Teatr Zagłębia podbija Berlin na Festiwal Theatertreffen. Jest tu jedynym teatrem z Polski

OPRAC.:
Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Teatr Zagłębia podbija Berlin na Festiwal Theatertreffen.
Teatr Zagłębia podbija Berlin na Festiwal Theatertreffen. fot. Materiały prasowe Teatr Zagłębia
Od kilku dni w Haus der Berliner Festspiele i innych miejscach Berlina trwa Festiwal Theatertreffen. Dzisiaj, w środę 25 maja, Teatr Zagłębia zagra tutaj przed międzynarodową publicznością spektakl „Czuję do Ciebie miętę”, który powstał z inicjatywy dwóch aktorek, Kateryny Vasiukovej i Niny Zakharovej pod reżyserską opieką dyrektora artystycznego Teatru Zagłębia, Jacka Jabrzyka. Co istotne Teatr Zagłębia występuje na festiwalu jako jedyny reprezentujący Polskę.

Odbywający się od 1963 roku festiwal to największa i najważniejsza teatralna impreza dla niemieckojęzycznej części świata. W tym roku Teatr Zagłębia jest jedynym polskim teatrem zaproszonym na to wydarzenie. Wyjazdowi towarzyszą ogromne emocje, ponieważ jest to pierwszy, historyczny wyjazd Teatru Zagłębia na tak duży międzynarodowy festiwal.

Już dzisiaj zagra przed międzynarodową publicznością spektakl „Czuję do Ciebie miętę”, który powstał z inicjatywy dwóch aktorek, Kateryny Vasiukovej i Niny Zakharovej pod reżyserską opieką dyrektora artystycznego Teatru Zagłębia, Jacka Jabrzyka.

„Czuję do Ciebie miętę”, to opowieść o przyjaźni i niesamowitej bliskości twórczej dwóch ukraińskich pisarek, o tym, jak przyjaźń przypomina miłość, a miłość nienawiść. - O tym, że chcesz być na scenie i wiedzieć, że jest na niej miejsce dla ciebie. Mówi też o tym, co jest ważne, o tym, o czym nie chcemy mówić, o tym, co ukrywamy i o tym, czym jesteśmy gotowe podzielić się z wami – wyjaśnia Kateryna Vasiukova.

Dyrektor Jacek Jabrzyk dodaje: - Będziemy mówić o sprawach naprawdę ważnych, bo Teatr Zagłębia na tym festiwalu oddaje głos wolnej Ukrainie. Nasze ukraińskie aktorki będą mogły powiedzieć, co tak naprawdę czują w tym trudnym dla nas wszystkich czasie - podkreśla.

Spektakl powstał w 2021 roku w ramach rezydencji artystycznej organizowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przy współpracy Teatru Zagłębia. Częściowo grany w języku ukraińskim niezmiennie przyciąga widzów, dla których aktualna tematyka wciąż jest bardzo atrakcyjna. Na początku kwietnia prezentowany był we Wrocławiu na Festiwalu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych.

Nie przeocz

Zobacz także

Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie