Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pszczynie: Z pasją i chęcią do działania. Tacy są seniorzy z Pszczyny

Katarzyna Granda
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pszczynie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pszczynie Katarzyna Granda
Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku zajął drugie miejsce w naszym plebiscycie na Najsympatyczniejszy UTW na Śląsku. Sprawdzamy w czym tkwi siła pszczyńskich seniorów

Dobra energia, pasja i chęć do działania ludzi, którzy tworzą tę organizację, jest udzielająca. Nic więc dziwnego, że Stowarzyszenie Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku zajęło drugie miejsce w naszym plebiscycie na Najsympatyczniejszy UTW w województwie śląskim. Od zwycięstwa dzieliło ich naprawdę niewiele. - Bardzo cieszymy się z tego wyniku. Przyznając nam taką liczbę głosów, słuchacze wyrazili aprobatę dla nas i dla naszej pracy. To mobilizuje i zachęca do działania - mówi Ewa Kołodziejczyk, prezes stowarzyszenia. Dodaje, że początkowo władze UTW wcale nie były przekonane do udziału w plebiscycie.

- Nie chcieliśmy brać udziału. Myślimy, że przecież są inne uniwersytety, które dłużej działają i mają większe osiągnięcia niż my. - mówi. Nic bardziej mylnego. Pszczyński UTW pozostawił w tyle 20 innych placówek ze Śląska. Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku to miejsce gdzie można poszerzać wiedzę, rozwijać pasje, trenować umysł i ciało. Spotkania w ramach uniwersytetu to także okazja do przebywania wśród innych aktywnych, inspirujących ludzi. - Uczęszczam tu już cztery lata. Cieszę się że mogę przebywać wśród osób pogodnych i uczyć się tej pogody życia od innych. Czerpać siłę od innych i przekazywać im też własną - mówi studentka Olga Baksik.

Za chwilę będą świętowali urodziny

W lutym tego roku minie pięć lat od powstania pszczyńskiego UTW. - Pomysł aktywizacji ludzi starszych w naszym mieście zrodził się na spotkaniu ówczesnej wiceburmistrz Grażyny Goszcz z przewodniczącymi rad osiedli. Stwierdziliśmy że potrzebna jest inicjatywa dla kobiet, dla osób starszych - opowiada Ewa Kołodziejczyk.

Inicjatywę podjęła grupa zapaleńców, którzy dostrzegli potrzebę powołania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pszczynie i postanowili wyjść naprzeciw problemom ludzi starszych. Zebranie założycielskie dobyło się w lutym 2012 roku. Wtedy ustalono statut i zarząd Stowarzyszenia, w którego skład weszli Ewa Kołodziejczyk, Sławomira Lewandowska, Ryszard Bobowski, Krystian Latko, Jan Lipniak. Po kilku miesiącach skład ten uległ zmianie. W zarządzie obecnie zasiadają Ewa Kołodziejczyk (prezes zarządu), Krystian Latko (wiceprezes zarządu), Irena Pala(sekretarz zarządu), Anna Tyc (skarbnik zarządu), Jadwiga Hołownia, Krystyna Jacek i Lucyna Piłot. Stowarzyszenie PUTW w Pszczynie swoją działalność statutową rozpoczęło 3 października 2012 r. uroczystą inauguracją I roku akademickiego 2012/2013. w Stajniach Książęcych. Pierwszy wykład wygłosił prof. dr hab. Marian Mitręga z Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Rady Programowej PUTW. Na pierwszym semestrze zapisanych było około 220 słuchaczy.
Dominują studentki, ale studenci też są
Dziś Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku liczy 633 słuchaczy. Zdecydowana większość to kobiety. Mężczyźni stanowią około 10 procent tej liczby. Z roku na rok, liczba seniorów chcących uczestniczyć w zajęciach wzrasta. Co semestr przybywa około 50 osób. - Zapisy przyjmujemy na bieżąco, Można zgłaszać się w każdym momencie - wyjaśnia prezeska UTW. Wciąż rosnąca liczba słuchaczy uniwersytetu świadczy o tym, że dziś seniorzy pragną być aktywni, chcą dbać o siebie i swoją kondycję fizyczną i psychiczną. - Uczęszczam na uniwersytet od początku jego istnienia. Siedzenie w domu to nie dla mnie. Chcę jak najdłużej być aktywna - mówi Barbara Solarska z Pszczyny. Dodaje, że co tydzień chodzi na próby chóru bo lubi śpiewać i na jogę bo chce jak najdłużej zachować kondycję. - Uczęszczam także na interesujące mnie wykłady. Co dwa tygodnie z filozofii - dodaje.

Uczą się języków i rozwijają pasje
Od lat największym zainteresowaniem wśród seniorów spośród zajęć oferowanych przez UTW cieszą się języki. W tym roku uruchomiono aż siedem grup z języka angielskiego. Słuchacze sami mogą wybrać stopień zaawansowania i preferowane pory zajęć. Są też lekcje niemieckiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego. Oprócz języków obcych seniorzy chętnie uczą się też obsługi komputera (obecnie są cztery grupy podstawowe i jedna zaawansowana) i trenują gimnastykę. W ofercie są też m.in. zajęcia z rękodzieła, warsztaty artystyczne, spotkania z filozofią, spotkania z poezją i teatrem. Seniorzy mogą także uczęszczać na wybrane wykłady m.in. z filozofii, medycyny, czy psychologii. Dużym powodzeniem cieszy się też joga. - Te ćwiczenia jogi i medytacja dają takie stabilne dobre samopoczucie - mówi Olga Baksik, która uczęszcza też na zajęcia z obsługi komputera i należy też do grupy teatralnej „Pod Kapeluszem” gdzie może rozwijać swoją pasję jaką jest teatr i realizować się jako aktorka.

Bo uniwersytet to nie tylko okazja do podszkolenia języka i poznania komputera za bardzo niską opłatę. To także właśnie możliwość rozwijania pasji. Przykładem jest Stanisław Starz, który oprócz tego, że uczęszcza na zaawansowane zajęcia komputerowe i j. angielski jako amator - turysta górski angażuje się w organizację wycieczek po górach dla pozostałych, chętnych słuchaczy.

Seniorzy podkreślają, też jeszcze jedna ważną rzecz . - Warto zapisać się do PUTW przede wszystkim dla towarzystwa - mówi Stanisław Starz. Jego słowa potwierdza, Barbara Solarska. - Panie bardzo chętnie chodzą na zajęcia także, ze względów towarzyskich. Często po zajęciach chodzimy na „kawkę”, rozmawiamy - opowiada.

Uczestników integrują też wspólne wycieczki, koncerty wyjazdy do NOSPRu, filharmonii, a także udziały w olimpiadach sportowych.

Obecnie właśnie trwają przygotowania do zimowej Senioriady w Rabce, która już 28 lutego. - Ta bela błękitnego polaru czekają na to, aby wyciąć z niej szaliki dla naszych reprezentantów - mówi z zapałem Anna Tyc.

Uniwersytet ciągle się rozwija. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i dostaniemy dotację z programów rządowych to rozpoczniemy w tym roku współprace z zagranicznymi UTW m.in. w Niemczech i na Ukrainie - mówi Irena Pala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!