MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uber dla osób niepełnosprawnych? Uczniowie z Radzionkowa zaprojektowali aplikację dla Wojskowej Akademii Technicznej

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Projekt na zawsze może zmienić oblicze taksówek w Polsce.
Projekt na zawsze może zmienić oblicze taksówek w Polsce. Magdalena Grabowska/Wojskowa Akademia Techniczna
Wojskowa Akademia Techniczna ujawniła laureatów konkursu, dotyczącego opracowania projektu ułatwiającego korzystanie ze środków transportu indywidualnego osobom o szczególnych potrzebach. Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie: Oliwia Wlaźlak i Denis Makarski z Technikum nr 13 w Radzionkowie - To jest taki Uber, tylko dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiadają. Ich aplikacja, gdy tylko wejdzie do użytku codziennego, może zmieniać na zawsze oblicze transportu.

W ramach konkursu pod honorowym patronatem Rektora-Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej uczniowie szkół średnich z całej Polski przygotowali i przedstawili własne koncepcje i projekty ułatwiające korzystanie ze środków transportu indywidualnego osobom o szczególnych potrzebach. Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się 10 stycznia 2023 r. w Klubie WAT. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie z Technikum nr 13 w Radzionkowie - Oliwia Wlaźlak i Denis Makarski.

- To jest taki Uber, tylko dla osób z niepełnosprawnościami - wyjaśnia nam Denis. - Mają możliwość wyboru swoich specjalnych potrzeb. W aplikacji są różne kategorie. Mogą z niej korzystać nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także kobiety w ciąży, osoby starsze. Wybierają z jakiej kategorii chcą skorzystać i zamawiają przejazd - dodaje.

Aplikacja jest prosta i łatwa w obsłudze. Jak powinna działać w praktyce?

- Na przykład osoby z zespołem aspergera, którzy nie chcą kontaktu głosowego, mogą w aplikacji zaznaczyć, że chcą, aby podczas podróży muzyka była całkowicie wyłączona. Osoby niewidome znów mogą zaznaczyć, że chcą jechać z psem. To są udogodnienia, których nie oferuje zwykła taksówka - dopowiada Oliwia Wlaźlak.

Projekt zakłada nie tylko stworzenie samej aplikacji, ale także zatrudnienie specjalnie wykwalifikowanych kierowców, którzy będą przeszkoleni w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym.

- Jak ktoś ma niepełnosprawność ruchową to może sobie zamówić na przykład jak potrzebuje zniesienia z domu, z mieszkania do pojazdu. Ci kierowcy będą odpowiednio dobierani. Projekt zakłada, że wszyscy pracownicy będą dokładnie przeszkoleni, żeby empatią zapewnić wszystkie udogodnienia i pokonać trudności i ograniczenia, które mają osoby, o szczególnych potrzebach - wyjaśnia nauczycielka Karolina Bąk, która nadzorowała projekt.

Uczniowie z Radzionkowa osiągnęli ogromny sukces. Bycie w czołowej trójce jest nie lada wyzwaniem. W konkursie wzięły udział szkoły z całej Polsce. Pierwsze miejsce zdobyła Karolina Anna Sammel, uczennica Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie, za pracę „Podnoszenie bezpieczeństwa prowadzenia pojazdów przez osoby przewlekle chore, ze szczególnym uwzględnieniem diabetyków”, wykonaną pod kierunkiem naukowym Anny Białożyt. Drugą nagrodę otrzymał projekt zespołowy „Pojazd elektryczny wspomagający poruszanie się osób z niepełnosprawnościami fizycznymi i/lub intelektualnymi”. Pracę pod opieką naukową Mariusza Pawlaka wykonali Stanisław Ciesielski, Kamil Koniak, Krzysztof Buczkowski i Szymon Przywara z Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych, Technikum nr 4 im. Ks. Józefa Sieradzana w Kaliszu. Trzecie miejsce zajęli nasi Oliwia Wlaźlak i Denis Makarski z Technikum nr 13 w Radzionkowie za „Aplikację mobilną – Disabler Drive”. Opiekę naukową nad projektem sprawowała Karolina Bąk.

- Mamy nadzieję, że nasz projekt otworzy wszystkim oczy i pokaże problem. Być może w przyszłość zostanie stworzona tego typu aplikacja lub istniejąca aplikacja wprowadzi takie funkcje - mówi Denis Makarski.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera