United States Space Force. Stany Zjednoczone chcą utworzyć...

  United States Space Force. Stany Zjednoczone chcą utworzyć siły kosmiczne, nowy rodzaj sił zbrojnych

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Stany Zjednoczone chcą dominować w kosmosie. Amerykański wiceprezydent Mike Pence ogłosił, że w tym celu powstaną siły kosmiczne, nowy rodzaj sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Jednak zgodę na powstanie kosmicznych oddziałów musi wyrazić Kongres, co już wydaje się dość mało prawdopodobne.
  Siły kosmiczne Stanów Zjednoczonych miałyby powstać do 2020 r. i być szóstą formacją amerykańskich sił zbrojnych obok wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych, piechoty morskiej (marines) i straży przybrzeżnej. Mimo że prezydent Donald Trump mówił już o tym w czerwcu na posiedzeniu Rady Przestrzeni Kosmicznej przy Białym Domu, wiceprezydent Mike Pence oficjalnie ogłosił plan powołania sił kosmicznych w czwartek w Pentagonie.

  – Poprzednie administracje zignorowały rosnące w kosmosie zagrożenie. Nasi wrogowie przekształcili już przestrzeń kosmiczną w pole bitwy, a Stany Zjednoczone nie uciekną od tego wyzwania – mówił Pence. Jak podkreślił, owymi wrogami są Chiny i Rosja. Wywiad USA w tym roku ostrzegł, że oba te kraje konstruują broń antysatelitarną, która byłaby w stanie zniszczyć wszystkie obiekty przeciwnika w kosmosie – głównie sztuczne satelity. Pozbawiłoby to amerykańską armię możliwości komunikacji elektronicznej, zdalnego dowodzenia oraz nawigacji.

  Według wiceprezydenta USA siły kosmiczne byłyby odpowiedzią na zagrożenie ze strony Chin i Rosji oraz zapewniłyby Stanom Zjednoczonym dominację w kosmosie. – Nadszedł czas, aby napisać kolejny rozdział w historii naszych sił zbrojnych i przygotować się na kolejne pole walki, na które wezwani zostaną najlepsi i najodważniejsi Amerykanie, aby zapobiec nowym zagrożeniom dla naszego narodu i je pokonać – mówił w Pentagonie Mike Pence. Poparcie dla jego słów wyraził od razu w czwartek Donald Trump, który napisał na Twitterze: „Siły kosmiczne aż do końca!”.

  Administracja Trumpa i Pence’a poinformowała już także, jak miałyby wyglądać „niezależne, lecz równe” siły kosmiczne. Wiceprezydent ogłosił, że w ich skład weszliby doświadczeni żołnierze ze wszystkich formacji amerykańskiej armii. Część z nich utworzyłaby elitarny oddział Space Operations Force, który miałby walczyć w ewentualnych wojnach w przestrzeni kosmicznej. Powstałoby także dowództwo, Space Command, które odpowiedzialne byłoby za taktykę i militarne strategie. Pence zapowiedział również, że powołany zostałby także doradca sekretarza obrony USA, który zajmowałby się wyłącznie działaniami w kosmosie. Wraz z biegiem czasu stałby się on jednak głównym dowódcą sił kosmicznych.

  Jeśli siły kosmiczne faktycznie by powstały, byłaby to pierwsza nowa formacja amerykańskich sił zbrojnych od 1947 r. Jednak jak podkreśla „The Guardian”, zgodę na ich powstanie musi zgodnie z prawem wyrazić Kongres. Już jednak pojawiają się negatywne głosy, szczególnie w szeregach Partii Demokratycznej. Większość przeciwników tego pomysłu twierdzi, że nowa formacja sił zbrojnych jest po prostu niepotrzebna, gdyż większość działań Amerykanów w przestrzeni kosmicznej podlega obecnie siłom powietrznym.

  Bran Schatz, senator Partii Demokratycznej, stwierdził już, że siły kosmiczne na pewno „nie powstaną”. Zauważył jednak, że „niebezpieczne jest mieć lidera, któremu nie da się wybić z głowy szalonych pomysłów”. – To głupi pomysł – stwierdził na antenie stacji MSNBC kapitan Mark Kelly, emerytowany amerykański astronauta. – Owszem, w kosmosie rośnie zagrożenie, ale zajmują się tym obecnie siły powietrzne. Tworzenie kolejnego poziomu biurokracji nie ma sensu – mówił wojskowy.

  Z kolei republikanin Mike Rogers powiedział, że jest „podekscytowany” tym pomysłem. – Od lat ostrzega się nas w Kongresie przed zagrożeniami dla naszych obiektów w kosmosie, a wolne tempo pracy nad wydajniejszymi kosmicznymi systemami jest nie do przyjęcia – stwierdził.

  POLECAMY:  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  STAŁO SIĘ JUTRO ZBIÓR 18 MANEKIN

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Admirał Douglas Westrex - Jacek Sawaszkiewicz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to...

  Bnk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  kod cos musi z tym zrobic.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pora już

  Cyprian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  I dobrze ! Skoro kacapy moskiewskie mają takie siły , to najwyższa pora aby i USA utworzyły podobne .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NASA ma plan, koniec świata odwołany !

  hahaha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Amerykańska kosmiczna demokracja obroni nas przed komunistyczną asteroidą Bennu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyżby amerykańska demokracja wykryła komuchów w kosmosie ?

  hahahahahahaha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nie, tylko kupę kamieni księżycowych polskiego suwerena. Bardzo cenną !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo