Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu powstaną dwa nowe ogrody deszczowe. Jeden z nich wybudowany będzie w Parku Sieleckim

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
W Sosnowcu powstaną dwa nowe ogrody deszczowe.
W Sosnowcu powstaną dwa nowe ogrody deszczowe. UM w Sosnowcu
W Sosnowcu powstają dwa nowe ogrody deszczowe w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pierwszy ogród powstanie w Parku Sieleckim, a drugi przy filii nr 20 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu.

W Sosnowcu powstanie ogród deszczowy. Nie jest to pierwsza taka instalacja w mieście.

Nowe ogrody deszczowe w Sosnowcu

Budujemy kolejne ogrody deszczowe w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pierwszy z nich powstanie w Parku Sieleckim. Nieco inny ogród deszczowy powstanie przy filii nr 20 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu - tłumaczył Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Ogród deszczowy w Parku Sieleckim będzie miał w sumie 650 metrów kwadratowych, z czego 37 m2 to sam zbiornik retencyjny, który usytuowany będzie w najniższym punkcie parku pomiędzy placem koncertowym, z którego także będzie spływała woda na ul. 3 Maja. Nie zabraknie elementów małej architektury: stołów oraz leżaków, a przede wszystkim roślin. Wśród nasadzonych bylin, roślin i krzewów zobaczymy: jeżówkę purpurową, szałwię omszoną, bodziszek korzeniasty, zawilec mieszańcowy, krwawnik pospolity, hortensję bukietową, dereń biały i sosnę górską.

Nieco inaczej będzie wyglądał ogród przy filii biblioteki. Wykonawca zainstaluje tam m.in.: długą na 4 metry donice i kilka mniejszych, tak by woda kaskadowo spływała z dachów. Wartość tych dwóch inwestycji powstających w ramach Budżetu Obywatelskiego to 260 tys. zł. Zadanie powinno być wykonane do końca I kwartału 2024 roku. Tutaj z roślin zobaczymy: lawendę wąskolistną, krwawnik pospolity, jeżówkę purpurową i rozchodnik okazały.

Ogrody deszczowe w mieście

To już kolejne tego typu projekty w mieście. Wcześniej podobne instalacje realizowane w trakcie modernizacji przedszkoli i szkół powstały przy Przedszkolach Miejskich nr 18, 3, 31 oraz przy Szkołach Podstawowych nr 21 i 35. Z kolei w 2022 roku przy Zespole Szkół nr 2 w Sosnowcu odbyły się warsztaty edukacyjne oraz zajęcia praktyczne związane z zakładaniem przykładowego ogrodu deszczowego. Następnie społeczność szkolna przeszła do praktyki, czyli budowy ogrodu deszczowego.

Największy ogród deszczowy funkcjonujący w Sosnowcu to dzieło Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych. Powstał w Parku im. Jacka Kuronia w Kazimierzu Górniczym w miejscu nieczynnej fontanny. Ogród zasilany jest wodą deszczową oraz wodą z dawnego zalewiska, które tworzyło się na drodze prowadzącej do Mini Zoo. Miejsce jest dosyć zacienione, dlatego nasadzono dużo roślin hydrofilowych, które nie potrzebują wiele światła, za to doskonale czują się na wilgotnym i podmokłym terenie. W dodatku pełnią funkcję naturalnej oczyszczalni wody. Wśród roślin znalazły się m.in. turzyca pospolita, turzyca sina, mięta nadwodna, ponikło błotne, wietlica, niezapominajka, skrzyp zimowy czy krwawnica pospolita. Także w schronisku dla zwierząt MZUK wykonał instalację do retencji wody deszczowej, która wykorzystywana jest do mycia boksów, w których na co dzień przebywają zwierzęta.

Podlej Deszczem

Warto podkreślić, że Sosnowiec od kilku lat realizuje projekt „Podlej deszczem”. Projekt dotyczy dofinansowania instalacji wykorzystujących wodę deszczową na przykład do nawadniania przydomowych ogródków. Kolejny nabór ruszy najprawdopodobniej z początkiem marca 2024 roku.

Dajemy mieszkańcom możliwość pozyskania do 4 tysięcy złotych dotacji na budowę przydomowego zbiornika na zbieranie wody deszczowej. Zależy nam, aby osoby fizyczne gromadziły taką wodę do podlewania w ogródku — mówił Rafał Łysy.

O środki mogą ubiegać się osoby fizyczne, które są właścicielem lub posiadającą inny tytuł prawny do nieruchomości położonych w granicach administracyjnych miasta. Dotacje można być przeznaczona na zakup, montaż i wykonanie robót ziemnych lub modernizację istniejącej instalacji.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera