Uniwersytet Śląski w Katowicach chce powrotu studentów na uczelnię. Politechnika Śląska i Uniwersytet Ekonomiczny mają rygory sanitarne

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Lucyna Nenow / Polska Press
Udostępnij:
Stacjonarnie, zdalnie lub hybrydowo. Wszystkie te scenariusze organizacji zajęć od 1 października zakładają szkoły wyższe na Śląsku. Ministerstwo ogłosiło powrót studentów w mury uczelni, ale nadal dopuszcza kształcenie na odległość. To rektorzy ostatecznie decydują, w jakiej formie pracować będą wydziały szkół.

W październiku studenci rozpoczną nowy rok akademicki. Rektorzy szkół wyższych jeszcze w lipcu otrzymali zielone światło na powrót do pracy stacjonarnej. Zdecydowana większość z tego skorzystała.

Jeśli tylko epidemia się nie nasili, Uniwersytet Śląski wróci do kształcenia stacjonarnego. Z małymi wyjątkami.

- Większość zajęć seminaryjnych i ćwiczeniowych odbywać się będzie w murach uczelni. Wykłady, które gromadzą największą liczbę studentów, zrobimy online - zapowiada rektor największej w regionie uczelni wyższej, prof. Ryszard Koziołek.

Jak tłumaczy, to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia tak studentów, jak i samego funkcjonowania uczelni. - Wiedza jest zjawiskiem społecznym, tzn. ma ona sens wtedy, kiedy ludzie, którzy się uczą coś z tą wiedzą robią. Po drugie, w procesie nauczania, równie efektywne, co relacja nauczyciel-student jest uczenie się od siebie nawzajem. To najlepiej wychodzi, kiedy studenci są ze sobą razem w trakcie edukacji. Nic lepszego od tysięcy lat nie wymyślono - wyjaśnia.

Akademiki także dla niezaszczepionych studentów

Rektor ubolewa, że zmuszony był wycofać się z wcześniejszej deklaracji uzależnienia meldowania studentów w akademikach od zaszczepienia przeciw COVID. Przyznaje, że nie ma do tego podstaw prawnych, ale nadal ma nadzieję na taką zmianę przepisów, która umożliwiłaby uczelniom wprowadzić takie restrykcje.

- Jesteśmy w kropce, dlatego że akademiki ze względu na to, iż gromadzą dużą liczbę młodych ludzi w jednym miejscu, w małym dystansie, przez długi czas, są z całą pewnością miejscem przyspieszonej transmisji wirusa - podkreśla prof. Koziołek. - Ciągle liczę na to, że rząd przed rozpoczęciem roku akademickiego zdecyduje się na to, co widzimy we Francji, Niemczech czy na Słowacji, czyli wymuszenia - trudno, tak trzeba to nazwać - obowiązku szczepień w miejscach szczególnie narażonych na rozwój epidemii - dodaje.

Nie przeocz

Pewne jest za to, że w przestrzeniach wspólnych akademików UŚ obowiązywać będą maseczki, częsta dezynfekcja rąk i wietrzenie pomieszczeń.

Do organizacji stacjonarnego kształcenia przygotowuje się także Politechnika Śląska. Władze uczelni chciałyby, aby od października wszystkie zajęcia odbywały się tu w formie kontaktowej. Zaznaczają jednak, że w przypadku nasilenia się epidemii, może zostać wprowadzona inna forma zajęć.

- Nie planujemy na razie zmniejszać specjalnie grup. Nasza infrastruktura jest na tyle duża, że swobodnie możemy realizować ćwiczenia i wykłady w standardowych dotychczasowych grupach. Pomieszczenia są duże, dają możliwość zachowania dystansu społecznego - zapewnia prof. Tomasz Trawiński, prorektor ds. infrastruktury i promocji Politechniki Śląskiej.

Dodatkowo studentkom w ciąży i osobom z niepełnosprawnością przysługiwać będzie pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc w salach oraz przy urządzeniach wykorzystywanych podczas zajęć.

UE stawia na hybrydę. Dla kogo wykłady online?

Uniwersytet Ekonomiczny planuje naukę hybrydową. W formie stacjonarnej na studiach I i II stopnia realizowane będą: ćwiczenia i laboratoria, zajęcia wychowania fizycznego oraz wykłady anglojęzyczne. Pozostałe wykłady, seminaria, lektoraty i konsultacje będą odbywały się zdalnie. Zajęcia na studiach podyplomowych, w zależności od kierunku - stacjonarnie, zdalnie lub hybrydowo. Natomiast słuchacze Uniwersytetu Ekonomicznego Trzeciego Wieku oraz uczniowie programu Ekonomia dla Liceum i Technikum będą przychodzili na zajęcia na uczelnię.

- W przestrzeniach zamkniętych bezwzględnie obowiązywała będzie dezynfekcja rąk, wietrzenie sal oraz maseczki - zapewnia Marek Kiczka, rzecznik prasowy UE w Katowicach. - Czekamy jeszcze na nowe szczegółowe wytyczne z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Obecne bazują na rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia będącym w mocy do końca września - przypomina.

Dodatkowo infrastruktura dydaktyczna UE w Katowicach wykorzystywana będzie w 100 procentach, co ma umożliwić zachowanie zasad reżimu sanitarnego w przyjętej formule hybrydowej organizacji kształcenia.

Zarówno UE, jak i UŚ przewidują organizację akcji promujących szczepienia wśród studentów. Przy akademikach tej ostatniej pojawią się punkty mobilne. Uniwersytet Ekonomiczny promował będzie także szczepienia przeciwko grypie.

Musisz to wiedzieć

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie