Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W raciborskim Rafako wciąż panuje niepokój. Brak rozstrzygnięcia podczas kolejnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Akcjonariusze PBG raz Multaros Trading Company Limited zgłosili żądanie zwołania kolejnego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia na 21 grudnia
Akcjonariusze PBG raz Multaros Trading Company Limited zgłosili żądanie zwołania kolejnego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia na 21 grudnia RL
Walne zgromadzenie akcjonariuszy Rafako, które odbyło się w czwartek 23 listopada, nie przyniosło rozstrzygnięć co do dalszego losu spółki. Akcjonariusze PBG raz Multaros Trading Company Limited zgłosili żądanie zwołania kolejnego zgromadzenia na 21 grudnia. Dokładną datę zebrania poznamy jednak do poniedziałku.

Wciąż nie wiadomo co dalej z Rafako

Nie 14 listopada i nie 23 listopada. Pomimo dwóch nadzwyczajnych walnych zgromadzeń, w dalszym ciągu nie wiadomo jaki los czeka raciborskie Rafako. W trakcie czwartkowych obrad, nie zostały podjęte żadne kluczowe decyzje co do dalszego losu spółki poza tą, która dotyczy zwołania kolejnego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

- Akcjonariusze PBG S.A. w restrukturyzacji w likwidacji oraz Multaros Trading Company Limited zgłosili żądanie zwołania kolejnego NWZ na dzień 21 grudnia 2023 roku na godzinę 12:00 z porządkiem obrad tożsamym z porządkiem obrad obecnego NWZ - informuje Rafako w raporcie z dnia 23 listopada.

Jak dowiadujemy się w spółce, dziś lub w poniedziałek ma zostać podjęta ostateczna decyzja dotycząca daty kolejnego walnego zgromadzenia. Wszystko wskazuje na to, że rozstrzygnięć możemy spodziewać się w grudniu. Na poniedziałek 27 listopada, zaplanowano z kolei podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Rafako a KSSE. Treść listu poznamy na zwołanej wówczas konferencji prasowej.

Plan na ratowanie Rafako?

Przeciwko upadłości spółki, stanowczo sprzeciwiali się zarówno pracownicy, jak i przedstawiciele związków zawodowych podkreślając, że istnieje szansa na dalszy rozwój firmy.

– Chcemy, żeby Rafako zostało uratowane. Nie zgadzamy się na to, żeby ktokolwiek uzależniał naszą przyszłość i naszych rodzin od interesów osób reprezentujących interesy PBG. Rafako to firma z pięknymi tradycjami, ale również z perspektywą rozwoju, chcemy ją rozwijać – mówił Marek Langer, przedstawiciel związków zawodowych Rafako.

Na spotkaniu, które zorganizowano 16 listopada, w sprawie Rafako wypowiadał się prezydent Raciborza Dariusz Polowy. Jak podkreślał, całym sercem popiera raciborską spółkę. Zdaniem Polowego, wielostronne starania o ratowanie spółki, miałyby przynieść efekty.

- Wierzę, że jej problemy mogą zostać rozwiązane poprzez solidarność, współpracę oraz zrozumienie istoty działań podejmowanych przez zarząd i związki zawodowe. Wspólne starania, zarówno ze strony pracowników, zarządu, jak i wsparcie rządu i samorządu są kluczowe dla przyszłości tej ważnej dla naszej społeczności firmy – mówił prezydent miasta Dariusz Polowy.

Z kolei dotychczasowy prezes Rafako Dawid Jaworski wskazywał na elementy planu restrukturyzacji i rozwoju Rafako. Jego zdaniem, konwersja wierzytelności ARP, KUKE i innych wierzycieli układowych na akcje, to pierwszy i najważniejszy element planu ratowania Rafako.

- Realizacja tego kroku jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich scenariuszy ratowania Rafako i umożliwi wdrożenie kolejnych działań, które ustabilizują sytuację finansową spółki. Tylko wtedy uruchomione zostaną dodatkowe środki finansowe z Grupy PFR na dalszą restrukturyzację spółki, wykup wierzytelności i dostęp do linii gwarancyjnych – mówił ówczesny prezes Jaworski.

Jego zdaniem, gdyby decyzja o konwersji została podjęta 5 czerwca - jak pierwotnie planowano - procedura konwersji mogłaby zakończyć się już we wrześniu bieżącego roku. To z kolei pozwoliłoby, że dzisiaj Rafako byłoby przygotowane do rozpoczęcia realnego procesu inwestorskiego.

- Konwersja wierzytelności jest częścią procesu inwestorskiego. Bez oddłużenia Rafako, odbudowania dodatnich kapitałów nie ma mowy o pozyskaniu inwestora strategicznego – mówił z wiarą Jaworski.

Nagła zmiana zarządu spółki

Jednak jeszcze przed rozstrzygnięciem przyszłości spółki, doszło do nieoczekiwanej zmiany w zarządzie. Rada nadzorcza spółki zdecydowała o odwołaniu Dawida Jaworskiego z funkcji prezesa Rafako. Jego obowiązki przejął Robert Kuraszkiewicz. Z kolei Michałowi Sikorskiemu cofnięto delegację członka rady nadzorczej do czasu wykonywania czynności członka zarządu spółki. W składzie zarządu spółki znalazł się z kolei Andrzej Marciniak.

- Powodem odwołania poprzedniego składu zarządu Rafako było niedotrzymanie zobowiązań dotyczących realizacji dotychczasowego procesu inwestorskiego, do których wykonania zarząd zobowiązał się przed radą nadzorczą przy powoływaniu go, o czym rada nadzorcza Rafako już poinformowała opinię publiczną - czytamy w oświadczeniu wydanym przez przewodniczącego rady nadzorczej Rafako.

Jak czytamy w oświadczeniu, powodem zmian miało być także niezrealizowanie rekomendacji rady nadzorczej o skierowaniu do właściwych organów zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez byłych członków organów spółki z grupy Rafako, a także "ponowne zatrudnienie w spółce Rafako menadżerów, którzy zrezygnowali z pracy lub zostali zwolnieni w związku z wyżej wskazanymi okolicznościami".

Dawid Jaworski był prezesem Rafako od października bieżącego roku. Wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa. Z kolei Robert Kuraszkiewicz to polski polityk, menadżer, przedsiębiorca i publicysta. Był prezesem Banku Pocztowego.

O Rafako

Raciborska firma jest wiodącą polską spółką, dostarczającą specjalistyczne rozwiązania dla sektora energetycznego, ciepłownictwa oraz branży ropy i gazu w Polsce jak i za granicą. To kluczowy dostawca rozwiązań technologicznych związanych z wytwarzaniem energii i ochroną środowiska. Firma została sprywatyzowana w 1993 roku, zaś rok później stała się spółką akcyjną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W wyniku nabycia większościowego pakietu akcji spółki, od 2011 roku, Rafako należało do grupy PBG. To czołowy producent elementów kotłowych, konstrukcji stalowych oraz wymienników ciepła.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera