Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W murach UJD w Częstochowie powstała... sala rozpraw. Będą z niej korzystać studiujący prawo

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
W murach UJD w Częstochowie powstała... sala rozpraw. Będą z niej korzystać studiujący prawo
W murach UJD w Częstochowie powstała... sala rozpraw. Będą z niej korzystać studiujący prawo Katarzyna Gwara
W murach Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie powstała symulacyjna sala rozpraw. Dzięki niej studenci prawa będą mogli poczuć się jak w sądzie. Odbyła się już nawet pierwsza rozprawa z udziałem sędziego, adwokatów, oskarżonej, poszkodowanej świadków i widowni. Emocje były bardzo duże - poszło bowiem o rasowego psa, któremu się delikatnie przytyło.

Symulacyjna sala rozpraw

Nowa sala powstała w budynku Wydziału Prawa i Ekonomii przy ul. Zbierskiego 2/4 w Częstochowie. Będzie służyć kształceniu studentów prawa.

- Budynek, w którym powstała sala rozpraw, został wybudowany wiele lat temu, gdy kierunku prawo jeszcze nie było na uczelni - przypomina dr Ewelina Żelasko-Makowska, dziekan Wydziału Prawa i Ekonomii, prof. UJD. - Pomysł, aby ją stworzyć, zrodził się, gdy kierunek się już nieco zakorzenił w naszej rzeczywistości. Stworzenie tego miejsca trwało około dwóch lat. Sala powstała z połączenia trzech pokojów pracowniczych - wyjaśnia.

W wyniku przystosowania pomieszczeń do nowej funkcji wykonano szereg prac wykończeniowych i adaptacyjnych, wraz z przebudową wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, instalacji oświetlenia z zastosowaniem energooszczędnych opraw LED, nowych gniazd do zasilania urządzeń multimedialnych, systemów nagłośnienia oraz wideo na potrzeby wyposażenia sali rozpraw.
Zapewniono nowoczesne meble, takich jak: stół sędziowski, oskarżycieli i oskarżonych, ławy dla oskarżonych i oskarżycieli oraz publiczności, mównica mobilna oraz barierki z pulpitami dla publiczności. Zapewniono dostępność dla osób niepełnosprawnych - na sali przy miejscach dla publiczności zapewniono miejsce na wózek dla osoby niepełnosprawnej.

Do tej pory studenci ćwiczyli w normalnej sali dydaktycznej.

- To jednak nie to samo. W takich okolicznościach można przyzwyczaić się do tego, jak wygląda sala rozpraw. Gdy człowiek pojawia się na niej po raz pierwszy, jest nieco onieśmielony. Taka sala daje możliwość oswojenia się z tym miejscem. Przy tej okazji studenci będą mogli też ćwiczyć zdolności oratorskie, które są niezwykle istotne z punktu widzenia przyszłego wykonywanego zawodu - zauważa dr Ewelina Żelasko-Makowska.

Koszt stworzenia symulacyjnej sali rozpraw w murach UJD przekroczył 350 tys. złotych.

Prawo na UJD

Na nowej sali odbyła się już nawet pierwsza rozprawa z udziałem sędziego, adwokatów, oskarżonej, poszkodowanej świadków i widowni. Emocje były bardzo duże - poszło bowiem o rasowego psa, któremu się delikatnie przytyło. Cały przebieg rozprawy śledzili profesjonaliści - prawnicy.

- Środowisko prawnicze współpracuje z nami na każdym polu - podkreśla dr Ewelina Żelasko-Makowska.

Prawo na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie to bardzo młody kierunek.

- Ale rozwija się jednak bardzo prężnie - twierdzi dr hab. Janusz Kapuśniak, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, prof. UJD. - Studenci, którzy decydują się na kierunek prawo na naszym wydziale, dokonują bardzo dobrego wyboru. Spotykają się z doskonałą kadrą, która jest uznawana w świecie prawniczym. Ma ona bardzo duże doświadczenie praktyczne, które może przekazywać dalej - przyznaje dr hab. Janusz Kapuśniak.

W tym roku pierwsi absolwenci kierunku prawo opuścili mury uczelni.

- Około 15% dostało się na aplikacje prawnicze. To dla nas ogromny sukces. Oczywiście nie wszyscy studenci tego kierunku, muszą zrobić aplikacje. Nie wszyscy tego chcą, ale niewątpliwie jest to naturalna ścieżka naszego rozwoju zawodowego - podsumowuje dr Ewelina Żelasko-Makowska, dziekan Wydziału Prawa i Ekonomii.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera