranci

kiedy to zrozumieja wreszcie

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3