Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne potrawy świąteczne na Śląsku. Nie zjecie ich w innej części Polski. Goszczą również na Waszych stołach? Sprawdźcie

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Już niebawem nasze stoły zapełnią się aromatem świątecznych potraw. W śląskich domach będą się one jednak nieco różniły od tych, które pojawią się w całym kraju. Oczywiście nie wszystkie! Klasyki takie jak barszcz z uszkami, ryba czy pierogi z kapustą i grzybami niezmiennie zagościć będą również i u nas. Czym wyróżnia się tradycyjne śląskie jedzenie? Przygotowaliśmy dla was specjalne przepisy! A co jada się u was?

Tradycyjne potrawy świąteczne na Śląsku

Już wkrótce nasze stoły zagoszczą tradycyjnymi smakami świątecznych potraw. W śląskich domach, choć nieco odmiennie niż w innych regionach Polski, nie zabraknie klasyków jak barszcz z uszkami czy karp. Niemniej jednak, są specjały, które od pokoleń zna tylko ludność tego regionu, takie jak kapusta z grochem czy moczka – potrawa budząca różne uczucia, często dzieląca smakoszy na zwolenników i przeciwników.

Wigilia na Śląsku to nie tylko jedzenie

Wigilia na Śląsku to nie tylko kulinarne doznania; to także silnie zakorzeniona tradycja. Choć liczba potraw nie musi wynosić dwunastu, jak w innych regionach Polski, to post jest podtrzymywany aż do kolacji, którą zaczyna jedyny postny posiłek dnia – często śledzie w śmietanie podawane z ziemniakami. Stoły przykrywane są białymi obrusami, a pod nimi rozkłada się sianko. Niezapomniany moment to także przygotowanie dodatkowego nakrycia dla "niespodziewanego wędrowca".

Kolacja wigilijna zaczyna się od wspólnej modlitwy i dzielenia się opłatkiem. Następnie serwowane są zupy, dania główne, a na zakończenie deser. Po wspólnym posiłku nadchodzi czas na ulubiony przez dzieci moment – rozpakowywanie prezentów, które według tradycji przynosi dzieciątko. W przeciwieństwie do innych regionów Polski, gdzie prezenty przynoszą Aniołek, Gwiazdka, Gwiazdor czy Mikołaj, na Śląsku obowiązuje własny zwyczaj.

W wielu domach wieczór wigilijny to nie tylko czas na jedzenie i obdarowywanie się prezentami, ale także okazja do wspólnego kolędowania i rozmów. Wieczór kończy się zwykle pasterką, podczas której cała rodzina udaje się na wspólną mszę, podtrzymując tym samym korzenie tradycji i kreując niezapomniane chwile świątecznej wspólnoty.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera