Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Śląskim w Katowicach można obejrzeć wystawę „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz”. Za nami wernisaż

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Wideo
od 16 lat
Od czwartku, 16 listopada 2023 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach będzie można obejrzeć wystawę zatytułowaną „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz”. Ekspozycja zawiera zdjęcia z archiwum prywatnego słynnej himalaistki, a fotografie udostępniła instytucji siostra zdobywczyni górskich szczytów – Janina Fies. Na wystawie zaprezentowano niepublikowane zdjęcia autorstwa Wandy Rutkiewicz, na których można zobaczyć wysokogórskie pejzaże, a także uchwycone przez nią lawiny, burze śnieżne czy zamiecie. Poza fotografiami, w ekspozycji wykorzystano również pamiątki i rzeczy, związane z polską himalaistką. Przygotowano też krótki dokument audiowizualny o Wandzie Rutkiewicz oraz jej górskich wyprawach. 15 listopada w Muzeum Śląskim w Katowicach odbył się wernisaż wystawy, jaką będzie można oglądać do końca marca 2024 roku.

Niezwykłe „spotkanie” z górami i słynną himalaistką

Ekspozycja w Muzeum Śląskim w Katowicach, jaką będzie można zobaczyć już w czwartek, 16 listopada 2023 roku zawiera zdjęcia z archiwum prywatnego znanej himalaistki, a fotografie udostępniła instytucji siostra zdobywczyni górskich szczytów – Janina Fies. Obejrzenie wystawy, zatytułowanej „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz” to niezwykłe „spotkanie” z górami oraz słynną himalaistką, która podczas wymagających wypraw dokumentowała swoje dokonania za pomocą obiektywu. Fotografowała i filmowała górskie widoki oraz pokonywane odcinki wejść na szczyty. Na zdjęciach i materiałach audiowizualnych utrwalała też warunki, jakie jej towarzyszyły, a także zjawiska pogodowe oraz związane z nimi następstwa. Wanda Rutkiewicz wykorzystywała swoje zdjęcia i filmy do promowania własnej działalności, dzięki czemu pozyskiwała środki na kolejne górskie eskapady.

Slajdy oraz negatywy, należące do himalaistki odnaleziono dopiero po trzydziestu latach od jej śmierci. Fotografie te po raz pierwszy zaprezentowała w 2022 roku dr Katarzyna Gębarowska podczas Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej w Bydgoszczy – Vintage Photo Festival. Na wystawie, jaką będzie można zobaczyć w Muzeum Śląskim zaprezentowano więc niepublikowane zdjęcia autorstwa Wandy Rutkiewicz, na których widnieją wysokogórskie pejzaże, a także uchwycone przez nią lawiny, burze śnieżne czy zamiecie. Poza fotografiami, w ekspozycji wykorzystano również pamiątki i rzeczy, związane z polską himalaistką. Przygotowano też krótki dokument audiowizualny o Wandzie Rutkiewicz oraz jej górskich wyprawach. Dzisiaj w Muzeum Śląskim w Katowicach odbył się wernisaż wystawy, jaką będzie można oglądać do końca marca 2024 roku.

Była jedną z najlepszych himalaistek w historii

Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 roku w Płungianach – obecnie Litwa, a w wieku trzech lat wraz z rodziną przeprowadziła się do Wrocławia. W liceum była obiecującą siatkarką i należała do reprezentacji juniorek. Ukończyła Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej, a specjalizowała się w maszynach cyfrowych. Pracowała między innymi w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu, a także Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie. Jej przygoda ze wspinaczką rozpoczęła się w 1961 roku w Górach Sokolich. To właśnie tam zdecydowała się spróbować swoich sił, za namową pracownika naukowego Politechniki Wrocławskiej, który był aktywnym taternikiem oraz alpinistą. W kolejnym roku ukończyła kurs taternicki na Hali Gąsienicowej.

Po odbyciu wspinaczek w Tatrach wyruszyła w Alpy, gdzie dokonała pierwszego kobiecego przejścia wschodniej ściany Aiguille du Grépon w Masywie Mont Blanc. Doświadczyła też obcowania z górami w Norwegii, udała się w Pamir – łańcuch górski w Azji Centralnej, a także w Hindukusz – w środkowej części Azji – gdzie jako pierwsza Polka oraz jedna z pierwszych kobiet zdobyła Noszak, mierzący 7492 metrów nad poziomem morza. Po kolejnych eskapadach – także w Alpach – wyruszyła w Himalaje i weszła tam na najwyższy szczyt świata. Wanda Rutkiewicz jako pierwsza spośród Polaków zdobyła Mount Everest, czego dokonała w dniu 16 października 1978 roku.

Po tym wielkim sukcesie, jaki okrył ją międzynarodową sławą weszła też na kaukaski Elbrus, gdzie uległa wypadkowi, a kontuzja wymagała długiej rekonwalescencji. Po powrocie do zdrowia stopniowo wracała do formy. Przeszła południową ścianę Aconcagui w Andach, zdobyła też Nanga Parbat oraz K2. Kontynuując podbój Korony Himalajów i Karakorum weszła również na takie ośmiotysięczniki jak Sziszapangma, Gasherbrum II, Gasherbrum I, Czo Oju oraz Annapurna. Jej ostatnia wyprawa odbyła się na Kanczendzongę – mierzący 8586 metrów nad poziomem morza himalajski szczyt, będący też trzecim spośród najwyższych na świecie. Z tej wyprawy Wanda Rutkiewicz już nie powróciła. Zaginęła na górskim stoku w dniu 13 maja 1992 roku.

Polska himalaistka była wielokrotnie nagradzana. Otrzymała między innymi medal „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Pośmiertnie została odznaczona Medalem im. Króla Alberta I, jaki jest przyznawany za wyjątkowe zasługi górskie przez King Albert I Memorial Foundation.

polecane]25603127,25609633,25610735,25606453;1;Nie przeocz[/polecane]

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera