Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Dębieńsku otwarto nowe przedszkole. Dzieci zyskały nowoczesną i bezpieczną przestrzeń do nauki i zabawy

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wcześniej, dzieci korzystały z położonego nieopodal budynku, który z powodu złego stanu technicznego, musiał zostać wyłączony z dalszego użytku
Wcześniej, dzieci korzystały z położonego nieopodal budynku, który z powodu złego stanu technicznego, musiał zostać wyłączony z dalszego użytku UGiM Czerwionka-Leszczyna, Hanna Piórecka-Nowak
Nowoczesne i przede wszystkim bezpieczne. Takie jest nowe przedszkole, które powstało przy Szkole Podstawowej nr 8 w Dębieńsku. Podczas otwarcia placówki, na twarzach dzieci było widać wiele radości nie tylko z nowego miejsca do nauki i zabawy, ale i z wizyty Mikołaja.

Wielkie otwarcie nowego przedszkola w Dębieńsku. Jest bezpiecznie i kolorowo!

Najmłodsi mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn mogą już korzystać z nowego przedszkola, które powstało w Dębieńsku. Ostateczna przeprowadzka przedszkolaków nastąpiła 6 grudnia, gdy oficjalnie oddano nową placówkę do użytku. Wcześniej, dzieci korzystały z położonego nieopodal budynku, który z powodu złego stanu technicznego, musiał zostać wyłączony z dalszego użytku. Ostatecznie władze gminy postanowiły rozbudować pobliską Szkołę Podstawową nr 8, do której został dobudowany nowy segment. Niektóre z pomieszczeń zaadaptowano także na potrzeby przedszkola.

- To chyba najlepszy prezent, zarówno dla samych dzieciaków, ale także i rodziców oraz grona pedagogicznego. Cieszę się, że właśnie 6 grudnia udało się sprezentować taki obiekt, który - jak widać po minach wszystkich osób - w pełni satysfakcjonuje tych, którzy będą tutaj pracować i przebywać na co dzień. Tylko należy się cieszyć - mówił podczas otwarcia Wiesław Janiszewski, burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Z nowego obiektu zadowoleni są opiekunowie przedszkolaków, w tym między innymi dyrektor placówki. Jak podkreślała Katarzyna Burek, w nowej placówce znalazło się miejsce dla 50 przedszkolaków, którzy będą mieli do dyspozycji dwie sale dydaktyczno-zabawowe.

- Marzyliśmy o tym obiekcie już dość długo, dlatego bardzo cieszymy się, że nasze marzenie spełnia się właśnie dziś, w ten magiczny dzień - mówiła Katarzyna Burek, dyrektor placówki.

W obiekcie znalazła się również salka do różnego rodzaju terapii, a także pomieszczenie intendenta, kuchnia oraz łazienka. Przy obiekcie została również otwarta świetlica.

- To była bardzo potrzebna inwestycja. Mieszkańcy zabiegali o to, bo przedszkole mieszczące się w starym budynku nie spełniało wszelkich norm - dodawała Katarzyna Burek.

Kłopoty w trakcie budowy obiektu

Choć dziś nowy obiekt niezwykle cieszy, po drodze pojawiło się jednak sporo problemów z jego realizacją. W ubiegłym roku, gmina była zmuszona odstąpić od umowy na budowę pomieszczeń przedszkolnych przy SP 8 z winy ówczesnego wykonawcy robót.

- Niestety, pomimo usilnych starań ze strony gminy, mających na celu doprowadzenie do końca realizacji umowy z poprzednim wykonawcą, nie udało się tego dokonać ze względu na poważne problemy i znaczne opóźnienia w realizacji zadania - tłumaczyła w sierpniu Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowa Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Rozwiązanie umowy z wykonawcą wiązało się z konsekwencjami, które znacznie wydłużyły czas wykonania zadania i oddania nowego obiektu dzieciom. Gminę czekała żmudna inwentaryzacja, ogłoszenie nowego postępowania przetargowego, co oznaczało liczne komplikacje i konieczność zwiększenia środków. Zadanie kosztowało 3,3 mln zł, w tym dofinansowanie z puli Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wyniosło 1,2 mln zł.

- Dziękuję wszystkim tym, którzy zaangażowali się w realizację tego zadania, począwszy od moich najbliższych współpracowników, poprzez środowisko lokalne. Dyrekcje przedszkola i szkoły wiedziały, że ciągniemy ten wózek w jedną stronę. Dziękuję w imieniu społeczności lokalnej, ale i władz samorządowych - podsumował burmistrz Wiesław Janiszewski.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera