Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jastrzębiu będzie więcej firm, domów jednorodzinnych i bloków? Miasto uchwaliło nowe studium zagospodarowania przestrzennego

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Poprzednie studium zagospodarowania przestrzennego dla Jastrzębia opracowano ponad piętnaście lat temu.
Poprzednie studium zagospodarowania przestrzennego dla Jastrzębia opracowano ponad piętnaście lat temu. UM Jastrzębie
Miejscy radni Jastrzębia-Zdroju uchwalili nowe studium zagospodarowania przestrzennego dla miasta. Jak zauważają władze Jastrzębia to dla mieszkańców, a także samego miasta duży krok naprzód. W ich opinii świeżo uchwalony dokument pozwoli na budowę wielu domów, a także stwarza szanse na przyciągnięcie do miasta nowych inwestorów.

W Jastrzębiu będzie więcej firm, domów jednorodzinnych i bloków? Miasto uchwaliło nowe studium zagospodarowania przestrzennego

Po tym dokumencie władze Jastrzębia wiele sobie obiecują. Wprawdzie to tylko przedsionek do opracowania nowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale w opinii władz miasta stworzone we współpracy z mieszkańcami i przyjęte przez radnych studium zagospodarowania przestrzennego, a dokładnie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego będzie stanowiło krok naprzód jeśli chodzi o rozwój Jastrzębia.

Nad dokumentem w trakcie ostatniej sesji Rady Miasta, pochylili się miejscy rajcy i przegłosowali jego wejście w życie. Nowe studium zagospodarowania przestrzennego oznacza spore zmiany w miejskiej przestrzeni Jastrzębia.

Tych nie dokonywano w dokumencie od wielu lat. Obecnie obowiązujące studium weszło w życie w 2005 roku i zaktualizowano je dwa lata później, przez co zdaniem władz było już po prostu przestarzałe.

- Podstawą dla prac nad tym dokumentem była konieczność dopasowania kierunków rozwoju do potrzeb miasta, racjonalność zarządzania jego zasobami, pragmatyczne i realistyczne zbudowanie dobrej przyszłości - tłumaczy Izabela Grela, naczelnik wydziału Informacji, Promocji i Współpracy Zagranicznej UM w Jastrzębiu-Zdroju.

Jak zauważa Anna Hetman, prezydent Jastrzębia uchwalony dokument to najważniejsza uchwała drugiej kadencji jej prezydentury. Włodarz miasta zaznacza, że przyjęte studium to swego rodzaju "krok po marzenia".

- To dokument, dzięki któremu wielu jastrzębian będzie mogło wybudować wymarzony dom, a który nam otwiera między innymi możliwość zaoferowania nowych terenów potencjalnym inwestorom - przyznaje Anna Hetman.

Z nowo przyjętego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wynika, że w mieście znacznie zwiększą się tereny, które mogą zostać przeznaczone pod zabudowę jedno- oraz wielorodzinną. Wzrośnie też powierzchnia terenów dla inwestorów. Pod tym kątem najważniejsza zmiana dotyczy tzw. Ławczoka na granicy z Żorami od strony strefy, gdzie miasto chce wzorem Żor zbudować swoją strefę ekonomiczną.

- Dzięki nowemu studium aż o 83,71% wzrastają tereny pod zabudowę mieszkaniową, które jastrzębianom dają możliwość budowania jeszcze większej ilości domów jednorodzinnych. O ponad 18,5% więcej terenów niż w poprzednim studium miasto przeznaczyło na budowę budynków wielorodzinnych. Aż o ponad 42% wzrosła liczba terenów produkcyjno–usługowych - wylicza Izabela Grela z jastrzębskiego magistratu.

Nie przeocz

Prezydent Anna Hetman podkreśla, że miasto nie zapomniało też o obecnie funkcjonujących zakładach na terenie Jastrzębia - powierzchnia pod tereny potrzebne, by kontynuować eksploatację górniczą wzrosła o 55% - oraz o mikro i małych przedsiębiorcach, dla których zwiększono tereny o ponad 36% w porównaniu do poprzedniego dokumentu.

Mimo odtrąbionego przez miasto sukcesu, przyjęte studium okazuje się jednak nie być do końca satysfakcjonujące władze Jastrzębia.

- Nie jest to dokument, który do końca nas satysfakcjonuje, ale jest to na pewno duży krok naprzód w rozwoju Jastrzębia-Zdroju - mówi prezydent Anna Hetman.

Dlaczego nowe studium nie zadowala prezydent? Okazuje się, że szeroko konsultowany dokument (prawie 2400 wniosków złożonych przez samych mieszkańców) nie dla wszystkich okazał się szczęśliwy i nie wszystkim dał możliwość budowy nowego domu.

- Mając na uwadze przepisy prawa, które nakazują nam zachowanie proporcji pomiędzy terenami zielonym a zabudowanymi, musieliśmy niektóre wnioski zaopiniować negatywnie - tłumaczy prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Spośród wszystkich przeanalizowanych dokładnie 2389 wniosków, odmowę otrzymało 166 osób. Zaś po wyłożeniu odrzucono uwagi 257 osób. A tylko częściowo pozytywnie rozpatrzono wnioski 107 osób.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty