Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Skoczowie zburzą pomnik Poległym za Polskość Śląska [ZDJĘCIA]

Witold Kożdoń, PS
Pomnik Poległym za polskość Śląska
Pomnik Poległym za polskość Śląska UM Skoczów
Nie ma już szans na uratowanie pomnika Poległym za Polskość Śląska w Skoczowie. Trzeba go wyburzyć. Okazuje się, że to problem polityczny. Jak uratować pamięć o powstańcach?

W Skoczowie powróciła dyskusja o przyszłości pomnika "Poległym za Polskość Śląska". Pięćdziesięcioletni monument stojący na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza, Targowej i Górny Bór od dawna znajduje się w fatalnym stanie technicznym i z tego powodu prawdopodobnie zostanie rozebrany.

- Zgodził się już na to zarówno Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Cieszynie jak i Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - mówi Dariusz Heczko, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Obronnych Urzędu Miejskiego w Skoczowie.

Pomnik "Poległym za Polskość Śląska" stanął w Skoczowie w 1961 r. W 2008 r. gmina zleciła wykonanie jego ekspertyzy. Fachowcy nie pozostawili złudzeń: "wszystkie partie pomnika są w zaawansowanej fazie rozpadu" - stwierdzili autorzy opracowania i zasugerowali rozbiórkę budowli oraz odtworzenie jej z wykorzystaniem współczesnych technologii. Koszt tych prac oszacowano jednak na 700 tys. zł, dlatego radni poprzedniej kadencji nie zdecydowali się na ten krok.

Teraz dyskusja powróciła. W miejscu obecnego monumentu przed wojną stał pomnik poświęcony żołnierzom poległym w wojnie polsko-czeskiej w 1919 r., zburzony przez Niemców w 1939 r., dlatego władze Skoczowa zastanawiają się, czy nie przywrócić miejscu jego historycznego wyglądu i nie odtworzyć przedwojennego pomnika.

- Koszt takiego rozwiązania będzie kilkakrotnie niższy, a co ważne wygospodarowalibyśmy także miejsce potrzebne do budowy na tym skrzyżowaniu ronda. Ale do "tematu" chcemy podejść spokojnie, dlatego sądzę, że decyzje zapadną w najbliższych miesiącach - mówi burmistrz Skoczowa Janina Żagan.

- Czy to oznacza, że w Skoczowie ktoś chce zatrzeć pamięć o ofiarach poniesionych przez ludzi walczących o polskość Śląska? - pytają z niedowierzaniem mieszkańcy.

Sprawa staje się ważna nie tylko ze względu na bezpieczeństwo przechodniów, ale także z powodów politycznych. Są bowiem takie grupy, które uważają, że polskość Śląska została narzucona siłą i na rękę jest im rozebranie obelisku. Z drugiej strony są jednak ci, którzy uważają, że Śląsk zawsze był polski i jakiekolwiek próby dyskusji o przyszłości pomnika uważają za zamach na pamięć o historii.

CZY UWAŻASZ, ŻE POMNIK W SKOCZOWIE POWINIEN POZOSTAĆ? CZY JESTEŚ ZDANIA, ŻE NALEŻY GO ZBURZYĆ? NAPISZ KOMENTARZ


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!