Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

V edycja Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice. Uczniowie uczcili pamięć więźniów z Auschwitz

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Ok. 100 uczniów ze Śląska upamiętniło marsze śmierci więźniów z Auschwitz, biorąc udział w V Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju 18 stycznia.
Ok. 100 uczniów ze Śląska upamiętniło marsze śmierci więźniów z Auschwitz, biorąc udział w V Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju 18 stycznia. Andrzej Kornaś/Policja Mikołów/Instytut Pamięci Narodowej
Ok. 100 uczniów ze Śląska upamiętniło marsze śmierci więźniów z Auschwitz, biorąc udział w V Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju 18 stycznia. Niemcy między 17 a 21 stycznia 1945 r. w tzw. "Marszach Śmierci" wyprowadzili z Auschwitz i podobozów ok. 56 tys. więźniów, których skierowali głównie do obozów w Rzeszy.

V edycja projektu edukacyjno- sportowego – Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju odbyła się 18 stycznia. Po raz piąty w formie sztafetowego biegu, ponad setka uczniów z kilkunastu szkół: z Chorzowa, Oświęcimia, Lędzin, Bierunia, Tychów, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic i Gliwic upamiętniła ofiary marszu śmierci.

- Wydarzenie ma na celu upamiętnienie więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz, którzy w roku 1945 będziemy o krok od oswobodzenia. Niestety wówczas Niemcy podjęli decyzję o marszu ewakuacyjnym, chociaż ta ewakuacja nie miała na celu zachowania ich w bezpieczeństwie, ale dalsze męczenie tych ludzi to ok. 56 tys. ludzi, którzy z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz zostali zesłani w głąb III Rzeszy Niemieckiej - wyjaśnia dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

56 tys. więźniów wyprowadzono z Auschwitz w głąb Rzeszy

Niemcy między 17 a 21 stycznia 1945 r. w tzw. "Marszach Śmierci" wyprowadzili z Auschwitz i podobozów ok. 56 tys. więźniów, których skierowali głównie do obozów w Rzeszy. Trasy wiodły do Wodzisławia i Gliwic, skąd otwartymi wagonami kolejowymi więźniowie przewożeni byli do obozów Mauthausen i Buchenwald. Zginęły wówczas tysiące więźniów. Wielu spośród tych, którzy przeżyli marsze, poniosło śmierć w obozach w głębi Rzeszy. W kompleksie Auschwitz hitlerowcy pozostawili około 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów. 27 stycznia 1945 r. wyzwolili ich żołnierze Armii Czerwonej.

- To wszystko wydarzyło się na skutek postępującego frontu. Z jednej strony sowieckiego ze strony wschodniej, z drugiej strony alianckiego, więc Niemcy w swojej pazerności na przymusową pracę ludzką, zamiast pozostawić tych ludzi w miejscu śmierci w obozie koncentracyjnym, w którym mogli czekać na wyzwolenie z armii alianckich, postanowili ich zebrać do forsownego marszu, w którym ginęli - wyjaśnia dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Podobnie jak w czterech poprzednich edycjach uczestnicy wczesnym rankiem oddali hołd wszystkim ofiarom obozu oświęcimskiego pod „ścianą śmierci” przy Bloku 11, a spod przyobozowej mogiły ostatnich ofiar KL Auschwitz, ze światłem pokoju wyruszyli biegiem sztafetowym na trakt oświęcimsko – gliwicki. W trakcie biegu połączone zostały symbolicznym światłem miejsca pamięci związane z marszem śmierci, przy współudziale lokalnych władz i społeczności powiatu oświęcimskiego, bieruńsko – lędzińskiego, Bierunia, Tych, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic oraz Gliwic.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera