Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Czerwionce-Leszczynach tłumy mieszkańców oczekują na wsparcie w zakupie opału. Urzędy odebrały prawie 3 tysiące wniosków o dodatek węglowy

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W Czerwionce wnioski o dodatek węglowy przyjmowane są w Urzędzie Gminy i Miasta, a także w Ośrodku Pomocy Społecznej.
W Czerwionce wnioski o dodatek węglowy przyjmowane są w Urzędzie Gminy i Miasta, a także w Ośrodku Pomocy Społecznej. Piotr Chrobok
Blisko połowa osób spośród szacowanych 6 tysięcy uprawnionych do otrzymania dodatku węglowego złożyła już o niego wniosek w Czerwionce-Leszczynach. Mieszkańcy chętnie starają się o zapomogę, ale podkreślają jednocześnie, że oferowane 3 tysiące złotych, to przy obecnych cenach węgla jedynie kropla w morzu potrzeb.

W Czerwionce-Leszczynach tłumy mieszkańców oczekują na wsparcie w zakupie opału. Urzędy odebrały prawie 3 tysiące wniosków o dodatek węglowy

Prawdziwe oblężenie przeżywają w ostatnim czasie urzędy w Czerwionce-Leszczynach. W miejscowym Urzędzie Gminy i Miasta tworzą się ogromne kolejki petentów. Powód? Dodatek węglowy, o którego otrzymanie można się już w gminie starać.

Podobnie sytuacja przedstawia się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach, gdzie oprócz przyjmowania wniosków o świadczenia rodzinne, dodatek osłonowy, czy fundusz alimentacyjny, po wprowadzeniu dodatku węglowego, również tam można się o niego starać. Jak wynika z danych magistratu w Czerwionce, w jednej i drugiej instytucji, wnioski złożyło niecałe 3 tysiące mieszkańców gminy, która w sumie liczy ich sobie niespełna 30 tysięcy.

- Wnioski o dodatek węglowy w Czerwionce-Leszczynach złożyło już ok. 2700 mieszkańców - informuje Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka prasowa miejscowego UGiM, zaznaczając, że to dopiero połowa spodziewanej liczby wszystkich złożonych wniosków. - W sumie spodziewamy się złożenia nawet 6 tysięcy wniosków - dodaje.

Wniosek o dopłatę do węgla złożył już Marian Banaś. Mieszkaniec Czuchowa zdążył już nawet zaopatrzyć się w węgiel przed nadchodzącą zimą i sezonem grzewczym.

- Kupiłem węgiel z kopalni Bobrek-Piekary. A teraz chcę otrzymać dodatek - mówi Marian Banaś, dodając, że zrobił to za pośrednictwem jednego z partnerów Polskiej Grupy Górniczej.

Wizyta w Urzędzie Gminy w Czerwionce-Leszczynach zajęła mu dosłownie kilkanaście minut. Pomimo kolejek, składanie wniosków idzie bardzo sprawnie. - Najważniejsze to dobrze go wypełnić, uzupełniając go o swoje dane (osoby składającej wniosek - przyp. red), a także pozostałych osób, tworzących gospodarstwo domowe - słyszymy od przyjmujących wnioski urzędniczek w Czerwionce-Leszczynach, które przy okazji weryfikują, czy składające go osoby, zrobiły to poprawnie.

O wsparcie w zakupie węgla postanowiła się też postarać Henryka Szymura, która w węgiel na zimę musi się dopiero zaopatrzyć. Jak mówi nam mieszkanka Czerwionki, stara się o dodatek, choć jego wysokość to jedynie kropla w morzu wydatków, jakie będzie musiała ponieść, żeby zimą móc ogrzać swój dom.

- Co to jest 3 tysiące złotych? To nie wystarczy mi nawet na zakup jednej tony - ubolewa Henryka Szymura, która niedawno wymieniła swój piec na taki, w którym może spalać wyłącznie ekogroszek, który z kolei jest w ostatnim czasie najdroższym możliwym opałem. - Cena tony ekogroszku na składach prywatnych z transportem sięga już 3200 złotych - załamuje ręce mieszkanka Czerwionki, według szacunków której zimą do ogrzania domu będzie jej konieczne dobrych kilka ton opału.

- Mam piętrowy dom. Dotychczas w okresie grzewczym spalaliśmy 6, a w trakcie mroźnych zim nawet 7 ton węgla - wylicza pani Henryka, dodając, że dostaje białej gorączki, słysząc opinie, że na ogrzanie domu, wystarczy kilka razy mniej. - Słyszałam wypowiedzi, że na ogrzanie domu rodzinnego wystarcza 1,5, maksymalnie 2 tony węgla. Ja nie wiem, jak oni te domy opalają - głowi się Henryka Szymura.

Ogromne zainteresowanie węglową zapomogą wśród mieszkańców Czerwionki-Leszczyn w gminie nie powinno nikogo zaskakiwać. Mieszkańcy o wsparcie w tym zakresie dopytywali już na długo przed rozpoczęciem odbierania wniosków. W zasadzie od chwili, gdy pojawiła się informacja, że rząd planuje wprowadzenie dodatku węglowego.

- Codziennie mamy od kilku do kilkunastu telefonów lub wizyt mieszkańców, którzy chcą składać wniosek o przyznanie tego dodatku. Niektórzy przychodzą nawet z wnioskami znalezionymi w internecie i chcą je składać. Tłumaczymy, że dodatku jeszcze nie ma, że przyszli na daremne - mówiła nam kilka tygodni temu, Hanna Piórecka-Nowak, dodając, że w Urzędzie Gminy w Czerwionce zdecydowano się wówczas nawet na opublikowanie specjalnego komunikatu na stronie internetowej gminy, mówiącego o braku możliwości składania wniosków. - Chcemy zaoszczędzić naszym mieszkańcom fatygi - podkreślała rzeczniczka.

Teraz, gdy wnioski można już składać, pieniądze - o ile wniosek złożono poprawnie - niebawem powinny wpłynąć na konta osób, które się o niego ubiegają. Zgodnie z przepisami, urzędy mają dokładnie miesiąc na jego wypłacenie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera