Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bielsku-Białej przypomnieli o sobie oszuści. „Proszę wyrzucić oszczędności przez okno”

KL
Policja nigdy nie nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
Policja nigdy nie nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Pixabay
W Bielsku-Białej oszuści nie dają o sobie zapomnieć. W poniedziałek ich ofiarą padło małżeństwo, które straciło kilkadziesiąt tysięcy złotych. Seniorzy zaufali oszustowi, który podał się za policjanta.

Bielsko-Biała. Seniorzy padli ofiarą oszustwa

Seniorzy najpierw odebrali telefon od oszusta, który twierdził, że jest pracownikiem ZUS i telefonuje w sprawie doręczenia specjalnej przesyłki. Jak sie okazało, była to tylko przynęta, gdyż chwilę później zadzwonił wspólnik oszusta, podający się za policjanta i prosił o pomoc w ujęciu przestępców podszywających się pod pracowników ZUS-u.

Polecił spakować oszczędności i kosztowności do reklamówki, a następnie wywiesić je na ogrodzeniu posesji, żeby policyjny tajniak mógł je zabezpieczyć. Niestety seniorzy dali się podejść oszustowi i stracili kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Bielsko-Biała. 82-letni senior wykazał się ostrożnością

W poniedziałek, 9 maja, do 82-letniego mieszkańca jednego z dużych bielskich osiedli zadzwonił oszust podający się za funkcjonariusza policji.

Mężczyzna powiedział, że jego mieszkanie zostało wybrane przez szajkę włamywaczy i musi pilnie spakować wszystkie oszczędności i kosztowności do reklamówki i wyrzucić je przez okno, gdzie zostaną zabezpieczone przez policyjnego tajniaka, a rzekomi włamywacze zatrzymani na próbie kradzieży. Na szczęście senior nie dał się oszukać.

Policja apeluje o ostrożność i przestrzega przed tą popularną metodą działania oszustów. Należy pamiętać, że policja nigdy nie nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Także nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach.

PAMIĘTAJ!

  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Policja przypomina, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Jak działają oszuści?

  • dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
  • rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,
  • utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,
  • kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera