Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Takich Katowic już nie ma... Niezwykłe zdjęcia z archiwum Dziennika Zachodniego. Pamiętacie? Zobaczcie te fotografie i powspominajcie

OPRAC.:
Tomasz Chochowski
Tomasz Chochowski
Takich Katowic już nie ma... Pamiętacie? Powspominajmy razem. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Takich Katowic już nie ma... Pamiętacie? Powspominajmy razem. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Archiwum DZ
Katowice na archiwalnych zdjęciach. Obecna stolica woj. śląskiego w ciągu ostatnich kilkunastu lat zmieniła się nie do poznania. Mnóstwo inwestycji, nowe biurowce i mieszkania, remont dworca czy przebudowa centrum pokazały, jak bardzo rozwinęło się to miasto. Jednak jeszcze jakiś czas temu nie było to takie oczywiste. Zajrzyjcie do naszej galerii i powspominajcie, jak lata temu wyglądały Katowice. Zmieniło się wiele!

Tak wyglądały Katowice lata temu. Takiego miasta już nie ma...

Kto pamięta Katowice sprzed 10, 15 czy 20 lat? Stolica woj. śląskiego ciągle się zmienia, co można zauważyć na każdym kroku. Inwestycji w ostatnich latach było wiele, a co rusz można natknąć się na kolejne. Jeszcze kilkanaście lat temu miasto szukało swojej nowej tożsamości. Z miasta przemysłowego stało się ostatecznie jednym z głównych ośrodków biznesowo-usługowych w kraju. Co jednak mogliśmy zobaczyć spacerując ulicami Katowic lata temu? Zajrzyjcie do naszej galerii i powspominajcie razem z nami.

Tak wyglądały Katowice lata temu na zdjęciach z archiwum Dziennika Zachodniego

Kilka faktów z historii Katowic

Katowice są stosunkowo młodym miastem. Pierwsza wzmianka o nich (wtedy jeszcze o wsi Katowice) pojawiła się w zapisach księdza Kazimierskiego, który był wizytatorem parafii bogucickiej w 1598 roku. Obecna stolica woj. śląskiego powstała na bazie osad rolniczych z XIV i XVI wieku oraz kuźnic żelaza, które współcześnie stanowią dzielnice miasta. Najstarszą z nich jest Dąb, a nieco młodsze są m.in. Bogucice, Szopienice, Załęże, Ligota czy Piotrowice.

Sama nazwa "Katowice" pochodzi prawdopodobnie od przezwiska "kat", którym określano pierwszego osadnika. Inna teoria głosi, że protoplastą obecnej nazwy miasta jest słowo "kąty", którym nazywano niegdyś chaty zagrodników pracujących przy wyrębie oraz przewożeniu drewna do kuźnicy bogucickiej.

Rozwój wsi Katowice rozpoczął się wraz z budową berlińskiej kolei w 1846 roku, która wiodła aż do Mysłowic. Przejęcie dóbr ziemskich przez rodzinę Wincklerów miało duże znaczenie dla rozkwitu tutejszego handlu. Sztygar i przedsiębiorca górniczy Franz Winckler przekształcił okoliczne wioski w miasto przemysłowe. W 1839 roku zarząd dóbr katowickich powierzono innemu sztygarowi - Friedrichowi Wilhelmowi Grundmannowi.

Katowice otrzymały prawa miejskie w 1865 roku. W 1889 roku w Katowicach ulokował się ważny i duży koncern przemysłowy "Kattowitzer Aktien-Gesellschaft", za którego przykładem poszło kilka znanych banków. W XVIII i XIX wieku na terenie dzisiejszych Katowic rozwijał się przemysł, głównie kopalnie oraz huty.

I wojna światowa nie spowodowała w mieście wielu strat. Liczny udział ludności miasta w trzech powstaniach śląskich (1919-1921) zadecydował o przyłączeniu Katowic do odrodzonej Polski. Wkrótce miasto stało się także stolicą autonomicznego województwa śląskiego.

W latach międzywojennych Katowice prężnie się rozwijały, będąc najbogatszym regionem w Polsce i głównym ośrodkiem gospodarczym kraju. Niestety w 1939 roku hitlerowskie Niemcy napadły na Rzeczpospolitą rozpoczynając tym samym II wojnę światową.

Cały Górny Śląsk został włączony do III Rzeszy 8 września 1939 roku, a Katowice zostały siedzibą prowincji. Wojna nie spowodowała większych zniszczeń w miejskiej zabudowie, ale nie można zapomnieć o rozebraniu przez najeźdźców słynnego budynku Muzeum Śląskiego oraz spaleniu synagogi przy ul. Mickiewicza. Nazwa miasta została zmieniona na Stalinogród w 1953 roku. Po trzech latach przywrócono oryginalną.

Po wojnie Katowice nadal się rozwijały i zyskały na znaczeniu jako ośrodek przemysłowy, administracyjny, kulturowy oraz naukowy. W okresie PRL-u zbudowano wiele nowych osiedli i wzniesiono symbol Katowic, czyli Halę Widowiskowo-Sportową "Spodek", bez którego trudno sobie dzisiaj wyobrazić to miasto.

Najnowsze dzieje Katowic związane są przede wszystkim z rozwojem biznesu i usług, jednak miasto musi radzić sobie także z wieloma problemami, jak np. ciągle malejąca liczba mieszkańców.

Źródło: https://www.katowice.eu/czas-wolny/o-mieście/historia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera