Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę mija 31. rocznica podpisania Porozumienia Katowickiego

Redakcja
W najbliższą niedzielę mija 31. rocznica podpisania Porozumienia Katowickiego. Było to ostatnie spośród porozumień społecznych podpisanych latem1980 roku pomiędzy strajkującymi robotnikami a przedstawicielami władz PRL.

Rocznicowe obchody odbędą się już w piątek. Rozpoczną się od mszy św. w sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu. Później zostaną złożone kwiaty pod krzyżem znajdującym się za bramą główną Huty Katowice oraz uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia sprzed lat.

Udział w rocznicowych obchodach weźmie Andrzej Rozpłochowski, przywódca strajku w Hucie Katowice w 1980 roku i sygnatariusz porozumienia sprzed 31 lat. Wśród gości znajdą się szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz oraz Bogdan Biś, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej związku.

W ocenie Rozpłochowskiego, Porozumienie Katowickie jest dzisiaj najmniej pamiętane, bo ówczesna propaganda nie zaliczyła go do trzech innych, zawartych w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu. - Tymczasem to dopiero Porozumienie Katowickie zapewniło obowiązywanie treści wszystkich zawartych wówczas porozumień na terenie całego kraju - podkreśla Rozpłochowski.

Jak dodaje, to sygnatariusze Porozumienia Katowickiego, jako pierwsi w Polsce, już 6 września 1980 roku zwrócili się do innych działaczy o poparcie apelu, aby tworzyć jeden ogólnokrajowy ruch związkowy.

- Dzięki poparciu tej inicjatywy przez większość środowisk w Polsce, 17 września doszło do utworzenia NSZZ Solidarność, co przesądziło o początku końca komunizmu w naszej ojczyźnie. Komuniści mieli więc powody, aby znaczenie i pamięć Porozumienia Katowickiego jak najbardziej ograniczać - ocenił Rozpłochowski.

W 1982 r. Rozpłochowski został aresztowany i - wraz z sześcioma innymi członkami Komisji Krajowej związku - oskarżony o próbę obalenia przemocą ustroju socjalistycznego. W 1988 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Do kraju wrócił w 2010 r.

Aby przywrócić pamięć i znaczenie wydarzeń sprzed ponad 30 lat, kilka tygodni temu sygnatariusze Porozumienia Katowickiego i przywódcy związkowi z tamtego okresu powołali stowarzyszenie o nazwie Porozumienie Katowickie 1980 - Stowarzyszenie Na Rzecz Pamięci. Jego prezesem został Rozpłochowski.

Porozumienie Katowickie, po Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu Zdroju, były ostatnim spośród porozumień społecznych podpisanych w sierpniu i we wrześniu 1980 roku pomiędzy strajkującymi robotnikami i przedstawicielami władz PRL. Umowy społeczne w Hucie Katowice podpisywano trzykrotnie. Najważniejszy dokument sygnowano 11 września. Jego zapisy dotyczyły przede wszystkim gwarancji realizacji Porozumienia Gdańskiego w zakresie powoływania, organizowania i funkcjonowania struktur NSZZ "Solidarność" na terenie całego kraju.

Strona rządowa gwarantowała m.in. dostęp do mediów, zwolnienie z obowiązku pracy osób pełniących funkcje związkowe z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, udostępnienie przez dyrekcje lub władze terenowe pomieszczeń na działalność związkową oraz możliwość współdecydowania o sprawach pracowniczych i socjalnych. Rząd zobowiązał się także do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim strajkującym i ich rodzinom. PAP

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!