Tragedia Górnośląska jak Tragedia Pruska? Nic nie mogło powstrzymać Armii Czerwonej

Teresa Semik
"Przekazanie kluczy do miasta przez wyzwolicieli Bytomia". Tak zapisano ten dzień.  Po wkroczeniu Armii Czerwonej władze sowieckie najpierw deportowały mieszkańców Bytomia do niewolniczej pracy na Wschód.
"Przekazanie kluczy do miasta przez wyzwolicieli Bytomia". Tak zapisano ten dzień. Po wkroczeniu Armii Czerwonej władze sowieckie najpierw deportowały mieszkańców Bytomia do niewolniczej pracy na Wschód. ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Udostępnij:
Nie ma naukowego pojęcia: tzw. tragedii górnośląskiej, jej ram czasowych. To określenie pojawiło się w dyskursie politycznym na Górnym Śląsku i pierwotnie odnosiło się do 1945 roku i sowieckich deportacji mieszkańców Górnego Śląska na Wschód do niewolniczej pracy, jako żywe reparacje wojenne. Za zgodą aliantów.

Decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego obchodzimy Rok Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945.

Wzorem Śląska, mniejszość niemiecka Warmii i Mazur zorganizowała u siebie po raz pierwszy obchody Tragedii Pruskiej. Odnosi się do tej samej historii 1945 roku.

W Bartągu na Warmii i Mazurach mniejszość niemiecka uznała, że skoro jest Tragedia Górnośląska, odnosząca się do tych samych wydarzeń 1945 roku, wkroczenia Armii Czerwonej, oni swoje doświadczenia końca drugiej wojny nazwą Tragedią Pruską. W miejscowym kościele, w miniony czwartek odprawiono mszę za ofiary Tragedii Pruskiej. Po raz pierwszy użyto tej nazwy. Inicjatywa należała do lokalnej mniejszości niemieckiej i Ziomkostwa Pruskiego w Olsztynie.

- W Prusach Wschodnich miały miejsce pierwsze i najcięższe walki pomiędzy Armią Czerwoną, a wojskami niemieckimi po wkroczeniu Rosjan na tereny Niemiec. Zginęło tysiące cywilów, których przez dziesięciolecia nie można było upamiętnić. Wreszcie możemy oddać im cześć - komentował Ralf Meindl z mniejszości niemieckiej Warmii i Mazur.

Portal: slaskipolska.pl odpowiedział: "Życzymy sukcesów w popularyzowaniu tragedii niemieckiego wschodu. Proponujemy zarazem rozpoczęcie owej popularyzacji od 1 września 1939 roku".

Norman Davies w "Bożym igrzysku" napisał, że gdy Armia Czerwona przekroczyła granice Wielkiej Rzeszy, wkraczając na Śląsk, do Prus i na Pomorze scenom "niepohamowanej radości odbierały urok sceny równie niepohamowanego okrucieństwa wobec niemieckiej ludności cywilnej". Często nie rozróżniano między przyjacielem a wrogiem. Na niemieckich żołnierzy polowano jak na dzikie zwierzęta, rzucano się na wszystkie niemieckie kobiety. "Podpalenia, pobicia, morderstwa, zbiorowe gwałty i samobójstwa całych rodzin znaczyły drogę armii wyzwoleńczych na skalę nie znaną nigdzie indziej w Europie".
Mają własną definicję
Masowe wywózki na Wschód do niewolniczej pracy dotknęły w 1945 roku mieszkańców niemieckiego Górnego Śląska w taki sam sposób, co mieszkańców Warmii i Mazur, Dolnego Śląska, a wcześniej obywateli Rzeszy w Rumunii, Bułgarii, Węgier, Czechosłowacji. Były częścią tego samego planu Stalina. Niemcy, w ramach reparacji wojennych, mieli odbudować zniszczony Związek Radziecki.

- Dziś każdy na swój sposób definiuje tragedie końca drugiej wojny światowej, ale może to dobrze, bo dzięki temu o tym się dyskutuje - mówi Bernard Gaida przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. - Dla nas, mniejszości niemieckiej, Tragedia Górnośląska jest czymś więcej niż deportacją na Wschód i wysiedleniem Niemców, czymś więcej niż funkcjonowaniem obozów pracy, które likwidowano pod sam koniec lat 40. Ta tragedia nadal trwała, choć nie dotyczyła już fizycznego niszczenia ludzi. Polityka antyniemiecka polskich władz zmierzała do zniszczenia niemieckiej tożsamości na tych terenach. Dopiero w 1989 roku został praktycznie zniesiony zakaz nauki języka niemieckiego. Nie zapomnieliśmy, co stało się w obozach w Łabędach, Świętochłowicach, Łambinowicach. To z inicjatywy naszych członków zaczęto upamiętniać te miejsca. Na Górnym Śląsku dla pamięci o powojennych losach niemieckiego Wschodu zrobiono najwięcej. Dlatego mniejszość niemiecka z Warmii i Mazur czerpie stąd przykład. Tragedię Górnośląską definiujemy inaczej, szerzej, ale nie walczymy z tym pojęciem.

Dr hab. Adam Dziurok z katowickiego IPN uważa, że Tragedią Górnośląską należy objąć czas do jesieni 1946 r. Wprawdzie ustały represje aparatu sowieckiego, ale Górnoślązacy odczuli skutki działań polskiego aparatu represji. I taki ciąg zdarzeń IPN ppkazał na wystawie z okazji Roku Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945, "Koniec i początek". Sowieci nadchodzą, mordują i gwałcą, ale komuniści, przejmując władzę na Górnym Śląsku "od początku korzystali ze wsparcia Armii Czerwonej". W Polakach na siłę szuka się winnych wszystkich tych nieszczęść.

Prof. Davies pisze: "Zaświadczone w dokumentach zniszczenie Śląska - o wiele poważniejsze od analogicznych wydarzeń na terenie środkowych Niemiec - skłoniło niektórych historyków do podejrzeń, iż była to celowa polityka zmierzająca do wypędzenia ludności niemieckiej z rodzinnych domów, w przewidywaniu przyszłych porozumień poczdamskich".
Zostawcie Kresowian
IPN znajduje wśród Kresowian sprawców nieszczęść Ślązaków, bo zajmowali opuszczone przez Niemców majątki, "w obcym kulturowo miejscu", co potęgowało konflikty. IPN nazywa przesiedlenia Kresowian "repatriacją". Nic tak nie rani Polaków z dawnych Kresów, jak to słowo. Przymusowe przesiedlenie, którego doznali, było wypędzeniem z ojczyzny, a nie powrotem.

- Kresowianie nie są winni naszych powojennych dramatów. Ich wygnania z domów, są porównywalne z naszymi - mówi prof. dr hab. inż. Joachim Kozioł, przewodniczący Stowarzyszenia Pamięci Tragedii Śląskiej 1945 . - Nasze stowarzyszenie powstało w 1991 roku, by nie zapomnieć o losach deportowanych Górnoślązkach. Mój ojciec był wśród ofiar. Nigdy go nie poznałem, bo gdy go zabrało NKWD, miałem półtora roku. Zmarł w Donbasie z głodu, nadludzkiego wysiłku. Z czasem poszerzyliśmy zakres naszej działalności i tą pamięcią chcemy objąć wszystkie ofiary Armii Czerwonej wkraczającej w 1945 roku na Górny Śląsk. Tamte mordy, gwałty, rabunek mienia także składają się na tragedię śląską. Podobnie jak gehenna więźniów obozu w Świętochłowicach, Łambinowicach. W stowarzyszeniu jest aktualnie około 60 osób, w tym bezpośredni świadek tych dramatów, deportowany w 1945 roku do Karagandy.

Prof. Kozioł dodaje, że nie szukają winnych swojego losu, ale pamiętając o tym, co wydarzyło się w przeszłości, chcą przestrzegać przed podobnymi zdarzeniami w przyszłości.

Historia według IPN
"Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku" to tytuł wystawy otwartej w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, przygotowanej przez katowicki oddział IPN.

Wystawa zorganizowana została w związku z obchodami Roku Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej, deportowanych 70 lat temu przez Sowietów do niewolniczej pracy na Wschód. Historię 1945 roku opowiedziano na 20 planszach, od strony technicznej w sposób bardzo tradycyjny: napisy zdjęcia, napisy zdjęcia, nie tylko z Górnego Śląska. O deportacjach mówi tylko jedna z tych plansz. Pozostałe mówią, co doprowadziło do tych deportacji, a więc II wojna światowa, którą wywołali Niemcy. Wystawa przypomina też o wysiedleniach Niemców z terenów, które po II wojnie przypadły Polsce, o obozach, w których więziono Niemców bądź uznanych za Niemców, w tym funkcjonariuszy NSDAP, SS, członków niemieckich organizacji społecznych, żołnierzy Wehrmachtu, ale też działaczy polskiego podziemia.

Wideo

Komentarze 96

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

.
tylko tych Słowiańskich zdecydował AUSzuROTTEN---EKSTERMINOWAĆ, pewnie okazali się być zbyt dużą konkurencją dla germańskich:

""Haut doch die Polen, daß sie am Leben verzagen; ich habe alles Mitgefühl für ihre Lage, aber wir können, wenn wir bestehn wollen, nichts andres tun, als sie ausrotten"

Bismack Brief an Malwine 1861.

potrzebne tłumaczenie?
E
Euro
Bernt Engelmann w znakomitej książce „Preußen: Land der unbegrenzten Möglichkeiten”, Goldmann, München 1979 (pol. „Prusy. Kraj nieograniczonych możliwości”, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1984) podaje:
„Prusacy stanowią silną mieszaninę elementów słowiańskich i germańskich. To jest główna przyczyna ich użyteczności w państwie”, napisał 30 kwietnia 1868 r. ówczesny premier Prus, hrabia Otto von Bismarck-Schönhausen do konserwatywnego, pochodzącego z Zurychu, uczonego prawnika, Johanna Kaspara Bluntschliego.

Bernt Engelmann (ur. w Berlinie w 1921 r., zm. w Monachium w 1994 r.), wybitny publicysta niemiecki pochodzenia prusko-śląsko-pomorsko-polsko-normandzko-holendersko-żydowskiego,
od 1977 r. do 1983 r. przewodniczący Związku Pisarzy Niemieckich w RFN,
uważał się za Prusaka. :)
G
Gość
PROPAGANDA GADA z 0nr ZSSR pijtina ABO NAROTOOFCA Z PEŁO na piSS ABO ONEROFCA z PISSUARUF na ŚLONSK bo jest rusym z SOSNOWYCHafic WARSZCZAWY,777.
P
Polak Ślązak
Bo to im ino zostało na tych ziemiach na Ost. Pogadaja obrazą Polskę zjedzom bioły wuszt i popijom piwem i tyle z tej "V kolumny"
P
Polak Ślązak
Tu jest Polska była Polska i będzie Polska a Niemcy są za Odrą rozumiesz czy dalej bawisz się w Wolfa ...
D
Dagmara
Nie wiem i chyba nikt nie zrozumial.
Wiadomo za to, co chce osiagnac: rozwodnic, zrelatywizowac, zbanalizowac, osmieszyc.
Dla mnie ta osbniczka to ostatni smiec.
.
zamiast jak niemcy, WYRŻNĄC kilkadziesiat milionów ???
.
"Bijcie Polaków, ażeby aż o życiu zwątpili. Mam wielką litość dla ich położenia, ale jeżeli chcemy istnieć, to nie pozostaje nam nic innego, jak ich wytępić."

Otto von Bismarck

hehe

no , to neonaziści już z tobą wygrali.

hehe

Źródło: z listu do siostry, 26 lutego 1861
.
skoro prawdą jest według ciebie ,że hitler 27 sierpnia nie chciał wojny (pierwotny rozkaz to atak 26 sierpnia)- z powodu niedokończonej mobilizacji , ale głównie z powodu POTWIERDZENIE przez WLK.BRYT sojuszy z Polską, hitler przeniósł date na 1 września.

A to co powiedział w reichstagu, to kłamstwo. siedmio dniowe.

skoro dla ciebie neonaziści tacy jak Christaf to AUTORYTETY, to

znaczy ,że jesteś kretynem.

cytat z Halifaxa ---proniemieckiego polityka , nawet on wiedział ,że Polacy nie poddadzą się hitlerowi.
więc poparciem jakiej tezy miałyby być te (jesli nawet prawdziwe ) cytaty????

Pewnie dlatego ,zę Haliffax dopiął "swego", został oddelegowany daleko...do Waszyngtonu.

hehe
p
pitdegross
Kulturkampf byl w stosunku do Polakow jako katolikow tylko przecinkiem w zdaniu.
Bismarkowi chodzilo jedynie o walke z kosciolem katolickim na terenach Niemiec. To ze Polacy byli katolikami wiec dotknelo to rowniez ich.
Nic wiecej ani mniej
Prosze wiec przstac pisac tu wyolbrzymione bzdury na ten temat.
p
pitdegross
wyzywajace slowa wojennej mentalnosci slyszy sie u Polakow
do dnia dzisiejszego
jeszcze wam bylo za malo ?
p
pitdegross
Nie jest istotne skąd pochodzą cytaty, z jakich stron.
Wazne jest ze są wbrew komunistycznej propagandzie prawdą
.
nie zaczęła się wcale od podboju i wypędzenia Sudawów przez niemców w czasie krzyżckich zbrodni etnicznych z XIII wieku.

niemcy pierwszych wypędzeń na ziemiach na wschód od Łaby , dopuścili się juz na Słowianach Połabskich w X , a potem na ZNACZNIE WIĘKSZĄ skalę

w XII w.

Przytaczany przez @Christafa zjazd Panslawistyczny, odbywał się w czasie OKUPACJI ZIEM SŁOWIAN przez niemców(austriaków i prusaków).

I rzeczywiście takie głosy w dyskusji nie były rzadkie, te o wyproszeniu ludności PRZYJEZDNEJ, obcej etnicznie, na obszarach słowiańskich.

(Christaf "zapomniał" dodać, że zjazd był wrogi również POLAKOM!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

A to ,że lechiccy POLACY(WSZECHPOLACY), domagają sie w XIX/XX wieku, po już stuletniej okupacji samej Polski przez niemców, austriaków (i Rosjan), również okupowanych przez 1000 już lat ziem innych SŁOWIAN LECHICKICH,

jest tylko dopominaniem sie o ziemie swoich braci, którzy niemieckich zbrodni i WYPEDZEŃ ze strony niemców,

doświadczali już od 1000 lat.

Oczywiście o KULTURKAMPF @Christaf nic nie wie, o TWORZENIU SPECJALNYCH PAŃSTWOWYCH NIEMIECKICH URZEDÓW

zajmujących się RUGOWANIEM POLAKÓW z ich ziemi,przejmowaniem jej, nawet za ułamek ich wartości, również nie wie nic.(albo zapomniało mu sie).

Niemcy dokonali AGRESJI ziem Słowiańskich i Bałtyjskich , dokonując na nich PIErwszych CZYSTEK ETNICZNYCH W HISTORII tej części EUropy.

Mordując i wypędzając DZIESIĄTKI MILIONÓW

DZIECI

KOBIET

MĘŻCZYZN.

to ,że ich wyproszono z ziemi na , którą przyszli i wtragneli ich przodkowie,

ZAMIAST ICH WSZYSTKICH ZLIKWIDOWAĆ

jest NAJWIEKSZYM LITOŚCIWYM I CHARYTATYWNYM POSTĄPIENIEM

OFIAR wobec zbrodniarzy

W HISTORII.

dlaczego 8 milionów niemców zostało wyproszonych z ziem na wschód od ŁABY??/

za ich zbrodnie na AUTOCHTONICZNEJ LUDNOŚCI TYCH ZIEM.

Ktoś kto ma o to pretensje, powinien zastanowić się tylko nad tym ,

że jedyną ALTERNATYWĄ

była CAŁKOWITA LIKWIDACJA tej napływowej ludności niemieckiej, za popełnione przez nią ZBRODNIE, w czasie

1000 lat jej DRANGu NACH OSTEN.
.
broniący hitlera, najwiekszego zbrodniarza w historii EUROPY, wpisuje się idealnie w propagandę neonazsitoską, powielając nawet dokładnie teorie neonazistów niemieckich.

nawet przytacza cytaty z neonazistoskich stron i portali.

a już cytowanie HITLERA , z 27 sierpnia 1939 , czyli po zawarciu paktu ribbentropp=molotow,
i sugerowanie ,że hitler do "KOŃCA" nie chciał wojny,

jest tylko neonazistoską propaganda.

wiedząc o słowach bismarcka, von ludendorfa , a nawet frydka II, o MIEN KAMPF nie wspominając.

niczym wiecej.

hehe
j
jaroń
Szlezjerstwo chce być i uofiarami Ślonzokami i Niemcami. Abo, abo.
Niy do se zjeśc kołoco i go mieć.
Parsk karlusy.
Dodaj ogłoszenie