Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie zainaugurowany zostanie cykl koncertów “Łączących Pokolenia”

OPRAC.: RED
W Częstochowie zainaugurowany zostanie cykl koncertów “Łączących Pokolenia”
W Częstochowie zainaugurowany zostanie cykl koncertów “Łączących Pokolenia” Marcin Somerlik
W najbliższy wtorek 29 listopada w Częstochowie zostanie zainagurowany cykl koncertów “Łączących Pokolenia”. Inicjatywa jest organizowana przez Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w ścisłym partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum GovTech w Kancelarii Premiera.

Podczas częstochowskiego koncertu polskiej muzyki z gier zaprezentuje swoje dzieła etnicznej muzyki słowiańskiej zespół Percival. Współorganizatorem koncertu 29 listopada jest Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie. Kolejny z cyklu koncertów odbędzie się w Przemyślu 5 grudnia na Zamku Kazimierzowskim.

Siła polskiej muzyki w grach

Dynamiczny rozwój muzyki z gier związany jest z rozwojem komputerów. Od lat 80. muzyka stanowi naturalne uzupełnienie świata kreowanego w grze. Muzyka filmowa bywa porównywana z muzyką grową, lecz należy mieć na uwadze podstawową różnicę, jaką jest długość kontaktu widza lub gracza z filmem, a grą. Różnica to nawet kilkaset godzin w przypadku wymagających produkcji. Polskie studia gamedev realizują światowe aranżacje i przyczyniają się do ustalania nowych trendów.

Podczas dwóch zapowiedziany koncertów - 29.11 w Częstochowie i 5.12 w Przemyślu wystąpi zespół Percival. Gra on tradycyjne pieśni europejskie, głównie słowiańskie oraz własne kompozycje nawiązujące do czasów wczesnego średniowiecza. Szerokiej publiczności znany jest jako twórca ścieżki dźwiękowej do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Muzycy grają na tradycyjnych instrumentach, takich jak: bębny (Bodhran, Davul) i flety (Sopiłka), a także wykorzystują bardziej tradycyjne egzotyczne brzmienia instrumentów zwanych Baglama, Saz i Rebec. Grupa prezentowała swoją muzykę podczas wielu wydarzeń historycznych w Polsce m.in. Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Wolin.

Nowy wymiar kreatywnej współpracy

Nowopowstałe Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych skupia się na rozwijaniu sektorów kreatywnych poprzez szersze włączanie twórców i tworzenie okazji do współpracy na wielu poziomach. Koncerty Łączące Pokolenia to wynik współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum GovTech w Kancelarii Premiera.

Celem CRPK jest wspieranie i promowanie działań polskich przemysłów kreatywnych na niespotykaną dotąd w Polsce skalę. W swoich działaniach Centrum skupia się na wspieraniu polskiego gamedevu, filmu, muzyki, sztuk plastycznych i użytkowych. W najbliższych miesiąc CRPK zaprezentuje dwa programy własne. Skierowane do szerokiego grona twórców kultury oraz twórców gier.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera