Trasa N-S w Rudzie Śląskiej: będzie wiadukt nad Kokota i...

  Trasa N-S w Rudzie Śląskiej: będzie wiadukt nad Kokota i przeniosą stary polski schron

  Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Budowa drugiego odcinka trasy N-S wchodzi w ostatnią fazę.
  1/3
  przejdź do galerii

  Budowa drugiego odcinka trasy N-S wchodzi w ostatnią fazę. ©UM w Rudzie Śląskiej

  Trwa budowa trasy N-S. Ma ona połączyć autostradę A4 z Drogową Trasą Średnicową. trasa ta jest jedna z najbardziej wyczekiwanych dróg w regionie.
  Budowa trasy N-S trwa bardzo długo. Przypomnijmy, że pierwszy odcinek trasy o długości 1 kilometra oddano do użytku na początku 2013 roku (od ul. 1 Maja, czyli drogi nr 925, do Drogowej Trasy Średnicowej, wraz z węzłem dwupoziomowym z ul.1 Maja).

  Pracujcie sprawniej


  Obecni trwa ostatni etap prac przy budowie drugiego fragmentu trasy N-S, związany z wykonaniem nawierzchni drogi. Jak informuje rudzki magistrat, zaawansowana jest również budowa wiaduktu drogowego w rejonie ul.
  Bukowej, a dodatkowo projektowany jest czwarty etap trasy. We wtorek ogłoszono przetarg na budowę trzeciego etapu trasy N-S, czyli odcinka biegnącego od ulicy Bukowej do ulicy Kokota wraz z węzłem dwupoziomowym. Obecni trwa ostatni etap prac przy budowie drugiego fragmentu trasy N-S, związany z wykonaniem nawierzchni drogi. Jak informuje rudzki magistrat, zaawansowana jest również budowa wiaduktu drogowego w rejonie ul. Bukowej, a dodatkowo projektowany jest czwarty etap trasy. We wtorek ogłoszono przetarg na budowę trzeciego etapu trasy N-S, czyli odcinka biegnącego od ulicy Bukowej do ulicy Kokota wraz z węzłem dwupoziomowym.

  - To nasza najważniejsza inwestycja drogowa - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - Jest ona kluczowa nie tylko dla Rudy Śląskiej, ale i całego regionu. Istotne jest już samo połączenie autostrady i DTŚ, skutkiem którego będzie odciążenie ulicy 1 Maja. Ponadto przy trasie powstaną atrakcyjne tereny inwestycyjne. Ta budowa to duże wyzwanie finansowe, ale dobrze się do niego przygotowaliśmy, pozyskując środki unijne i niskooprocentowany kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego - dodaje. Przetarg dotyczy odcinka trasy N-S o długości ponad 1,4 km i wiodącego od ul. Bukowej do ul. Kokota. - Roboty drogowe oprócz samej trasy obejmą też budowę dwupoziomowego węzła z ul. Kokota, drogi dojazdowej do ogródków działkowych, chodników, ścieżek rowerowych, elementów systemu odwodnienia, a także przebudowę odcinka ul. Kokota oraz wlotu i odcinka ul. Wideckiego - wylicza Mariusz Pol z Wydziału Dróg i Mostów UM.

  Jak ustalono, trasa N-S będzie przebiegała nad ulicą Kokota. W związku z tym wybudowany zostanie tam wiadukt. Powstanie także sieć kanalizacji deszczowej, która zapewni odwodnienie. - Inwestycja obejmie również oświetlenie trasy, węzła, chodników i ścieżek rowerowych, wykonanie barier ochronnych oraz oznakowania pionowego i poziomego, a także nasadzenia drzew i krzewów - mówi Mariusz Pol. A co za tym idzie, przebudowy wymagać będą istniejące już sieci infrastruktury technicznej, jak: wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa, elektro-energetyczne i telekomunikacyjne. Jako ciekawostkę można dodać, że budowa trasy N-S wymaga także przeniesienia o 20 metrów na północ kolidującego z jej przebiegiem schronu pozorno - bojowego. - Jest to mała kapsuła, właściwie dla dwóch osób, z murem sugerującym, że jest to duży schron bojowy, stąd nazwa - tłumaczy dr Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków. Wspomniany schron należy do Obszaru Warownego „Śląsk”.

  Dają z siebie wszystko


  Jak informuje rudzki magistrat, schron jest dobrze zachowany, jednakże obecnie zalany deszczówką. Zgodnie z planem, obiekt ten zostanie przeniesiony, a następnie zainstalowana w nim zostanie rura odwadniająca. Schron pokryje ziemia, tak, aby zachować jego pierwotny wygląd. Obiekt ten będzie można zwiedzać, ponieważ zgodnie z zapewnieniem dla zwiedzających zostanie wykonane zejście schodami terenowymi z poziomu chodnika.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
  *Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TRASA NS

  Gorol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A ten "schron" to włściwie KAPONIERA. Schron służy jako schronienie. Jeżeli jest dziełem obronnym, to spełnia definicję j.w. Jeżeli jest inaczej, to proszę mnie poprawić.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał