Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Używanie telefonów komórkowych nie wywołuje raka np. glejaka mózgu. Nowe badania!

aga
Telefonów komórkowych używają najczęściej młodzi ludzie. Głównie nie do dzwonienia.
Telefonów komórkowych używają najczęściej młodzi ludzie. Głównie nie do dzwonienia. Szymon Starnawski /Polska Press
Czy telefony komórkowe są bezpiecznie? Szukanie odpowiedzi na to pytanie jest przedmiotem badań prowadzonych w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Amerykanie przez dziesięć lat obserwowali zachowanie gryzoni żyjących w polu elektromagnetycznym. Wnioski są zaskakujące.

Według najnowszych badań naukowców nie ma związku między telefonią komórkową, a powstawaniem nowotworów. Ponad dziesięcioletnie badania nie wykazały zachorowalności gryzoni na glejaka i nerwiaka serca, pomimo ekspozycji na pole elektromagnetyczne z wartościami znacznie przekraczającymi te spotykane w życiu codziennym.

Telefony komórkowe a zdrowie

Czy telefony komórkowe są bezpiecznie? Szukanie odpowiedzi na to pytanie jest przedmiotem badań prowadzonych w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Mimo tego, że coraz bardziej utrwala się wiedza o bezpiecznym użytkowaniu telefonów komórkowych, to wciąż wiele osób martwi się o ich wpływ na zdrowie. Niepokoje w dużej mierze łagodzą opublikowane na początku lutego br. wyniki ponad dziesięcioletnich badań, wykonywanych pod egidą amerykańskiego Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (ang. National Institute of Environmental Health Sciences).

CZYTAJ KONIECZNIE
CZY TELEFON KOMÓRKOWY ŚCIĄGA PIORUNY? LEPIEJ GO WYŁĄCZYĆ

Czy używanie telefonów komórkowych grozi rozwojem raka?

Badania zostały przeprowadzone na gryzoniach eksponowanych na pole elektromagnetyczne, odpowiadające systemom telefonii komórkowej GSM i CDMA o częstotliwości 900 MHz. Badano zachorowalność zwierząt na dwa rodzaje nowotworów: glejaka i nerwiaka serca. Zwierzęta eksponowane były po 9 godzin dziennie w cyklu dwuletnim i 28-dniowym w polu elektromagnetycznym o współczynniku SAR: 3, 6 i 9 W/kg. Długość ekspozycji i intensywność pola elektromagnetycznego znacznie przekraczają wartości spotykane w życiu codziennym, co potwierdza dopuszczalna w większości krajów europejskich wartość współczynnika SAR, wynosząca 0,08 W/kg.

CZYM GROZI UŻYWANIE TELEFONU KOMÓRKOWEGO

Wyniki badań wskazują, że u szczurów płci żeńskiej nie wykryto żadnego związku pomiędzy powstawaniem jakichkolwiek chorób nowotworowych, podobnie jak u myszy obojga płci. Pojawienie się nerwiaka serca zaobserwowano jedynie u szczurów płci męskiej, ale brakuje jakiegokolwiek potwierdzenia, że jest to efekt oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego. Biorąc pod uwagę nienaturalne właściwości ekspozycji, a konkretniej jej długość i intensywność, komentarze wykonawców badań są korzystne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania telefonów komórkowych. Badacze zachowują pewną powściągliwość w formułowaniu ostatecznych wniosków i, jak zwykle przy takich badaniach, zalecają ostrożność w porównywaniu tych wyników w kontekście wpływu na ludzi.

Telefony komórkowe: szkodliwego wpływu nie ma?

Równolegle z opublikowaniem wyników, słynąca z rygorystycznej polityki, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) opublikowała raport oparty na wynikach tych i innych badań, w konkluzji którego zostało podane, że „nie znaleziono wystarczających dowodów na to, że istnieje szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, wywołany przez ekspozycje niższe od dopuszczanych przez normy dla pola elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej”. Dodatkowo, badacze zaobserwowali, że gryzonie wystawione na intensywne działanie pola elektromagnetycznego żyły dłużej niż te z grupy kontrolnej, ale stwierdzają bardzo wyraźnie, że jakiekolwiek dywagacje na temat podobnego wpływu u ludzi są zdecydowanie przedwczesne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!