Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tężnia na os. Tysiąclecia w Katowicach oficjalnie oddana do użytku. Seniorzy są zachwyceni: "to kolejny obiekt, gdzie możemy się spotykać"

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W czwartek 5 października na os. Tysiącleciu w Katowicach oddano do użytku tężnię solankową i ogród sensoryczny. Inwestycja warta ok. 3 mln złotych zrealizowana została jako projekt ogólnomiejski z Budżetu Obywatelskiego
W czwartek 5 października na os. Tysiącleciu w Katowicach oddano do użytku tężnię solankową i ogród sensoryczny. Inwestycja warta ok. 3 mln złotych zrealizowana została jako projekt ogólnomiejski z Budżetu Obywatelskiego Marcin Śliwa
W czwartek 5 października na os. Tysiącleciu w Katowicach oddano do użytku tężnię solankową i ogród sensoryczny. Inwestycja warta ok. 3 mln złotych zrealizowana została jako projekt ogólnomiejski z Budżetu Obywatelskiego. Nowy obiekt powstał w rejonie ul. Tysiąclecia, między rondem Sybiraków, a rondem Karola Stryji.

Tężnia solankowa w Katowicach powstała na terenie os. Tysiąclecia. Znajduje się zadrzewionej części osiedla, w rejonie ronda Karola Stryji, u zbiegu ulic Tysiąclecia i Mieszka I. W czwartek 5 października, w obecności władz miasta, pomysłodawczyni projektu i mieszkańców, odbyło się oficjalne otwarcie nowego obiektu.

- Dziękuję pani wnioskodawczyni, pani Agnieszce, za ten ciekawy pomysł. Na początku jak to często bywa wszystko wydaje się być łatwe, proste i przyjemne, wystarczy tylko ogłosić przetarg, wybudować i będzie wszystko dobrze. Mieliśmy parę różnych problemów - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Bardzo się cieszę, że udało nam się to zakończyć i cieszyć się wspólnie kolejną inwestycją, która ma przede wszystkim integrować lokalną społeczność. Poza zdrowiem i walorami, które wynikają z przebywania przy solance, to jest też ten walor związany ze spotkaniami mieszkańców i nawiązywaniem kontaktów - dodaje.

Prezydent przypomniał, że inny taki obiekt funkcjonuje już w Parku Zadole, gdzie odbywają się różnego typu imprezy służące właśnie integracji mieszkańców. Budowa tężni na os. Tysiąclecia kosztowała ok. 3 mln złotych, a problemy z inwestycją, o których wspomniał Marcin Krupa, związane były ze "spięciem" budżetu zabezpieczonego na budowę z wszystkimi założeniami projektu.

- Musieliśmy w konsultacji z panią Agnieszką podjąć wiele działań ograniczających zakres tej inwestycji, żeby zmieścić się w kosztach i żeby rzeczywiście to, co jest najważniejsze, czyli działająca tężnia, mogła tutaj zafunkcjonować - mówi Marcin Krupa. - Uważam, że pieniądze, które są wydane na zieleń, zdrowie i takie miejsca, które służą poprawie naszego samopoczucia, nigdy nie są pieniędzmi wydanymi "w błoto", tylko przynoszą wiele radości, satysfakcji i zdrowia - dodaje.

Agnieszka Piątek to mieszkanka os. Tysiąclecia, która zgłosiła wniosek z projektem budowy tężni do głosowania w Budżecie Obywatelskim.

- Pomysł powstał na spotkaniu mieszkańców ze spółdzielnią Mieszkaniową Piast. Mieszkańcy pomyśleli, że skoro mamy piękną tężnię na Zadolu, to tutaj na Tysiącleciu, gdzie mamy tylu mieszkańców, starszych i młodszych oraz teren, to warto byłoby go wykorzystać na poczet takiej tężni. I ja i spółdzielnia podchwyciliśmy ten pomysł. Nie sposób byłoby nie podziękować spółdzielni Piast za ogromne wsparcie przy składaniu projektu i procedurze głosowania, bo naprawdę bardzo mocno nas wsparła, aby ten projekt ogólnomiejski przegłosować - podkreśla Agnieszka Piątek.

Choć oficjalne otwarcie tężni nastąpiło w czwartek 5 października, to obiekt od jakiegoś czasu jest już dostępny dla mieszkańców i cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród osób w wieku senioralnym.

- To jest kolejny obiekt, gdzie możemy się spotykać i integrować, nawet jesienią czy zimą, jeśli nie będzie za bardzo padać. Najważniejsza w wieku senioralnym jest integracja, a nie zamykanie się w domu. My to robimy i taki kolejny obiekt jest dla nas naprawdę bardzo, bardzo ważny - zaznacza Małgorzata Herman, przedstawicielka grup senioralnych z os. Tysiąclecia.

Teren wokół tężni został zagospodarowany elementami małej architektury, takimi jak: ławki, stojaki, stoły i ścieżki z oświetleniem typu led. Całość uzupełnia pergola, czyli zacieniona alejka, która obrośnięta będzie winoroślą pachnącą. Solanka do tężni na os. Tysiąclecia, tak jak w przypadku tężni w Parku Zadole, pochodzi z Zabłocia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera