Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Małachowskiego w Sosnowcu będzie miała urodziny

Tomasz Szymczyk
W weekendy po Małachowskiego jeżdżą tylko tramwaje
W weekendy po Małachowskiego jeżdżą tylko tramwaje
Ulica Małachowskiego jest coraz bardziej popularna. Mieszkańcom podobają się zmiany. Zmieni się także ulica Modrzejowska i „Patelnia”

Wielki tort, muzyka na żywo i szereg atrakcji dla mieszkańców - tak wyglądać mają zaplanowane na piątek 26 sierpnia urodziny ulicy Małachowskiego w centrum Sosnowca. Jej patron, wybitny działacz polityczny epoki oświecenia i jeden z sygnatariuszy Konstytucji 3 Maja, urodził się 24 sierpnia 1736 roku w Końskich.

Impreza to kolejny sposób na promocję tej ulicy, na której na początku czerwca ustawiono ogródki gastronomiczne i zdecydowano o zamykaniu jej fragmentu dla ruchu w weekendy.

- Chcemy zachęcić ludzi do przychodzenia na tę ulicę, ale też zachęcić restauratorów do inwestowania w tym miejscu - mówi Rafał Siciński, pomysłodawca akcji „Wpadaj na Małacha”, w ramach której już niebawem pojawić się mają ulotki i specjalna strona internetowa. Cała akcja ma ruszyć we wrześniu. Już niebawem za to na ulicy pojawić się ma... Stanisław Małachowski, a właściwie aktor ucharakteryzowany na tę postać.

- Przy ul. Małachowskiego działa siedemnaście lokali, w centrum Sosnowca około sześćdziesięciu. Każdy z nich oferuje różne rzeczy, różna jest też klientela. Warto jednak promować wszystkie i zachęcać mieszkańców do odwiedzania lokali w Sosnowcu - uważa Rafał Siciński.

Ustawione na przełomie maja i czerwca ogródki cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony mieszkańców stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. Władze miasta podkreślają, że czasem podsumowań tych działań będzie koniec sezonu letniego.

- Chcemy spotkać się z tymi przedsiębiorcami, który zaryzykowali otwarcie ogródków przy ul. Małachowskiego. Dociera do nas dużo pozytywnych sygnałów od mieszkańców. Widać, co dzieje się na portalach społecznościowych, gdzie ludzie chwalą to, że udało się to miejsce ożywić - mówi Mateusz Rykała, wiceprezydent Sosnowca.
Do Urzędu Miejskiego od początku czerwca wpłynęła tylko jedna skarga ze strony mieszkańców ulicy, dotycząca nie samych ogródków, ale zakłócania ciszy nocnej przez ich bywalców. Właścicielom lokali zwrócono uwagę. Co ciekawe, nie było ani jednej skargi związanej ze zmianą organizacji ruchu i zamykaniem ulicy w weekendy.

Oprócz ogródków na ulicy Małachowskiego pojawiły się też nowe drzewa. Być może w przyszłym roku wymienione zostaną tutaj latarnie, na których pojawią się wiszące kwiaty. Sporo nowości może wnieść tutaj także budżet obywatelski. Wśród projektów jest również ten związany z rewitalizacją skwerów przy skrzyżowaniu Małachowskiego z al. Zwycięstwa (boczną) i przy Wydziale Komunikacji UM. W tym drugim miejscu na murze wyświetlane mogłyby być seanse kina plenerowego.

- Jesteśmy na etapie weryfikacji wszystkich złożonych wniosków. Kino to ciekawy pomysł, ale wymaga rozmów gminy z Tauronem, który ma tam swoje rozdzielnie. Rzeczywiście, to obszar, który wymaga rewitalizacji. To chyba ostatnia przestrzeń w centrum miasta, gdzie można by organizować rzeczy plenerowe: czy kino, czy teatr jednego aktora. Zobaczymy, jak potoczy się głosowanie w budżecie - mówi Mateusz Rykała.

Jeszcze w tym roku w Sosnowcu ma ruszyć remont ul. Modrzejowskiej. Za około miesiąc spodziewać się należy za to ogłoszenia przez miasto we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich konkursu na zagospodarowanie przestrzeni z „Patelnią” między dworcem kolejowym a początkiem ul. Modrzejowskiej.

*Przejmująca historia Macieja Cieśli. To o nim mówił papież Franciszek
*Ale burza! Samochody zatopione przy M1 w Czeladzi ZDJĘCIA + WIDEO
*Tylko szaleniec mógłby się rzucić na tego policjanta ZOBACZCIE ZDJĘCIA
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!