Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Śląski w Katowicach chce powrotu studentów na uczelnię. Politechnika Śląska i Uniwersytet Ekonomiczny mają rygory sanitarne

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Lucyna Nenow / Polska Press
Stacjonarnie, zdalnie lub hybrydowo. Wszystkie te scenariusze organizacji zajęć od 1 października zakładają szkoły wyższe na Śląsku. Ministerstwo ogłosiło powrót studentów w mury uczelni, ale nadal dopuszcza kształcenie na odległość. To rektorzy ostatecznie decydują, w jakiej formie pracować będą wydziały szkół.

W październiku studenci rozpoczną nowy rok akademicki. Rektorzy szkół wyższych jeszcze w lipcu otrzymali zielone światło na powrót do pracy stacjonarnej. Zdecydowana większość z tego skorzystała.

Jeśli tylko epidemia się nie nasili, Uniwersytet Śląski wróci do kształcenia stacjonarnego. Z małymi wyjątkami.

- Większość zajęć seminaryjnych i ćwiczeniowych odbywać się będzie w murach uczelni. Wykłady, które gromadzą największą liczbę studentów, zrobimy online - zapowiada rektor największej w regionie uczelni wyższej, prof. Ryszard Koziołek.

Jak tłumaczy, to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia tak studentów, jak i samego funkcjonowania uczelni. - Wiedza jest zjawiskiem społecznym, tzn. ma ona sens wtedy, kiedy ludzie, którzy się uczą coś z tą wiedzą robią. Po drugie, w procesie nauczania, równie efektywne, co relacja nauczyciel-student jest uczenie się od siebie nawzajem. To najlepiej wychodzi, kiedy studenci są ze sobą razem w trakcie edukacji. Nic lepszego od tysięcy lat nie wymyślono - wyjaśnia.

Akademiki także dla niezaszczepionych studentów

Rektor ubolewa, że zmuszony był wycofać się z wcześniejszej deklaracji uzależnienia meldowania studentów w akademikach od zaszczepienia przeciw COVID. Przyznaje, że nie ma do tego podstaw prawnych, ale nadal ma nadzieję na taką zmianę przepisów, która umożliwiłaby uczelniom wprowadzić takie restrykcje.

- Jesteśmy w kropce, dlatego że akademiki ze względu na to, iż gromadzą dużą liczbę młodych ludzi w jednym miejscu, w małym dystansie, przez długi czas, są z całą pewnością miejscem przyspieszonej transmisji wirusa - podkreśla prof. Koziołek. - Ciągle liczę na to, że rząd przed rozpoczęciem roku akademickiego zdecyduje się na to, co widzimy we Francji, Niemczech czy na Słowacji, czyli wymuszenia - trudno, tak trzeba to nazwać - obowiązku szczepień w miejscach szczególnie narażonych na rozwój epidemii - dodaje.

Nie przeocz

Pewne jest za to, że w przestrzeniach wspólnych akademików UŚ obowiązywać będą maseczki, częsta dezynfekcja rąk i wietrzenie pomieszczeń.

Do organizacji stacjonarnego kształcenia przygotowuje się także Politechnika Śląska. Władze uczelni chciałyby, aby od października wszystkie zajęcia odbywały się tu w formie kontaktowej. Zaznaczają jednak, że w przypadku nasilenia się epidemii, może zostać wprowadzona inna forma zajęć.

- Nie planujemy na razie zmniejszać specjalnie grup. Nasza infrastruktura jest na tyle duża, że swobodnie możemy realizować ćwiczenia i wykłady w standardowych dotychczasowych grupach. Pomieszczenia są duże, dają możliwość zachowania dystansu społecznego - zapewnia prof. Tomasz Trawiński, prorektor ds. infrastruktury i promocji Politechniki Śląskiej.

Dodatkowo studentkom w ciąży i osobom z niepełnosprawnością przysługiwać będzie pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc w salach oraz przy urządzeniach wykorzystywanych podczas zajęć.

UE stawia na hybrydę. Dla kogo wykłady online?

Uniwersytet Ekonomiczny planuje naukę hybrydową. W formie stacjonarnej na studiach I i II stopnia realizowane będą: ćwiczenia i laboratoria, zajęcia wychowania fizycznego oraz wykłady anglojęzyczne. Pozostałe wykłady, seminaria, lektoraty i konsultacje będą odbywały się zdalnie. Zajęcia na studiach podyplomowych, w zależności od kierunku - stacjonarnie, zdalnie lub hybrydowo. Natomiast słuchacze Uniwersytetu Ekonomicznego Trzeciego Wieku oraz uczniowie programu Ekonomia dla Liceum i Technikum będą przychodzili na zajęcia na uczelnię.

- W przestrzeniach zamkniętych bezwzględnie obowiązywała będzie dezynfekcja rąk, wietrzenie sal oraz maseczki - zapewnia Marek Kiczka, rzecznik prasowy UE w Katowicach. - Czekamy jeszcze na nowe szczegółowe wytyczne z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Obecne bazują na rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia będącym w mocy do końca września - przypomina.

Dodatkowo infrastruktura dydaktyczna UE w Katowicach wykorzystywana będzie w 100 procentach, co ma umożliwić zachowanie zasad reżimu sanitarnego w przyjętej formule hybrydowej organizacji kształcenia.

Zarówno UE, jak i UŚ przewidują organizację akcji promujących szczepienia wśród studentów. Przy akademikach tej ostatniej pojawią się punkty mobilne. Uniwersytet Ekonomiczny promował będzie także szczepienia przeciwko grypie.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera