Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie trwa konferencja naukowa IPN dotycząca m.in. etosu żołnierza czy funkcjonariusza od 1918 r. do czasów współczesnych

PC
W Częstochowie trwa konferencja naukowa IPN dotycząca m.in. etosu żołnierza czy funkcjonariusza od 1918 r. do czasów współczesnych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Częstochowie trwa konferencja naukowa IPN dotycząca m.in. etosu żołnierza czy funkcjonariusza od 1918 r. do czasów współczesnych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Ciastek
W środę, 8 czerwca, w Częstochowie rozpoczęła się ogólnopolska, interdyscyplinarna konferencja naukowa „»Bóg, Honor, Ojczyzna«? Imponderabilia w wojsku, aparacie bezpieczeństwa i służbach specjalnych”. Potrwa ona do 10 czerwca w hotelu „Złote Arkady”.

Podczas konferencji prezentowane są szczegółowe badania nad problemem postrzegania ojczyzny, patriotyzmu, suwerenności państwa, wiary w Boga, tradycji, honoru, etosu czy zasad etyki jakie miały towarzyszyć żołnierzom oraz funkcjonariuszom służb mundurowych i specjalnych w trzech okresach dziejowych - II Rzeczpospolitej, Polsce „ludowej” i III Rzeczpospolitej.

- Słowa "Bóg, Honor, Ojczyzna" w pewien sposób określają etos służby wojskowej, służby funkcjonariuszy innych formacji państwowych, jak chociażby korpusu ochrony pogranicza. Podczas dzisiejszej konferencji stawiamy pytanie o obecność tych wartości w służbie. O obecność zasad etycznych i o ten wymiar praktyczny. Na ile te formułowane w ten sposób zasady były faktycznie stosowane przez żołnierzy i funkcjonariuszy. Jaka była kondycja moralna żołnierzy i funkcjonariuszy - mówi Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN.

Zobacz zdjęcia:

Organizatorzy konferencji przekonują, że szczególnie interesujący jest aspekt porównania sposobu widzenia przez władze komunistyczne osobowości żołnierza czy funkcjonariusza aparatu represji Polski „ludowej”, a postrzegania kandydata do służb mundurowych i specjalnych w Polsce do 1939 r. czy po 1990 r.

- Głównymi prelegentami są historycy wojskowości i innych formacji mundurowych, ale w istocie konferencja ma charakter interdyscyplinarny, ponieważ porusza kwestie nie tylko historyczne, ale przedstawia też oblicze ideowe, kondycję moralną żołnierzy i funkcjonariuszy. O tyle właśnie jest inna od tego, co zwykle odbywa się podczas konferencji historyków organizowanych przez IPN - dodaje Andrzej Sznajder.

Konferencja odbywa się w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN „Komunistyczny aparat represji”.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera