MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W archikatedrze w Katowicach wyświęcono nowych księży. Zobacz zdjęcia

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Dziś w archikatedrze w Katowicach trójka diakonów została wyświęcona na księży.
Dziś w archikatedrze w Katowicach trójka diakonów została wyświęcona na księży. Tomasz Kawka
W sobotę w archikatedrze w Katowicach trójka diakonów została wyświęcona na księży. Co neoprezbiterzy mówią na temat swojej relacji z Bogiem i powołania? Święcenia, to jedyny obok liturgii Wielkiego Piątku moment, kiedy duchowni kładą się na posadzce świątyni w geście najwyższego uniżenia.

Spis treści

Święcenia kapłańskie w Katowicach 2024

Archidiecezja katowicka ma nowych trzech księży. Trójka diakonów, którą wyświęcił w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach arcybiskup Adrian Galbas, to:

 • Paweł Kaszuba z parafii św. Rodziny w Piekarach Śląskich,
 • Łukasz Porwit z parafii Chrystusa Króla w Lędzinach-Hołdunowie,
 • Łukasz Tomczyk z parafii św. Wojciecha w Radzionkowie.

Święcenia kapłańskie to moment kulminacyjny formacji seminaryjnej. Trwa ona kilka lat i obejmuje okres przygotowawczy oraz czas studiów i formacji. W czasie kazania arcybiskup katowicki wskazał m.in. na to, że czas oddany na cichej, osobistej modlitwie nie jest czasem straconym, bo wtedy rodzą się najwspanialsze owoce duszpasterskiej posługi. Potrzeba codziennego wołania o Ducha Świętego. W swoim kazaniu nawiązał także do Dziejów Apostolskich i postaci św. Piotra, który przed zesłaniem Ducha Świętego zdradził Jezusa ze strachu i pytał o przywrócenie królestwa Izraela - był skupiony na rzeczach przyziemnych. Po zesłaniu przemawiał przed tysiącami ludzi.

Ksiądz bez modlitwy szybko się wyczerpie. Straci nadprzyrodzoną motywację do swoich działań i będzie jej musiał szukać w tym, co przyrodzone - w "królestwie Izraela", sprawach ziemskich, pieniądzach, zaszczytach i rozmaitych emocjonalno-cielesnych fajerwerkach. Głównym jego życiowym zadaniem będzie wówczas samorealizacja i kolekcjonowanie nowych hobby: coraz bardziej wymyślnych i coraz bardziej kosztownych, którymi koniecznie i niezwłocznie trzeba się będzie się trzeba pochwalić w społecznościówkach. Łukaszu, Pawle, Łukaszu - nie bądźcie tacy - ostrzegał młodych prezbiterów Abp Adrian Galbas.

Co mówią nowi księża o swojej relacji z Bogiem?

Co mówią nowi księża o swojej relacji z Bogiem? Tuż przed święceniami seminarium opublikowało ich wypowiedzi, w których dzielili się ważnymi dla siebie fragmentami Pisma Świętego.

Opowiem, co (On) uczynił mej duszy - (...) Odkryłem ten fragment podczas modlitwy Odnowy w Duchu Świętym w Seminarium. Słowa Psalmu 66 bardzo mnie motywują do posługi głoszenia słowa Bożego. Są wezwaniem do ciągłego i odważnego opowiadania o Bogu. Źródłem świadectwa i tym, co jest do niego uprzednie jest doświadczenie wielkich rzeczy, które On uczynił i wciąż czyni w mojej duszy - pisał ks. Łukasz Tomczyk.

Jego kolega ks. Łukasz Porwit wskazał z kolei inny cytat z Biblii - Tyś moją ucieczką i twierdzą, Boże mój, któremu ufam. Te słowa odmawia codziennie, lecz pewnego dnia zmusiły go do refleksji komu tak naprawdę ufa w codziennych trudnościach - sobie, czy Bogu. Jak sam dodaje, Bóg jest tą osobą w jego życiu "przy którym nic mu nie grozi".

— Słowa Psalmu 27 o szukaniu Bożego Oblicza bardzo mnie uderzają - szczególnie podczas odmawiania Liturgii Godzin. To rodzące się gdzieś w głębi serca pragnienie towarzyszy mi przez całe życie... Nie zawsze potrafiłem je dostrzec, nazwać i prawidłowo wypełniać. A jednak jestem przekonany, że Bóg na moje życie przygotował właśnie to zadanie: bym Go szukał i ciągle się Nim zaskakiwał. Bym znajdował Go w Słowie, w sakramentach, we wspólnocie Kościoła, ale i w każdym spotkanym człowieku, a nawet w samym sobie - mówi ks. Paweł Kaszuba.

Jak wygląda liturgia, podczas której dokonuje się święceń prezbiteratu? - mały przewodnik

Liturgia, w czasie której udziela się święceń prezbiteratu jest niezwykle bogata w gesty i symbole. Wicerektor Śląskiego Seminarium Duchownego i zarazem ceremoniarz archidiecezjalny ks. Marcin Palka zabrał nas w podróż po tajemnicach liturgii. Wyjaśnił, co oznaczają poszczególne gesty i słowa i np. dlaczego w czasie liturgii kandydaci do prezbiteratu leżą krzyżem?

 • Przedstawienie i wybór kandydatów - Rektor Wyższego Seminarium Duchownego imiennie przedstawia kandydatów, a następnie zaświadcza przed Arcybiskupem o uznaniu kandydatów za godnych dopuszczenia do kapłaństwa i prosi o udzielenie im święceń.
 • Przyrzeczenia wybranych do prezbiteratu - Wybrani do święceń prezbiteratu wyrażają wobec Arcybiskupa i całej wspólnoty wolę przyjęcia święceń. Wyrażą gotowość godnego i mądrego wypełniania posługi Słowa i pobożnego, i wiernego, zgodnie z tradycją Kościoła zachodniego sprawowania tajemnic zbawienia. Poprzez swoje „chcę” będą wyrażać gotowość gorliwego, pobożnego i wiernego wypełniania swej służby na wzór Chrystusa - Jedynego i Najwyższego Kapłana.
 • Przyrzeczenie czci i posłuszeństwa - Prezbiterzy mogą należycie wypełniać zlecone im zadania jedynie w łączności z biskupem.
 • Litania błagalna i gest prostracji - Prostracja (leżenie krzyżem) jest wyrazem uniżenia się przed Bogiem i najgłębszej modlitwy. Jest to postawa głębokiej adoracji i pokory oraz znak całkowitego i bezgranicznego oddania się Bogu oraz gotowości pełnienia Jego woli. W trakcie wykonywania tego gestu wszyscy śpiewają Litanię do Wszystkich Świętych.
 • Nałożenie rąk i modlitwa święceń - Wraz z towarzyszącą mu modlitwą jest to gest udzielenia kandydatom daru Ducha Świętego do pełnienia posługi kapłańskiej. Gest, który od początku Kościoła towarzyszył przekazywaniu władzy święceń. W modlitwie święceń najważniejsze są słowa: „Prosimy Cię, Ojcze wszechmogący, daj tym sługom swoim godność prezbiteratu; odnów w ich sercach ducha świętości, aby od Ciebie otrzymali urząd kapłański i przykładem swojego postępowania pociągali innych do poprawy obyczajów”.
 • Nałożenie szat - Księża proboszczowie pomagają neoprezbiterom ubrać stułę i ornat. Szaty te są znakiem, że przyoblekli się w Chrystusa i otrzymali szczególny dar we wspólnocie ludu Bożego.
 • Namaszczenie rąk - Arcybiskup namaszcza olejem krzyżma świętego dłonie nowo wyświęconych prezbiterów. To namaszczenie rąk krzyżmem oznacza ich szczególny udział w kapłaństwie Chrystusa. Ma związek z ich ważną funkcją, jaką pełnią w życiu człowieka, a nawet wyrażają jego istotę.
 • Wręczenie chleba i wina - Arcybiskup wręcza neoprezbiterom patenę z chlebem i kielich z winem na znak ofiary, którą odtąd będą codziennie sprawować.
 • Przekazanie znaku pokoju - Ten gest jest jakby pieczęcią, potwierdzeniem, które biskup daje swoim nowym współpracownikom, aby razem z nim wypełniali właściwą im posługę.

Święcenia - i co dalej?

— Po święceniach mają miejsce prymicje w rodzinnych parafiach - mówi ks. dr Krzysztof Matuszewski Rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

wspomniane prymicje, to nic innego jak pierwsza w życiu msza nowo wyświęconych księży. Ma ona miejsce w niedzielę po święceniach. Jest to wielkie święto i radość dla parafii. Przez najbliższy rok neoprezbiterzy (nowi księża) będą mogli udzielać także specjalnego błogosławieństwa. Jak dodaje rektor WŚSD, po prymicjach kapłani będą mieli nieco czasu dla siebie, a nastepnie dostaną swoje pierwsze dekrety do pracy w czasie wakacji na tzw. zastępstwo. Będa również w lato prowadzić rekolekcje dla różnych grup parafialnych. Neoprezbiterzy otrzymają także dekrety, które będą skierowaniem do pracy na konkretne parafie od 1 września.

Co jednak, gdy ktoś zastanawia się nad wstąpieniem do seminarium duchownego? Może niekoniecznie chce od razu przejśc jego progi, ale porozmawiać o swojej drodze życiowej?

— U nas zawsze można umówić się na rozmowę - czy to ze mną, czy z którymś z ojców duchownych. Najlepiej bezpośrednio przez kontakt mailowy lub telefoniczny - deklaruje ks. dr Krzysztof Matuszewski rektor katowickiego seminarium.

Jeśli ktoś byłby już zdecydowany podjęcia formacji może się zgłosić poprzez formularz rekrutacyjny na stronie internetowej seminarium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni