Tak mógłby wyglądać Trójkąt Trzech Cesarzy. Oto projekt...

  Tak mógłby wyglądać Trójkąt Trzech Cesarzy. Oto projekt młodych architektów

  AD

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Projekt muzeum na terenie Trójkąta Trzech Cesarzy
  1/11
  przejdź do galerii

  Projekt muzeum na terenie Trójkąta Trzech Cesarzy ©Aleksandra Jerszyńska, Paweł Lisiak (Architektura Murator)

  Tak możliwości wykorzystania potencjału Trójkąta Trzech Cesarzy widzą studenci architektury Politechniki Wrocławskiej. Ich projekt „Restituta” - muzeum poświęconego polskiej walce narodowowyzwoleńczej pokazał niedawno portal Murator Achitektura. Autorami projektu są Aleksandra Jerszyńska i Paweł Lisiak. Nad projektem pracowali pod opieką naukową dr inż. arch. Tomasza Głowackiego.
  Jak może wyglądać muzeum widziane oczami studentów pierwszego roku architektury Politechniki Wrocławskiej? Ich konkursową pracę pokazał niedawno portal Architektura Murator. Muzeum ulokowano na terenie Trójkąta Trzech Cesarzy, czyli miejsca, gdzie stykały się tereny trzech polskich rozbiorów, obecnie to Sosnowiec, Jaworzno i Mysłowice.

  - Pomysł na projekt jest związany z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi Paweł Lisiak, jeden z autorów projektu.
  - Robiliśmy go na zajęciach architekta Tomasza Głowackiego poruszających temat nieobecności. Stąd też nasze bezpośrednie skojarzenie z tegoroczną rocznicą – nieobecność Polski na mapie Europy. Zaczęliśmy szukać informacji na ten temat i tak dowiedzieliśmy się, że granica między państwami trzech zaborców przez długi czas przebiegała na połączeniu dwóch rzek, Czarnej i Białej Przemszy. W internecie roi się od miłośników tego miejsca, prawdziwych zapaleńców. Naszym zdaniem potencjał Trójkąta wciąż jest niewykorzystany. Kiedy zwiedzaliśmy to miejsce spotkaliśmy kilka grup turystów. Największym problemem dla nas był brak bezpośredniego połączenia między trzema brzegami , a największą wartością piękno przyrody i mieszające się wody o różnych odcieniach. Chcieliśmy upamiętnić historię przez stworzenie w tym miejscu muzeum poświęconego ogółowi polskich walk narodowowyzwoleńczych. Do tej funkcji dołożyliśmy dodatkowe jak sale seminaryjne czy hostel dla odwiedzających. Ważne było dla nas wykorzystanie krajobrazu, więc wszystkie funkcje towarzyszące otwierają się na naturę wewnątrz. Muzeum poprowadziliśmy po zewnętrznym obrysie okręgu z otwarciami na byłą granicę między Cesarstwem Niemieckim, Cesarstwem Rosyjskim i Monarchią Austrowęgierską. Trzy segmenty muzeum zostały poświęcone konkretnym zaborom - mówi autor.
  Autorzy projektu umieścili na „trójkącie” obiekt w kształcie koła.
  Budynek formą koła podkreśla jedność trzech dawnych ziem zaborów i umożliwia dobre warunki obserwowania ciekawego pod względem krajobrazowym miejsca. Architektura nieobecności jest zarazem formalna (sztuczna topografia – przedłużenie płaszczyzny wałów), jak i symboliczna – odniesienie do nieobecności Polski na mapie Europy. Muzeum znajduje się na przecięciu tras spacerowych i turystycznych, dlatego ma formę kładki łączącej brzegi rzeki, kiedyś rozdzielone granicą.

  Struktura budynku została ukształtowana w taki sposób, by wszystkie funkcje miały bezpośredni kontakt z przyrodą zamkniętą wewnątrz okręgu. Wystawa poświęcona historii tego miejsca jest poprowadzona po zewnętrznym obrysie koła. Ciemne przestrzenie poświęcone konkretnym zaborom są rozdzielone przez naturę – rzekę - czytamy w opisie pracy.
  To praca konkursowa i oczywiście nie ma żadnego przełożenia na planowane przez miasto inwestycje, ale warto zapoznać się z ciekawą wizją zmian proponowaną przez młodych architektów. Może kiedyś...  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Antyterroryści na lotnisku w Pyrzowicach


  Otwarcie Galerii Libero w Katowicach


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czcze pomysły

  patriot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  No, chyba, że znowu pojawią się zaborcy. Bo wtedy to miało sens, przez rzeczkę z jednego do drugiego i trzeciego kraju.
  Gdyby chociaż ta niczego niewinna wieża Bismarcka tam jeszcze stała. Ale...rozwiń całość

  No, chyba, że znowu pojawią się zaborcy. Bo wtedy to miało sens, przez rzeczkę z jednego do drugiego i trzeciego kraju.
  Gdyby chociaż ta niczego niewinna wieża Bismarcka tam jeszcze stała. Ale Polak, jak to już znane w świecie, potrafi wszystko spieprzyć.
  Dzisiaj to miejsce, w skali turystyki międzynarodowej, jest totalnie nieciekawe.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  # patriot

  Hajnel z Laurahity (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Patriot - dyc zaborcy jusz tu som - od 1922 na prawdziwym Gornym Sloncku!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Juzajs Polok wjy lepi!

  Hajnel z Laurahity (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Juzajs wom sie Poloki - podu....uo! Bo Myslowice jest pod zaborym (polskim) od 1922 -a przed tym - jak couki Gorny Slonck/Slonck - boua od 1740 czynsciom Prus - wczesnij czynsciom Cesarstwa...rozwiń całość

  Juzajs wom sie Poloki - podu....uo! Bo Myslowice jest pod zaborym (polskim) od 1922 -a przed tym - jak couki Gorny Slonck/Slonck - boua od 1740 czynsciom Prus - wczesnij czynsciom Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego (pora setek lot). A jak bouo we Xii wieku - to tak po prowdzie nikt niy wjy.
  Co do gyszichty Dreikaiser Eck'u poczytejcie sie we Wiki - ino niy ty polckij - bo tam tysz pocyganione!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prouwda Hajnelu...

  O/S (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ...ino jak chcecie ta prouwda obronić ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cza pokozac okupantowi, co Slonzok tysz umiy pedziec NIY!

  Hajnel z Laurahity (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ja O/S - ta "bitwa" my Slonzoki przegrali. Gorolstwo, kere wszyndzie wlazuo - jak jaki ungycifer - pocyganiouo nasza historia, zanim do reszty nos wykonczouo. I tukej widza szansa, co mozno jeszcze...rozwiń całość

  Ja O/S - ta "bitwa" my Slonzoki przegrali. Gorolstwo, kere wszyndzie wlazuo - jak jaki ungycifer - pocyganiouo nasza historia, zanim do reszty nos wykonczouo. I tukej widza szansa, co mozno jeszcze mode pokolynie Slonzokow wstanie z kolan i powiy okupantowi, co ....... jedna przegrano bitwa, do niy przegrano wojna!
  Coby "AD" bouo jasne - Dreikaisereck zwie sie tak dopiyro ot 1871, bo choc tyn Eck (zodyn trojkont) istniou jusz wczesni (ot 1848) - Wilhelm I zostou Kaisrym jak powstauo Cysarstwo Niymieckie.
  Tyn Eck bou atrakcjom turystycznom dlo Slonzokow i Austryjokow (Ruskie niy mogli podchodzic do brzegu, bo bou pilnowany, coby kery niy pitnou na drugo strona.
  Na Bismarckturm szuo wlyjsc - nawet, jak Poloki zajyli tyn teryn po I wojnie. To pachouek Grazynski kozou 21 siyrpnia 1937 zbulic wieza, a kamjynie poszuy na budowy do Katowic (mozno na budowa kina Zorza - przodzi "Dom Powstanca"?).zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w Mysłowicach nie było zaborów

  ignoranci (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  kiedy to zrozumieja wreszcie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a w głowie ... nieświeży krupniok

  fan slonsokow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jak Prusacy zagarnęli zbrojnie Mysłowice i okolice - to co to było? Leasing? Pożyczka? Powrót do Vaterlandu? Do Mutterki? Odwieczne prawo do przestrzeni życiowej ? Czy zajęcie w ten sposób obcego...rozwiń całość

  Jak Prusacy zagarnęli zbrojnie Mysłowice i okolice - to co to było? Leasing? Pożyczka? Powrót do Vaterlandu? Do Mutterki? Odwieczne prawo do przestrzeni życiowej ? Czy zajęcie w ten sposób obcego terenu nie nazywa się zaborem, no chyba że Niemcom się należy (ale raczej kolejny wpier..l - im i ich przydupasom na Śląsku).zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do histeryka ...fana...

  Hajnel z Laurahity (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jak bys tak...fan....miou trocha oleju w uepetynie, to bys mozno skapnou, co niy kozdy wuszt je podwawelsko.
  Jak prziszuo do rozebranio warcholskij (liberum veto, Targowica, itd.) Polcko-Litwy we...rozwiń całość

  Jak bys tak...fan....miou trocha oleju w uepetynie, to bys mozno skapnou, co niy kozdy wuszt je podwawelsko.
  Jak prziszuo do rozebranio warcholskij (liberum veto, Targowica, itd.) Polcko-Litwy we 1773, 1793 i 1795?
  Po burdach Chmielnickigo. wojnach nordyckich - Polcki ze Szwecjom , Rosjom, Rrewolucjom Francuskom i jejich idejami, destabilizacja w Europie niy boua w interesie mocarstw trzech czornych orlow. Europa chciala spokoju. I bestosz coby uspokoic Polsko-Litwa pomniejszyli oni jom troszycka. Potam zrobjyli to jeszcz dwa razy. I w zodnym s tych czech "rozbiorow" Slonck niybou przedmiotym dyskusji.
  Prziuonczynie Sloncka do Krolewstwa Prus bouo efektym niydoczimania przez Maria Theresia podpisanych 19. kwiytnia 1713 tak zwanych umow pragmatycznych (Pragmatische Verträge) niydopuszczajoncych kopbjyty do tytulu cesarskigo - kery bou automatychnie gowom Cesarstwa Rzymskigo Narodu Niemieckigo. I bestosz Friedrich II "odmroziou" stare prawo Brandenburczykow do prowincji Schlesien - zawarte we umowach sukcesyjnych ze Xiii wieku. I tak doszuo do trzech Wojen Slaskich - choc niy toczouy sie one ino o Slonck.
  A tak na boku - suyszou ejs, coby Czesi (böhmen) godali kedys o rozbiorze ich kraju przez Habsburgow eli Bayerow? Jo niy.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do chlewikowego analityka historycznego z Laurahity

  fan slonsokow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Na marginesie I rozbiór RON odbył się w 1772 r.

  Niedotrzymanie sankcji pragmatycznej zostało potraktowane przez Fryca Dupnego jako causa belli i usprawiedliwiało napad zbrojny na Austrię oraz w...rozwiń całość

  Na marginesie I rozbiór RON odbył się w 1772 r.

  Niedotrzymanie sankcji pragmatycznej zostało potraktowane przez Fryca Dupnego jako causa belli i usprawiedliwiało napad zbrojny na Austrię oraz w konsekwencji "przyłączenie", czyli zajęcie, czyli ZABÓR Śląska. Akurat mieszkańcom Śląska było wszystko jedno, kto ich będzie łupił, zresztą nie mieli u Fryca nic do gadania. Nie zmienia to prawdy, że ziemia śląska dostała się wtedy, jak to wykazała historia, pod okupację.

  Aż strach pomyśleć jakie to prawa następcy Cesarstwa Rzymskiego (?) Narodu Niemieckiego mają jeszcze zamrożone
  w swoich mózgownicach i lada chwila mogą je odgrzać.
  Póki co, to troszycka pomniejszone zostały same Niemcy, a Prusy zostały wygumowane z map i z historii, i to z dobrego powodu.
  Nie trzeba przesadzać z tym zadawnionym umiłowaniem przez Czechów germańskiej rasy, bo pod panowaniem habsbursko-niemieckim nie było im tak znowu fajnie, a skumulowana nienawiść do przyjaciół zaborców odezwała się w Czechach w 1945 r. w najjaskrawszej formie.

  Z tego, że ktoś osobiście nie słyszał skarg na rozbiór czy zabór Czech przez Habsburgów albo innych nie wynika, że takich skarg nie było. Można jednak o czymś takim przeczytać, niekoniecznie po niemiecku. Fakt, że w XIX w. nastąpiło czeskie przebudzenie narodowe i dążenie po wiekach zgermanizowania do pozbycia się obcego ciała ze swojego sąsiedztwa nie świadczy o szczególnym uwielbieniu do zawsze pokojowych i niewinnych Fryców.
  Jeśli Ślązacy uważają, że Śląsk nie był pod okupacją albo zaborem, to uważają i już. Może im to wyjdzie na zdrowie.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  # ....fan.....

  Hajnel z Laurahity (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Co to je RON? A co do piyrszego rozebrania Polsko-Litwy to mosz pra. Ech sie przi pisaniu hachnou.
  Co do reszty - to mogymy podaskutowac, jak byda na planowanym sympozjum o slonckij tozsamosci....rozwiń całość

  Co to je RON? A co do piyrszego rozebrania Polsko-Litwy to mosz pra. Ech sie przi pisaniu hachnou.
  Co do reszty - to mogymy podaskutowac, jak byda na planowanym sympozjum o slonckij tozsamosci. Ino niy pij przed tym - bo niy lubia agresywnych pijanych Polokow!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  palcem w oko

  fan slonsokow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Jo niy ciyrpia ani czyśwych Hanysów bo som immer schowinisty i ciyngiym blank gupie.

  RON= Rzeczpospolita Obojga Narodów - nie jest to nazwa wymyślona przeze mnie, ale używana przez historyków i...rozwiń całość

  Jo niy ciyrpia ani czyśwych Hanysów bo som immer schowinisty i ciyngiym blank gupie.

  RON= Rzeczpospolita Obojga Narodów - nie jest to nazwa wymyślona przeze mnie, ale używana przez historyków i przez ówczesne elity w Polsce. Ci co samozwańczo określają się znawcami historii a brakuje im dużo do trzeźwej (no właśnie) oceny dziejów używają nazwy Polsko-Litwa. Ale to nikomu nie zaszkodzi jeśli pozostaniesz przy swoim nazewnictwie.
  A na sympozja szowinistów nie chodzę, nawet na bani, bo za bardzo wali frustracją i zakamuflowaną opcją ty już wiesz jaką.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A wjysz mondroku, co to je ZON?

  Hajnel z Laurahity (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jak zy mie Poloki chcieli zrobic ....Polaka malego..., to o zodnym RON-ie niy uczyli. A mozno to wymyslyli ci, co wymyslyli ZON?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...i w drugie oko

  fan slonsokow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nie ma strachu, nie zrobili z ciebie Polaka małego, ani dużego, ani żadnego, jesteś wciąż nie Polak, nie Niemiec, yno.... kto? Bo chyba nie kundel bezpański, to by cie mogło obrazić.
  Twoja...rozwiń całość

  Nie ma strachu, nie zrobili z ciebie Polaka małego, ani dużego, ani żadnego, jesteś wciąż nie Polak, nie Niemiec, yno.... kto? Bo chyba nie kundel bezpański, to by cie mogło obrazić.
  Twoja znajomość historii zatrzymała się dość dawno na etapie szkolnym, a to raczej za mało żeby wygłaszać tu twierdzenia : Gorolstwo, kere wszyndzie wlazuo - jak jaki ungycifer - pocyganiouo nasza historia.
  Gorolstwo, ungeziefer - jak to dobrze że nie jesteś wcale agresywny, i dlatego masz pełne prawo zarzucać napastliwość innym, choćby i Polokom.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niych ci sie zdo, ze ejs je mondrzejszy!

  Hajnel z Laurahity (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Tak ci piana wali, co musisz dac pozor, cobys sie niy zaszlukou!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA