Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej zamrozili podatki. Co to oznacza dla mieszkańców?

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W 2024 roku mieszkańcy Dąbrowy Górniczej nie zapłacą wyższych podatków od nieruchomości Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W 2024 roku mieszkańcy Dąbrowy Górniczej nie zapłacą wyższych podatków od nieruchomości Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc
W Dąbrowie Górniczej zamrożone zostały przyszłoroczne podatki. Konkretnie chodzi o podatek od nieruchomości, którego stawki - zgodnie z wolą dąbrowskich radnych - nie wzrosną w 2024 roku. Takie rozwiązanie ma pozwolić mieszkańcom na zaoszczędzenie części pieniędzy, a po kalkulacjach nie ma mieć natomiast wielkiego wpływu na przyszłoroczny miejski budżet.

Podczas ostatniej sesji dąbrowscy radni zdecydowali, żeby w 2024 roku nie obciążać domowych budżetów dąbrowian z tytułu wyższej stawki podatku od nieruchomości od budynków mieszkalnych, pozostałych budynków oraz gruntów pozostałych. Zostanie ona zamrożona na poziomie z 2023 roku. Maksymalną stawkę podatku od nieruchomości dla osób prawnych i fizycznych każdego roku ustala minister finansów. Bierze przy tym pod uwagę dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące inflacji. To oznacza, że w 2024 roku podatek od nieruchomości wzrośnie maksymalnie o 15 procent.

Większość samorządów od lat decyduje się na wprowadzanie maksymalnych stawek. Wynika to m.in. z powodu ograniczania dochodów własnych. Tymczasem potrzeby związane z wydatkami na edukację, usługi społeczne oraz komunikacją miejską w samorządach wciąż rosną.

Podatki w Dąbrowie Górniczej: autopoprawka i zgoda radnych

O wysokości stawek podatku od nieruchomości w Dąbrowie Górniczej na 2024 rok radni decydowali podczas ostatniej sesji. Początkowo miały one wzrosnąć o 15 procent, jednak po przyjęciu autopoprawki część z nich zostanie zamrożona.

– Autopoprawkę złożyłem po wcześniejszej dyskusji z radnymi klubów Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej. Wspólnie uznaliśmy, że obejmiemy mieszkańców tarczą, która ochroni ich budżety domowe przed podwyżką – podkreśłił Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

– Pragnę podziękować prezydentowi za tę autopoprawkę. Dyskusja o stawkach toczyła się od kilku tygodni. Prezydent musi stać na straży budżetu miasta i dbać o wpływy do niego. Jak wiadomo, przez decyzje fiskalne rządu wpływy do kas samorządów malały, a przybywało im zadań. Budżet naszego miasta został uszczuplony o ok.50 mln zł. Dlatego cieszę się, że mimo tego udało nam się częściowo pomóc mieszkańcom, poprzez utrzymanie niektórych stawek na poziomie 2023 r. – mówiła Agnieszka Pasternak, przewodnicząca Rady Miejskiej.

– To uchwała o wyższej skali trudności. Nie ma osób, które chciałby, żeby podatki rosły. Ich podwyżka, w części dotyczącej działalności gospodarczej, dotknie mnie czy moją rodzinę. Ale nie możemy na tę sprawę patrzeć poprzez partykularne interesy. Tu trzeba mieć na względzie interes całej gminy. Potrzebujemy środków finansowych na rozwiązywanie problemów mieszkańców – podkreślał radny Edward Bober z klubu radnych Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.

– Jako radni mamy obowiązek podejmowania także trudnych uchwał. Podchodząc do sprawy populistycznie, najlepiej byłoby wcale nie płacić podatków. Jednak od nich zależy to, jak będzie wyglądało nasze miasto, jak będzie się rozwijać. W tym względzie potrzebna jest merytoryczna dyskusja i współpraca. Takie rozwiązanie, jakie przyjmujemy, nie wpłynie negatywnie na budżet miasta, a jednocześnie nie obciąży budżetów mieszkańców – stwierdził radny Marek Węgrzynowicz z Koalicji Obywatelskiej.

W głosowaniu uczestniczyło 24 radnych. 19 osób poparło uchwałę, 5 wstrzymało się od głosu. W 2024 roku podatek od budynków mieszkalnych nie wzrośnie więc do 1,15 zł za m kw., lecz pozostanie na poziomie 1 zł. Nie zmieni się także stawka podatku od nieruchomości za tzw. budynki pozostałe, wśród których są m.in. garaże. W tym przypadku zamiast 11,17 zł stawka nadal wynosić będzie 9,71 zł za m kw. Nie zmieni się także stawka podatku od gruntów pozostałych i zamiast proponowanych 0,71 zł za m kw. wyniesie 0,61 zł. Pozostałe stawki podatków – tak jak w innych miastach metropolii – wzrosną o 15 procent.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera