MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Czeladzi w byłej szkole powstają 74 nowe mieszkania. Rozpoczął się nabór chętnych, którzy chcą tutaj zamieszkać

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Przebudowa byłej szkoły przy ul. 11 Listopada w Czeladzi rozpoczęła się w połowie października tego roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przebudowa byłej szkoły przy ul. 11 Listopada w Czeladzi rozpoczęła się w połowie października tego roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Szymon Kwiatkowski
W Czeladzi powstają 74 nowe mieszkania. To pierwsza inwestycja Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Zagłębie, która zdecydowała się wykorzystać i przebudować budynek byłej szkoły i internatu przy ul. 21 Listopada. Właśnie rozpoczął się nabór wniosków, które mogą złożyć osoby chętne do tego, by tu rozpocząć kolejny etap swojego życia. Trzeba się spieszyć, bo wnioski przyjmowane będą do 27 listopada.

Nowe mieszkania w Czeladzi: trwa nabór wniosków mieszkańców

Spotkanie informacyjne w sprawie możliwości zamieszkania w tych nowych lokalach społecznych, przygotowywanych przez SIM Zagłębie, odbyło się na początku października tego roku. Uczestniczyło w nich około 200 osób, tak więc widać, że zainteresowanie tym przedsięwzięciem jest duże. Od 6 listopada przyjmowane są już natomiast konkretne wnioski od tych czeladzian, którzy są zdecydowani na przeprowadzkę do wyremontowanego i przekształconego w budynek mieszkalny byłego obiektu edukacyjnego.

Za proces naboru lokatorów odpowiedzialna jest gmina Czeladź. Nabór trwa do 27 listopada br., do godziny 17.00. Wnioski wraz z załącznikami dostępne są w wersji papierowej w Urzędzie Miasta w Czeladzi i na stronie internetowej Urzędu Miasta.
Wnioski należy składać w wersji papierowej w Biurze Podawczym lub Kancelarii Urzędu Miasta Czeladź, w zamkniętej kopercie, na której należy dopisać imię i nazwisko wnioskodawcy oraz opis „Wniosek o zawarcie umowy najmu – SIM”, lub za pomocą platformy gov.pl. Wnioski przesłane pocztą nie będą uwzględniane.

Dodatkowych informacji w sprawie naboru udziela Wydział Gospodarki Nieruchomościami, Spraw Lokalowych i Nadzoru Urzędu Miasta w Czeladzi (tel. 32  763 79 95).

Nowe mieszkania w Czeladzi: nowoczesne lokale i 138 miejsc parkingowych

Pierwsze prace budowlane w budynku byłej szkoły górniczej rozpoczęły się 16 października. Powstaną tutaj 74 mieszkania. Spółka SIM Zagłębie, która jest odpowiedzialna za tę inwestycję zapowiedziała, że koniec całej inwestycji planowany jest na sierpień 2024 roku. 11 października spółka podpisała natomiast umowę z wykonawcą prac, spółką Milimex z Siemianowic Śląskich. Całe przedsięwzięcie ma kosztować ponad 18 mln złotych.

- Jako pierwszy z ponad 30 SIM-ów w całej Polsce wpadliśmy na to, aby przejąć starą substancję oraz spróbować zaadaptować go na cele mieszkaniowe. Jak się okazało, była to dobra decyzja, ponieważ ten sposób adaptacji budowlanej jest efektywny nie tylko finansowo, ale też pod kątem środowiskowym, społecznym i ekologicznym - tłumaczy Piotr Czarnojańczyk, prezes zarządu SIM Zagłębie.

Powstaną tu mieszkania o powierzchni od 26 do 79 m kw. Każde z mieszkań będzie gotowe do zamieszkania. Zostaną wykonane podłogi (w kuchni, łazience, korytarzu i pokojach), stolarka drzwiowa, okładziny ścian w łazience oraz roboty malarskie. W łazience planuje się zainstalowanie tzw. białego montażu, m.in. wanny lub brodzika albo kabiny natryskowej, umywalki. W kuchni z kolei umieszczona będzie: kuchenka i piekarnik gazowy lub elektryczny albo kuchenka z piekarnikiem łącznie.

Przy modernizacji terenu zakłada się ocalenie jak największej ilości zdrowych drzew. Jeśli chodzi o planowane udogodnienia, SIM Zagłębie przewiduje rozmieszczenie na terenie obiektu komórek lokatorskich, wózkowni/rowerowni, dwóch dźwigów osobowo-towarowych oraz zewnętrznej wiaty śmietnikowej.

Inwestycja zakłada przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji obiektu, w tym zainstalowanie odnawialnych źródeł energii (paneli fotowoltaicznych). W sumie przewiduje się wydzielenie 138 miejsc postojowych (chodzi zarówno miejsca parkingowe zewnętrzne, jak i garaże indywidualne).

W przypadku mieszkań w budynku byłej szkoły górniczej przy ul. 21 Listopada w Czeladzi wsparcie z Krajowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa wyniosło ponad 2,6 mln zł, 7,4 mln zł miasto otrzymało z BGK, a pozostałą kwotę kredytować będzie SIM Zagłębie.

Nowe mieszkania w Czeladzi: oferta atrakcyjna finansowo

SIM Zagłębie daje szanse na mieszkanie każdemu, kogo dziś nie stać na kupno własnego lokum na wolnym rynku lub nie jest w stanie otrzymać w banku kredytu na takie przedsięwzięcie, ale jego dochody są na tyle wysokie, że będzie w stanie regularnie spłacać czynsz. Nieco większy niż w mieszkaniach komunalnych, ale zawarta jest w nim spłata kredytu, zaciągniętego przez spółkę na taką inwestycję (około 35-40 procent kosztów całej inwestycji).

Po 15 latach, przy chęci wykupu takiego mieszkania, kwota, jaką trzeba będzie za nie zapłacić, będzie pomniejszona właśnie o płaconą comiesięcznie część składową opłaty czynszowej (spłata kredytu). Trzeba także wpłacić kwotę partycypacji, w wysokości tylko 20 procent.

Dodatkowym plusem budownictwa w ramach SIM jest fakt, że gmina nie zajmuje się całym procesem inwestycyjnym, a potem nie zajmuje się także zarządzaniem tymi nieruchomościami, natomiast mieszkania wybudowane w ramach SIM nie wchodzą w skład zasobu mieszkaniowego gminy. To tak zwane mieszkania społeczne. Gmina na start nie musi też wykładać żadnych pieniędzy, bowiem pochodzą one z funduszy państwa.

By ubiegać się o mieszkanie w zasobach SIM trzeba spełnić kilka wymogów. Przede wszystkim nie można posiadać prawa własności do innej nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, zarobki w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego nie mogą być wyższe niż 5800 zł, w przypadku dwóch osób nie wyższe niż 10 tysięcy zł, a dla trzyosobowego gospodarstwa domowego w granicach 14 tysięcy złotych. Dolne progi finansowe każda gmina ma prawo określić samodzielnie. Pierwszeństwo w dostępie do mieszkań, które powstają w ramach SIM mają osoby, które zamieszkują w zasobach komunalnych i chcąc podnieść swój standard zamierzają przenieść się właśnie do nowych lokali i budynków z windami i całą niezbędną infrastrukturą.

współpraca: Szymon Kwiatkowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni