MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów na najbliższe 5 lat. Jak odbywa się głosowanie w wyborach samorządowych?

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci wybrani w najbliższą niedzielę będą sprawować swoją kadencję do 2029 roku.
Radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci wybrani w najbliższą niedzielę będą sprawować swoją kadencję do 2029 roku. arc. Polska Press
7 kwietnia w całej Polsce odbędą się wybory samorządowe. Są w nich wybierani radni gminni, miejscy, powiatowi oraz wojewódzcy. Ponadto odbędzie się także głosowanie na wójtów, burmistrzów oraz prezydentów. W zależności od miejsca zamieszkania, każdy uprawniony głosujący, który pójdzie na wybory odda 3 lub 4 głosy.

W niedzielę wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów na najbliższe 5 lat

W ostatnich tygodniach we wszystkich samorządach w całym kraju zakończyła się kolejna kadencja. Spośród wszystkich dotychczasowych w historii samorządu w Polsce była ona najbardziej wyjątkowa. Jako taka już się rozpoczynała. Po raz pierwszy bowiem odkąd powstały samorządy, kadencje radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów liczyły sobie nie cztery, a pięć lat.

Ostatecznie liczyła ona sobie jeszcze więcej, bo pięć i pół roku. To za sprawą decyzji rządzących, którzy wydłużyli ją o sześć miesięcy tak, aby jesienią 2023 roku nie nałożyły się ze sobą wybory samorządowe i parlamentarne.

Zdaniem wielu przedstawicieli władzy na szczeblu samorządowym, zakończona niedawno kadencja była też kadencją najbardziej wymagającą, na co wpłynęła pandemia COVID-19 oraz wybuch wojny na Ukrainie i związana z nią pomoc uchodźcom. Problemem dla samorządów była także inflacja. Wiele z nich zmuszonych było zrezygnować z inwestycji z powodu ich rosnących kosztów. Te w różnych obszarach były również maksymalnie cięte.

Samorządowa kadencja lat 2018-2024 przeszła już jednak do historii. Wkrótce rozpocznie się nowa - kadencja lat 2024-2029. Oficjalnie ruszy ona po zaprzysiężeniu nowowybranych reprezentantów władzy. Ci wybierani będą w najbliższą niedzielę - 7 kwietnia.

Jak odbywa się głosowanie w wyborach samorządowych?

W wyborach samorządowych wybrani zostaną nowi radni gminni, miejscy, powiatowi i wojewódzcy, a także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci. W zależności od miejsca zamieszkania, wszyscy biorący udział w wyborach otrzymają trzy lub cztery karty do głosowania. Radnych powiatowych wybierać nie będą mieszkańcy miast na prawach powiatu.

Przekładając to na realia województwa śląskiego - trzech radnych oraz prezydenta wybierać będą m.in. mieszkańcy Katowic, Częstochowy, Sosnowca, czy Rybnika, a czterech radnych wybiorą osoby zamieszkujące np. powiat częstochowski, rybnicki, czy żywiecki.

Niezależnie jednak od tego, ile kart do głosowania otrzyma wyborca, będzie on mógł wskazać na jednego z kandydatów do rady gminy, miasta, powiatu lub sejmiku województwa. Wyboru jednego z kandydatów należy wskazać również w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta.

Przypomnijmy, że aby głos w nadchodzących wyborach był ważny, w kratce przy wybranym kandydacie musi pojawić się "krzyżyk", czyli dwie przecinające się wewnątrz kratki linie. Podstawą do oddania głosu jest zamieszkiwanie danego okręgu wyborczego. Każdy z głosujących udając się na wybory będzie musiał okazać dokument tożsamości, na podstawie którego członek komisji wyborczej stwierdzi, czy jest on uprawniony do głosowania. Takim dokumentem może być np. dowód osobisty lub prawo jazdy. Swoją tożsamość można też potwierdzić przy użyciu aplikacji mObywatel.

Wybranych zostanie kilkadziesiąt tysięcy radnych i kilka tysięcy wójtów, burmistrzów, prezydentów

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej - organu odpowiedzialnego za przeprowadzenie wyborów - w całej Polsce, w wyborach samorządowych wybranych zostanie około 40 tysięcy radnych gminnych, ok. 6,3 tys. radnych powiatowych oraz ok. 500 radnych wojewódzkich. Liczba wybieranych wójtów, burmistrzów i prezydentów oscyluje wokół 2,5 tys.

Wstępne wyniki wyborów w całym kraju zostaną podane po zamknięciu lokali wyborczych, które nastąpi o godz. 21:00. Na oficjalne trzeba będzie poczekać jeszcze kilka dni.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera