Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poniedziałek wręczone zostały Złote Maski – nagrody, przyznane twórcom najciekawszych wydarzeń teatralnych województwa śląskiego

Henryka Wach-Malicka
W poniedziałek, 11 kwietnia, wręczone zostały Złote Maski – nagrody, przyznane twórcom najciekawszych wydarzeń teatralnych województwa śląskiego w roku 2021.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W poniedziałek, 11 kwietnia, wręczone zostały Złote Maski – nagrody, przyznane twórcom najciekawszych wydarzeń teatralnych województwa śląskiego w roku 2021.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot Arkadiusz Gola
W poniedziałek, 11 kwietnia, wręczone zostały Złote Maski – nagrody, przyznane twórcom najciekawszych wydarzeń teatralnych województwa śląskiego w roku 2021. A ponieważ rok 2021 był kolejnym trudnym sprawdzianem dla artystów i organizatorów życia teatralnego, tym większe uznanie dla wszystkich, którzy z sukcesem mierzyli się z niełatwą rzeczywistością…

„Sól ziemi czarnej” – spektakl roku
Na czele tegorocznej listy nagrodzonych znalazła się Opera Śląska i jej baletowy fresk „Sól ziemi czarnej”, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki. Wielu widzów obawiało się przed premierą, czy twórcom uda się przełożyć na język gestu tak sugestywne słowa i obrazy, jakie wielu zapamiętało z filmu i noweli Kazimierza Kutza. Okazało się to nie tylko możliwe, ale wręcz inspirujące dla zespołu bytomskiej sceny, który niczego nie ujmując pierwowzorowi, stworzył nową artystyczną jakość. Poezja ruchu i muzyki okazała się fantastycznym nośnikiem uniwersalnego pytania o istotę ludzkiej godności. To spektakl roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Aktorzy – ogniwo bezcenne
W kategorii „rola kobieca” triumfowała Aleksandra Maj, która zdobyła Złotą Maskę za role w spektaklach Teatru Miejskiego w Gliwicach: Solange w „Pokojówkach” Jeana Geneta, w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego oraz Agnes w „Całym życiu” Joanny Oparek, w reżyserii autorki. Te dwie, tak różnie zbudowane, postacie pokazują wachlarz możliwości aktorki, która od kilku sezonów zaskakuje widzów kolejnymi wcieleniami.
Za najlepszą rolę męska roku 2021, Kapituła uznała kreację Przemysława Kosińskiego w roli Tugattiego w spektaklu „Krum” Hanocha Lewina, w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Jego Tugatti to kwintesencja ludzkich lęków, zrodzonych przez samotność, nadchodzącą śmierć, poczucie niespełnienia i nieśmiałą nadzieję, że „może jeszcze nie teraz”, że tyle zostało jeszcze do zrozumienia…
Nagroda za „rolę wokalno-aktorską” też powędrowała do Teatru Polskiego, a otrzymał ją duet: Tomasz Lorek za rolę Boyda oraz Rafał Sawicki za rolę Jeda w spektaklu „The Big Bang, czyli Wielki Wybuch” Boyda Grahama, w reżyserii Tomasza Dutkiewicza. Dodajmy duet, znany z wszechstronnych możliwości, który i tym razem zaprezentował się brawurowo.
Wielowymiarowe aktorstwo zaprezentował Jacek Mikołajczyk, laureat w kategorii „rola w teatrach lalkowych”. Otrzymał ją za rolę w „Złodzieju czasu” Waldemara Wolańskiego, w reżyserii autora oraz za rolę w spektaklu „Noniek” Marty Guśniowskiej, w reżyserii Bernardy Anny Bieleni w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie.
A ponieważ teatr „każdą rolą stoi”, to przyznano i Złotą Maskę za „rolę drugoplanową”. Otrzymał ją Wiesław Sławik za rolę Opy w spektaklu „Nikaj” Zbigniewa Rokity, w reżyserii Roberta Talarczyka, w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Twórcze interpretacje
Jędrzej Piaskowski uhonorowany został Złotą Maską za reżyserię spektaklu „Komedia. Wujaszek Wania” Antona Czechowa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Jego interpretacja klasycznego dramatu - choć oparta na paradoksie i łamiąca sceniczne tradycje - okazała się niesłychanie wierna tekstowi, z którego reżyser wydobył wiele niedomówień i wiele prawdy o ludziach, skazujących się na życie w świecie pozorów.
Agata Skwarczyńska otrzymała nagrodę za scenografię do spektaklu „Krum”, w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, zaś Anna Piotrowska za choreografię spektaklu „Gemini tryptyk” oraz „Policzalni” w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark. Najlepszym spektaklem dla młodych widzów jury uznało przedstawienie pt. „Noniek” Marty Guśniowskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. Nagrodę specjalną przyznano Przemysławowi Pilarskiemu za tekst do spektaklu „Dziki Wschód”, zrealizowanego w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera