Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka przyszłość czeka raciborskie Rafako? Ministerstwo Aktywów Państwowych włączyło się do rozmów

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
28 grudnia, w Ministerstwie Aktywów Państwowych odbyło się spotkanie dotyczące przyszłości Rafako
28 grudnia, w Ministerstwie Aktywów Państwowych odbyło się spotkanie dotyczące przyszłości Rafako Ministerstwo Aktywów Państwowych
Akcjonariusze zgodzili się na konwersję zadłużenia Rafako, które szacowane jest na około 500 mln zł. To jednak nie oznacza końca kłopotów raciborskiego przedsiębiorstwa, bo wierzyciele muszą teraz zgodzić się na tę propozycję. Do rozmów dotyczących przyszłości Rafako, włączyło się Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Co dalej z Rafako? Ministerstwo Aktywów Państwowych włączyło się do rozmów

Jest szansa na uratowanie raciborskiego przedsiębiorstwa Rafako po tym, jak akcjonariusze zgodzili się na konwersję zadłużenia i emisję nowych akcji. Zadłużenie Rafako z tytułu układu wobec kontrahentów, banków i instytucji wynosi około 500 mln złotych, a kapitały spółki są ujemne. To jednak nie koniec walki o przyszłość przedsiębiorstwa, bo ruch stoi po stronie wierzycieli, którzy muszą jeszcze zgodzić się na tę propozycję. Do rozmów włączyło się również Ministerstwo Aktywów Państwowych.

- Mając na uwadze los 900 osób zatrudnionych w Rafako S.A. wraz z ich rodzinami oraz fakt, że dalsze istnienie spółki jest w strategicznym interesie energetycznym Polski, istotnym jest by każdy z podmiotów uczestniczących w tych procesach stał po tej samej stronie – napisał kilka dni temu minister aktywów państwowych Borys Budka do uczestników Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy tej firmy.

W czwartek 28 grudnia, do Ministerstwa Aktywów Państwowych na rozmowy dotyczące przyszłości raciborskiej firmy zaproszeni zostali przedstawiciele: PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych , Agencji Rozwoju Przemysłu, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, PZU, PKO BP, mBank oraz BGK.

- Zależy nam na przyszłości Rafako, na tym, by decyzje były podejmowane zarówno w interesie akcjonariuszy i wierzycieli, jak również mając na uwadze dobro publiczne, zabezpieczenie sytuacji pracowników oraz bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju – argumentował minister Borys Budka.

Jak podaje MAP, Borys Budka rozmawiał z wierzycielami i akcjonariuszem spółki o możliwych działaniach mogących przyczynić się do rozwiązania obecnych problemów Rafako. Omówiono bieżącą sytuację spółki oraz możliwe scenariusze, które będą poddane dalszej analizie. Minister zadeklarował też – w ramach posiadanych uprawnień – wsparcie Ministerstwa Aktywów Państwowych w proces naprawy sytuacji Rafako, by umożliwić firmie dalsze funkcjonowanie, ochronę miejsc pracy i rozwój, z jednoczesnym zadbaniem o słuszne interesy akcjonariuszy.

Wiec poparcia za Rafako w Raciborzu

15 grudnia, pracownicy związkowcy i przedstawiciele samorządu wzięli udział w wiecu poparcia dla ratowania raciborskiej spółki Rafako. Związkowcy zadeklarowali, że będą bronili spółki do skutku, zaznaczając, że Rafako może stać się częścią sektora transformacji energetycznej.

- Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny. Dlatego jeżeli dzisiaj zastanawiamy się czy warto jakimiś milionami wspomóc Rafako, to powtórzę raz jeszcze: bezpieczeństwo nie ma ceny - mówił Marek Langer, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Rafako.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera