MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach powstała nowa przestrzeń dla nastolatków. Co znajdziemy w KATO4U?

Katarzyna Stacherczak
KATO4U - tak się nazywają się dwie nowe przestrzenie na mapie Katowic, które powstały z myślą o nastolatkach
KATO4U - tak się nazywają się dwie nowe przestrzenie na mapie Katowic, które powstały z myślą o nastolatkach S. Rybok
KATO4U - tak się nazywają się dwie nowe przestrzenie na mapie Katowic, które powstały z myślą o nastolatkach. Przy wsparciu dorosłych, młodzi mieszkańcy miasta będą mogli tam spędzać czas, tak jak chcą.

W Katowicach powstała nowa przestrzeń dla nastolatków. To KATO4U

Nowe miejsca dla nastolatków powstały w dwóch katowickich placówkach oświatowych.

- Szkoły powinny być miejscami, które odpowiadają na potrzeby uczniów nie tylko w zakresie kształcenia, ale także w kwestiach integracji czy rozwijania swoich talentów. W KATO4U młodzież może właśnie rozwijać swoje talenty czy też relaksować się. To ważna przestrzeń, która pomoże w ich rozwoju - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Co ciekawe, pomysł stworzenia tego typu przestrzeni wyszedł od Młodzieżowej Rady Miasta.

- KATO4U to miejsce spotkań, w którym młodzi ludzie będą mogli być ze sobą. Dorosły będzie tu w roli asystenta, osoby współtowarzyszącej, to młodzi będą tworzyli to miejsce. To ich zadanie. Dzięki współpracy z UNICEF-em możemy zagwarantować funkcjonowanie tego miejsca przez kolejny rok – tłumaczyła w trakcie otwarcia Grażyna Burek, zastępczyni naczelnika wydziału edukacji i sportu Urzędu Miasta Katowice.

Tak zwane Youth Space'y to miejsca, w których nastolatkowie, przy wsparciu dorosłych mogą spędzać czas tak jak chcą, realizować własne pomysły, pasje, inicjatywy, współkreując i współzarządzając powierzoną im przestrzenią. Takim aktywnościom mają właśnie służyć strefy młodzieżowe "KATO4U", uruchomione przy dwóch placówkach oświatowych, tj. Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 24 oraz VII Liceum Ogólnokształcącym im. Harcerzy Obrońców Katowic.

- Mamy wydarzenia cykliczne, takie jak wieczory filmowe, zapraszamy młode kapele, robimy spotkania i warsztaty. Mamy też eventy jednorazowe. Jeśli ktoś ma zapotrzebowanie lub pomysł na jakieś działania wystarczy, że zgłosi to do nas – zachęca Szymon Sidło, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Katowice.

Z nowych przestrzeni będą również korzystać między innymi dzieci uchodźców.

- Nasza współpraca z Katowicami polega na wsparciu systemowym. To jest coś, z czego inne miasta mogą czerpać. Jesteśmy pod wrażeniem tego, w jaki sposób Katowice integrują dzieci, które przyjechały tutaj w związku z wojną i muszą odnaleźć się w nowej szkole, zapoznać się z nowym językiem i z nowymi kolegami. Te dzieci mają szansę tutaj rozkwitnąć – podkreśla Agnieszka Perla Pospiszyl, specjalistka ds. mediów w biurze UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) wspomaga Katowice w zakresie integracji społeczności polsko-ukraińskiej. Program wsparcia oparty jest na sześciu filarach - ochrona dziecka, zdrowie, higiena i żywienie, edukacja, rozwój i partycypacja młodzieży, polityka społeczna i rozwój wczesnodziecięcy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni