Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UWAGA! Na te rzeczy muszą zwracać uwagę młodzi w internecie! Jakie zagrożenia na nich czekają? Fatalne statystyki...

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Santander Bank Polska
Czy współcześnie internet jest odpowiednią przestrzenią dla młodych ludzi? Zagrożeń nie ubywa, a młodzież swoją wiedzę na ten temat czerpie głównie z mediów społecznościowych. Ich główną obawą jest kradzież pieniędzy, a to nie jedyne niebezpieczeństwo, z którym mogą się spotkać. Co drugi nastolatek kliknął w link, który okazał się scamem. Co robić by mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani? Badanie przeprowadzone dla projektu Finansiaki realizowanego przez Santander Bank Polska ukazuje skalę problemu.

Cyberbezpieczeństwo to temat poruszany niemalże od początku istnienia internetu. Oszustwa przybierają nowe formy, które zaplanowane są w taki sposób, że bardzo ciężko jest odróżnić je od prawdy. Nie tylko dorośli i starsze osoby narażeni są na niebezpieczeństwa w internecie. Również młode osoby mogą paść ofiarą oszusta.

Według wyników badania przeprowadzonego w ramach projektu Finansiaki, prowadzonego przez Santander Bank Polska, wynika, że starsi nastolatkowie w wieku 16-18 lat pozyskują wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci głównie z różnych źródeł internetowych (65 proc.), takich jak YouTube (43 proc.) i TikTok (41 proc.). Dla młodszych autorytetem w tym temacie są rodzice (61 proc.) i nauczyciele (55 proc.). Rodzice natomiast najczęściej czerpią wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci z portali internetowych (61 proc.) i telewizji (41 proc.).

Wykresy z przeprowadzonych badań znajdziecie w naszej galerii!

Zagrożenia w sieci dotyczą nas wszystkich, niezależnie od wieku. Rodzice oraz starsi nastolatkowie najbardziej obawiają się kradzieży pieniędzy. Jako bank edukujemy, jak bezpiecznie korzystać z sieci, w tym towarzyszącej wielu z nas na co dzień bankowości internetowej i mobilnej. Badanie pokazało, że wykorzystanie różnych platform, takich jak YouTube i TikTok, staje się coraz ważniejsze, jeśli chcemy dotrzeć do różnych grup wiekowych i edukować w sposób atrakcyjny i przystępny – mówi Michał Mazur z Departamentu Zarządzania Cyberbezpieczeństwem i Ryzykiem IT w Santander Bank Polska.

Weryfikacja prawdziwości informacji w sieci - fact checking

Z wiekiem u nastolatków zauważa się wzrost potrzeby weryfikowania informacji znalezionych w sieci. Aż 55 proc. respondentów w wieku 12-15 lat i 61 proc. w wieku 16-18 lat zawsze lub często sprawdza prawdziwość przeczytanych informacji. Warto jednak zaznaczyć, że nadal istnieje znaczący odsetek nastolatków, którzy nie wypracowali nawyku sprawdzania wiarygodności treści pochodzących z internetu. W przypadku rodziców jest to niemal 30 proc. badanych. W jaki sposób badani w wieku 16-18 lat sprawdzają wiarygodność informacji?

  • Sprawdzanie co inne znane media piszą na dany temat - 68%
  • Weryfikacja źródła - 65%

Natomiast młodsi:

  • Pytanie członków rodziny - 48%
  • Pytanie znajomych lub przyjaciół - 38%

Bardziej szczegółowe statystyki znajdziecie w naszej galerii.

Niebezpieczne linki

Podczas weryfikowania, czy dany link jest bezpieczny, wszyscy uczestnicy badania zgadzają się, że kluczowe jest sprawdzenie, czy nadawca wiadomości jest im dobrze znany. Jednak samo to podejście może okazać się niewystarczające, ponieważ popularnym oszustwem, mającym na celu wyłudzenie danych lub kradzież pieniędzy, jest podszywanie się pod konta znajomych na platformach społecznościowych. Aż 80 proc. respondentów w wieku 16-18 lat przyznało się do otrzymania podejrzanej wiadomości w mediach społecznościowych od swoich znajomych, którzy stali się ofiarami hakerów, a 31 proc. z tych respondentów kliknęło w przesłany link. W przypadku dzieci w wieku 12-15 lat, 43 proc. uczestników badania otrzymało podobne wiadomości, a 21 proc. z nich kliknęło w niebezpieczny link. Wraz z wiekiem badani zyskują większą świadomość, na co należy zwracać uwagę, aby mieć pewność, że otrzymana wiadomość jest bezpieczna.

Scam, czyli oszustwo internetowe, przyjmuje różne formy, od fałszywych wiadomości po oszustwa telefoniczne. Aby się przed nim obronić, warto być czujnym i nigdy nie udostępniać wrażliwych danych nieznanym osobom lub firmom. Jak pokazuje badanie – ponad 50% nastolatków kliknęło w niebezpieczny link przesłany przez znajomego. Dlatego tak ważne jest uczenie młodych ludzi, aby nie otwierali podejrzanych wiadomości i weryfikowali ich nadawcę. Ważne jest, by zwracali uwagę, czy ktoś nie próbuje ich nakłonić do kliknięcia w link, lub otwarcia załącznika i wytwarza przy tym presję czasu, lub grozi jakimiś konsekwencjami – dodaje Michał Mazur z Santander Bank Polska.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera