Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry: Co za power! Przegląd Lokalnych Zespołów Muzycznych Srebrny Longplay rozgrzał publiczność do czerwoności

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Ale power! Zespoły ze Śląska dały czadu na scenie. W Tarnogórskim Centrum Kultury odbyło się istne święto muzyki. Przegląd Lokalnych Zespołów Muzycznych Srebrny Longplay wyłonił najlepszą siódemkę, Sekcja 02 zgarnęła pierwsze miejsce. Wyróżnione zostały także zespoły White Deer i Weljar. Zobaczcie zdjęcia z tych niesamowitych koncertów >>>
Ale power! Zespoły ze Śląska dały czadu na scenie. W Tarnogórskim Centrum Kultury odbyło się istne święto muzyki. Przegląd Lokalnych Zespołów Muzycznych Srebrny Longplay wyłonił najlepszą siódemkę, Sekcja 02 zgarnęła pierwsze miejsce. Wyróżnione zostały także zespoły White Deer i Weljar. Zobaczcie zdjęcia z tych niesamowitych koncertów >>>Magdalena Grabowska
Co to był za power! Za nami druga edycja „Srebrnego Longplay'a”, konkursu, który jest ogromną szansą dla lokalnych muzyków z Tarnowskich Gór i okolic. Siedem finałowych zespołów zaprezentowało się 1 kwietnia na tarnogórskiej scenie zawalczyć o główną nagrodę - nagranie płyty w profesjonalnym studio. - Nie spodziewałem się wygranej i też dla mnie indywidualnie nie było to najważniejsze. Już samo uczestnictwo było przyjemnością i przywilejem - przyznał zaskoczony Mateusz Forrest Milewski, basista i kompozytor z Sekcji02.

Nagranie płyty i występ na wielkiej profesjonalnej scenie to marzenie każdego lokalnego zespołu. Nic więc dziwnego, że konkurs „Srebrny Longplay” w Tarnogórskim Centrum Kultury cieszył się sporym zainteresowaniem. Do pierwszego etapu zgłosiło ponad dwadzieścia zespołów. Jury spośród nich wyłoniło siedem, które zaprezentowały się, by zawalczyć o główną nagrodę w Tarnogórskim Centrum Kultury.

- Wystąpienie na deskach sceny Tarnogórskiego Centrum Kultury było moim małym marzeniem odkąd gram na perkusji. Będąc jeszcze licealistą chodziłem na koncerty do TCK, i obserwowałem starszych, doświadczonych kolegów (np. z zespołu Mouga) którzy byli moją inspiracją. Wtedy właśnie zakiełkowało marzenie- „ja też bym tak chciał” - przyznaje Bartosz Tomaszowski ps. "Bart" z Sekcji02.

Wtedy jeszcze nie wiedział, że to właśnie jego zespoł zgarnie główną nagrodę. Gdy jury wyczytało Sekcję02, podczas ogłaszania wyników, muzycy przeżyli ogromny szok.

- Wiedzieliśmy, że wypadliśmy nieźle, ale zwycięstwo - co było widać po naszych reakcjach - było dla nas dużym zaskoczeniem. Tym bardziej, że przed finałowym występem mieliśmy zaledwie jedną próbę, jedyną w ostatnich tygodniach. Konkurencja zaprezentowała się solidnie, dlatego uznanie nas przez jury za laureatów bardzo nas ucieszyło - opowiada "na gorąco" Michał "Globus" Boduch, wokalista zespołu Sekcja02. - Nagrodą główną jest nagranie płyty w studiu, więc czeka nas sporo pracy. Na pewno najbliższe tygodnie upłyną nam na sondowaniu kierunków, w jakich możemy rozwijać naszą muzykę - dodaje.

„Srebrny Longplay” to konkurs przeznaczony dla muzyków z Tarnowskich Gór i okolic. To wspaniała szansa do zaprezentowania się na profesjonalnej scenie, a główną nagrodą dla zwycięzcy jest nagranie tytułowego longplaya!

"Srebrny Longplay to małe święto dla muzyki"

W Sekcji02 oprócz Barta i Globusa, występuje także basista Mateusz Forrest Milewski. Żeby wziąć udział w Srebrnym Longplay'u, specjalnie wynajął samochód, aby wystąpić na tarnogórskiej scenie.

- Było to „małe święto” dla muzyki - przyznaje. - Szansa na wysłuchanie i zainspirowanie się szerokim przekrojem zespołów. Nie mogę zaprzeczyć, że zależy mi na pozytywnym odbiorze własnego materiału i cieszy fakt, że nasza radość z tworzenia muzyki nie pozostaje bez echa. „Srebrny longplay” w TCK okazał się być bardzo udaną imprezą dla Sekcji02. Szczerze powiedziawszy nie spodziewałem się wygranej i też dla mnie indywidualnie nie było to najważniejsze - dodał.

Sekcja02 okazała się być najlepszym zespołem na tarnogórskiej scenie, jednak wybór był trudny. Jak przyznał jeden z jurorów Pan Wrona, poziom był wysoki. - Każdy zespół powinien dostać nagrodę - mówił podczas rozdawania nagród.

Konkurs okazał się być sukcesem nie tylko dla Sekcji02. Drugie miejsce zajęła grupa White Deer, którą będziemy mogli usłyszeć na żywo podczas tarnogórskich Gwarków 2023.

- Cóż to były za emocje! - przyznają członkowie zespołu. - Wielkie brawa dla organizatorów za tak znakomite przygotowanie Tarnogórskie Centrum Kultury.

Trzecie miejsce otrzymał natomiast bardzo ciekawy, zarówno w dźwiękach, jak i stylizacjach zespół Weljar, projekt inspirowany czasami prasłowiańskimi i szamanizmem, który powstał z tęsknoty za bliskością natury oraz tkwiącej w niej siły pierwotne. Muzyka, którą tworzy zespół to melancholijny folk oraz ambient.

- Rzadko jest okazja dzielić scenę z tyloma wspaniałymi muzykami - przyznaje zespół Weljar. - Otrzymaliśmy nagrodę specjalną ufundowaną przez Akademia Menedżerów Muzycznych. Ylgyrien, która jest jednocześnie naszą menadżerką, będzie miała okazję posiąść nową wiedzę, a wiedźmy lubią wiedzieć. Jest nam niezmiernie miło z powodu tego wyróżnienia.

Srebrny Longplay 2023. Kto wystąpił na tarnogóskiej scenie? Posłuchaj!

Nie ma co ukrywać, Srebrny Longplay był ucztą dla miłośników muzyki na żywo! Poznajcie zespoły, które wystąpiły na tarnogórskiej scenie muzycznej:

Sekcja02

eksperyment lo-fi na wielu płaszczyznach, gdzie na pierwszym miejscu znajduje się muzyka, która napędza całą resztę. Wizją jest zespół, który gra i nagrywa na żywo (poza wokalem i ambientem). Gatunek Lo-fi jest przewodni, to celowy i przemyślany wybór estetyczny.
Grupę tworzy trzech pasjonatów z Górnego Śląska:

  • Forrest, Bytom – bas, klawisze,
  • Globus, Katowice – rap, teksty,
  • Bart, Tarnowskie Góry – perkusja,
  • gościnnie na nagraniach użyczył swoich partii gitarowych inny tarnogórzanin – Jacek Nawrat.

White Deer

to muzyka będąca mieszanką różnych stylów (blues, rock, american rock). Zespół ma na swoim koncie wygraną na przeglądzie Sfart w 2018 roku, półfinał PPM w roku 2019, zajęcie II miejsca na przeglądzie zespołów bluesowych w Imielinie w listopadzie 2019 roku, drugie miejsce na przeglądzie zespołów amatorskich „Żubrowisko” 2020, występ w programie „Szansa na sukces w odc. „Trubadurzy” w 2021, a także zajęcie I miejsca na festiwalu zespołów rockowych „Kęckie Noce Rockowe” w 2022 roku.
Skład zespołu tworzą:

  • Łukasz Sobczak (wokal, gitara akustyczna),
  • Miron Gruntowski (gitara elektryczna, harmonijka ustna),
  • Piotr Jagoda (bas),
  • Mariusz Misdzioł (instrumenty klawiszowe),
  • Szymon Zontek (perkusja).

Weljar

Projekt inspirowany czasami prasłowiańskimi i szamanizmem, który powstał z tęsknoty za bliskością natury oraz tkwiącej w niej siły pierwotne. Muzyka, którą tworzy zespół to melancholijny folk oraz ambient.

Break The Void

zespół powstał w 2020 roku mimo pandemii i lockdownów. Break The Void to pięciu gości grających muzykę z pogranicza gatunków metalcore/post-hardcore.
W jego skład wchodzą:

  • Daniel Konderak (wokal),
  • Bartosz Walter (gitara/wokal),
  • Krzysztof Jarząbek (gitara),
  • Grzegorz Matysek (bass/wokal),
  • Bartosz Kajmowicz (perkusja).

BWH

polski zespół rockowo-metalowy założony w 2012 roku w Tarnowskich Górach, którego nazwa pochodzi od „Baby Werewolf Hunter”. Zespół od początku stawiał na ostre gitarowe riffy i mocne solówki. Początkowo skład zespołu zasilał męski wokal, jednak zmieniło się to w 2014 roku, w którym do składu zespołu dołączyła Asia – i wtedy się zaczęło! Był to przełomowy moment, który w niedługim czasie zaowocował wieloma nowymi pomysłami i rozwojem w kierunku metalowo-stonerowym. Jednym słowem BWH to wybuchowa mieszanka dobrego brzmienia ze świetnym wokalem i koncertowy wulkan energii, który na długo pozostaje w pamięci słuchaczy.

Pod Napięciem

„Nazywamy się Pod Napięciem i jesteśmy przede wszystkim grupą kumpli z takim samym, mocnym pociągiem do ROCKA! Naszą działalnością chcemy pokazać wszystkim, którzy myślą inaczej, że rock to nie tylko muzyka… Rock to styl życia… Dlatego gramy po to, aby uświadomić to wszystkim, ostrym NAP… ekhem… GRANIEM UTWORÓW! Pokazujemy światu, że rok nie upada, on tylko odpoczywa by uderzyć z zaskoczenia w najmniej oczekiwanym momencie! I dlatego właśnie gramy, żeby ich wszystkich zaskoczyć. Swoją autorską twórczością chcemy również pokazać, że warto grać rocka po naszemu, czyli w naszym ojczystym języku i stworzyć okazję do jednoczenia naszego murem podzielonego narodu, a zarazem nie dać się zaszufladkować w jednym gatunku muzycznym.”

Isles Of Goto

Ansambl audiowizualny pogrążony w dźwiękowej melancholii i monochromie starych filmów. Prezentują autorskie kołysanki, krzyki zapatrzonych w swe buty i sączenie ze wzmacniaczy fal dźwiękowych o konsystencji formaliny. Swoje pieśni kierują do nocnych spacerowiczów, osób cierpiących na bezsenność i tych szukających komfortu w przestrzennym brudzie płynącym z głośników. Członkowie grupy pochodzą z miast aglomeracji śląskiej, min. Mysłowic oraz Chorzowa. Przygotowują się właśnie do wydania pierwszego singla pt. „Chapelle Ardente”.
Skład zespołu:

  • Natalia Kamińska – perkusja,
  • Artur Mendera – wokal, gitara elektryczna,
  • Konrad Mikuszewski – gitara basowa, wokal wspierający.
  • Grzegorz Janosz – pianino, klawisze, trąbka, wokal wspierający”.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo