Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uzdrowisko Ustroń zabezpiecza dostawy solanki. Koniec rekonstrukcji otworu wydobywczego. Zobacz ZDJĘCIA

Oprac. JAK
Na przełomie września i października w należącym do Grupy American Heart of Poland Uzdrowisku Ustroń zakończył się wyjątkowy proces – rekonstrukcji otworu wydobywczego ustrońskiej solanki. Był to pierwszy raz od 50 lat, gdy przeprowadzono tego typu prace. Uzdrowisko posiada nawet Zakład Górniczy dedykowany do tego typu zadań. Dzięki rekonstrukcji zapotrzebowanie uzdrowiska i jego kuracjuszy na ten cenny surowiec zostało zapełnione na kolejne lata.

Należące do Grupy American Heart of Poland Uzdrowisko Ustroń słynie m.in. ze swojej solanki, która dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym posiada szerokie zastosowanie lecznicze. Mało kto jednak wie, że wydobywanie tego cennego surowca wymaga skomplikowanych procesów technologicznych. W Uzdrowisku Ustroń po raz pierwszy od 50 lat przeprowadzono właśnie jeden z nich – rekonstrukcję otworu wydobywczego.

Wysokie właściwości lecznicze solanki

Początki wykorzystania solanki w ustrońskim uzdrowisku sięgają 1968 roku, kiedy to w Ustroniu Zawodziu rozpoczęto poszukiwania tego cennego surowca. Dzisiaj uważana jest ona za jedną z najlepszych w Europie dzięki swojej wysokiej mocy mineralizacji, a jej właściwości lecznicze potwierdza certyfikat Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza bogatemu składowi, w którym znajdziemy wapń, magnez, sód, potas, kwas metaborowy, kwas meta krzemowy, chlorki, siarczany, wodorowęglany, bromki i jodki.

W Uzdrowisku Ustroń solanka jest wykorzystywana przede wszystkim w balneoterapii. Kąpiele w solance działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Są cennym wsparciem w leczeniu alergii, łagodzeniu bólów mięśni i stawów oraz normalizacji ciśnienia krwi. Wspierają również odchudzanie i proces usuwania toksyn z organizmu, obniżają napięcia nerwowe i ułatwiają zasypianie. Z ustrońskiej wody leczniczej korzysta również tężnia solankowa w Ustroniu, a jej dobroczynny wpływ na skórę stał się podstawą do stworzenia serii PELO kosmetyków.

Dla zachowania najwyższych standardów solanki, jest ona regularnie badana zgodnie z przepisami prawa geologicznego i górniczego. Prowadzony jest również jej ścisły monitoring ilościowy i jakościowy. To jednak nie wszystko. Aby dostawy tego cenna surowca utrzymywały się na odpowiednim poziomie, niezbędne są prace nad zachowaniem odpowiedniej wydajności odwiertu, z którego jest ona pobierana. Na przełomie września i października tego roku Uzdrowisko Ustroń należące do Grupy American Heart of Poland przeprowadziło w tym celu skomplikowany zabieg rekonstrukcji odwiertu.

Rekonstrukcja odwiertu w głębi ziemi

– Prace wykonywane były na odwiercie U-3A, zlokalizowanym niedaleko budynku Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia. Z biegiem czasu, w wyniku wieloletniej pracy odwiertu ujęcie zostało zakolmatowane, czyli zatkane przez czop powstały na kilku odcinkach tego prawie 2 km otworu. Jego utworzenie to naturalny proces w trakcie trwania eksploatacji, wynikający prawdopodobnie z osadzania się tlenku żelaza – tłumaczy Jan Waligóra, kierownik Zakładu Górniczego w Uzdrowisku Ustroń.

Na skutek zaczopowania zmniejszyła się drożność odwiertu, przez co z otworu można było wypompowywać mniej uzdrowiskowej wody. Od roku 1972 w odwiercie U-3A taki proces wykonywany był po raz pierwszy i wiązał się z rozbudowanymi pracami technologicznymi. Uzdrowisko Ustroń posiada nawet swój zakład górniczy, który taki zabieg nadzoruje.

– Proces rekonstrukcji odwiertu trwał około dwóch tygodni. Polegał on przede wszystkim na rozwierceniu powstałego czopa. Wykonuje się to urządzeniem typu wiertnica o uciągu głowicy 80 ton. Przewierca się przeszkodę za pomocą świdra trójosiowego, wprowadzając go w obrót pod naciskiem ok 300-400 kg – wyjaśnia kierownik Zakładu Górniczego.

Obecnie prace zostały już zakończone, a rekonstrukcja otworu przywróciła mu pierwotną sprawność. Oznacza to, że potrzeby kuracjuszy Uzdrowiska Ustroń pozostaną w pełni zabezpieczone na kolejne lata.

Lider w leczeniu chorób serca

Grupa American Heart of Poland (Grupa AHoP) zapewnia pacjentom w ponad 20 ośrodkach medycznych w całym kraju kompleksową, ciągłą, wielospecjalistyczną i nowoczesną opiekę medyczną, integrującą edukację prozdrowotną, profilaktykę, diagnostykę, leczenie oraz rehabilitację w zakresie chorób cywilizacyjnych. Jest obecnie liderem na rynku usług sercowo-naczyniowych w Centralnej Europie, zapewniając ponad 175 tysiącom pacjentów rocznie na terenie całego kraju dostęp do najwyższej klasy procedur medycznych, również w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Należące do grupy podmioty realizują 50 tysięcy hospitalizacji rocznie, związanych z zabiegami wieńcowymi, co plasuje ją pierwszym miejscu w kraju.

Uzdrowisko Ustroń, należące do Grupy American Heart of Poland, jest największym i najbardziej znanym kompleksem uzdrowiskowym w Europie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera