Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W nowym Muzeum Śląskim otwarto Galerię śląskiej sztuki sakralnej. Jutro można zwiedzić ją bezpłatnie

Justyna Przybytek
Nowa wystawa stała jest szóstą w Muzeum Śląskim
Nowa wystawa stała jest szóstą w Muzeum Śląskim Maciej Gapiński
Z kilkumiesięcznym opóźnieniem w Muzeum Śląskim otwarto szóstą wystawę stałą. Najstarsze eksponaty pochodzą z XIV wieku.

Szósta ekspozycja stała w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego wreszcie otwarta. Oficjalny wernisaż odbył się wczoraj, od jutra (dziś muzeum jest nieczynne) możemy ją oglądać już codziennie. Co ważne - we wtorek zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.

Nowa ekspozycja to Galeria śląskiej sztuki sakralnej, w której zobaczymy ponad 110 eksponatów. Wystawa obejmuje cztery wydzielone strefy, w których zaprezentowano obiekty sztuki sakralnej od gotyku po sztukę nowożytną, a także wyroby rzemiosła artystycznego, głównie sprzęty oraz szaty liturgiczne.

- Dzieła o bogatych wartościach ideowych i artystycznych były niejednokrotnie wykonywane na specjalne zamówienia do śląskich świątyń, głównie w warsztatach Krakowa, Wrocławia i czeskiej Pragi, tym samym świadczą o związkach artystycznych Górnego Śląska z wiodącymi wówczas centrami kulturowymi - wyjaśniają muzealnicy.

Do najcenniejszych obiektów należy rzeźba Marii z Dzieciątkiem z Knurowa z 1420 roku. - Reprezentacyjny przykład przedstawień zwanych Pięknymi Madonnami. Odnaleziona w bardzo złym stanie w latach 30. XX wieku w wieży knurowskiego kościoła pw. św. Wawrzyńca, po gruntownej konserwacji jest ozdobą Galerii - przekonują przedstawiciele Muzeum Śląskiego. Jak dodają, w trakcie zwiedzania warto zwrócić także uwagę na najstarsze prezentowane dzieło - drewnianą rzeźbę Tronującej Madonny z Dzieciątkiem z 1380 roku - odnalezioną w 1933 roku w Miasteczku Śląskim.

Aranżacja ekspozycji łączy aspekt historyczny i edukacyjny, wyglądem przypomina wnętrze świątyni. Główna oś wystawy symbolizuje nawę świątyni, na końcu której znajduje się tryptyk gotycki (jako forma ołtarza), a w bocznych przestrzeniach eksponaty nawiązujące do umiejscowienia kaplic. Jak przypominają muzealnicy, tworzenie kolekcji śląskiej sztuki sakralnej rozpoczął twórca przedwojennego muzeum - prof. Tadeusz Dobrowolski. Jeszcze przed otwarciem nowej siedziby MŚ ustalono, że wystawę wzbogaci również cenny depozyt Muzeum Archi-diecezjalnego w Katowicach.

Galeria śląskiej sztuki sakralnej to szósta, ostatnia wystawa stała w podziemnych przestrzeniach ekspozycyjnych MŚ.

Zobaczymy tu także wystawy malarstwa polskiego sprzed 1945 roku i po tym roku, plastyki nieprofesjonalnej, scenografii polskiej oraz największą historyczną dotyczącą historii Górnego Śląska. Warto pamiętać, że oprócz wystaw stałych w przestrzeniach MŚ prezentowane są również wystawy czasowe.


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Najbardziej patologiczne miasta w woj. śląskim RANKING 2015
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Makabryczny wypadek w Mierzęcicach na trasie S1: Zginęła matka i ojciec ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera