Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Udorzu otwarto Jurajski Szlak Batalionu "Parasol", ku pamięci żołnierzy AK, którzy dokonali zamachu na gen. Koppego, dowódcę SS. WIDEO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
W Udorzu w Gminie Żarnowiec w powiecie zawierciańskim 16 lipca br. uroczyście otwarto Jurajski Szlak Pamięci Żołnierzy AK z Batalionu "Parasol". Otwarcie miało miejsce przy pomniku poświęconym bohaterom, gdzie wcześniej oddano im hołd i złożono kwiaty.

W Udorzu 11 lipca 1944 młodzi żołnierze stoczyli potyczkę z Niemcami podczas odskoku po zamachu na dowódcę SS i Policji gen. Wilhelma Koppego. Po otwarciu Szlaku odbyła się dynamiczna rekonstrukcja historyczna tamtej potyczki z użyciem zabytkowego sprzętu i najlepszych grup rekonstrukcyjnych z regionu. Wydarzenie objęte było honorowym patronatem premiera RP Mateusza Morawieckiego, na którym uczestniczył Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera.

Jurajski Szlak Pamięci Żołnierzy Batalionu "Parasol"

Idea zadania to wytyczenie i rozpropagowanie historycznego szlaku tematycznego: Jurajskiego Szlaku Pamięci Żołnierzy "Parasola", będącego upamiętnieniem bohaterów z warszawskiego Batalionu "Parasol", którzy po nieudanym zamachu na gen. Wilhelma Koppego, wyższego dowódcę SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie, odpowiedzialnego za zbrodnie na Narodzie Polskim - zginęli lub zostali aresztowani i następnie zabici podczas odskoku z Krakowa - w miejscowości Udórz w gm. Żarnowiec, woj. śląskie – co miało miejsce 11 lipca 1944r.

Szlak upamiętnia bohaterską walkę tych młodych ludzi, a przebiega trasą odskoku od Udorza, gdzie miała miejsce potyczka z Niemcami, do stacji kolejowej w Kozłowie w pow. miechowskim (woj. małopolskie) - skąd pozostali przy życiu młodzi żołnierze z Batalionu AK, próbowali ewakuować się do Warszawy.

- Dzisiaj spotykamy się w miejscu szczególnym, aby wśród tych licznych upamiętnień dołączyć również Jurajski Szlak Batalionu "Parasol". Dziękuje Panu staroście, że podkreślenie wyjątkowego charakteru tej formy upamiętnienia, czyli możliwości wędrowania szlakiem tych, których pot i krew wsiąkała w tę ziemię. Batalion Parasol był przedłużeniem Rządu Polskiego, który wymierzał sprawiedliwość w imieniu Polski - mówił Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego.

Zobaczcie zdjęcia z otwarcia szlaku i rekonstrukcji:

- Pragnęliśmy, aby ta pamięć, o tych bohaterskich młodych ludziach, harcerzach RP trwała jak najdłużej, a będzie trwać, jeśli będzie w sercach ludzi żywych. Jest to lekcja historii w terenie. Jestem szczęśliwy, że dzięki wsparciu Fundacji PNGiG i Kancelarii Premiera RP Mateusza Morawieckiego, spotkaliśmy się, aby otworzyć Jurajski Szlak Pamięci Żołnierzy Batalionu "Parasol" - mówił Paweł Sokół, wicestarosta zawierciański.

Przebieg Jurajskiego Szlaku Pamięci Żołnierzy Batalionu "Parasol"

Całość Szlaku, to ponad 30 km i składa się ze szlaku głównego z Udorza do Kozłowa oraz szlaku pobocznego

Szlaku Edukacyjnego tzw. Pętli Zety.

Szczegółowy opis Szlaku "Parasola" -

TUTAJ.

Szlak powstał dzięki umowie pomiędzy Powiatem Zawierciańskim - Starostwem Powiatowym w Zawierciu, a Fundacją PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza w Warszawie na realizację zadania pn.: „Jurajski Szlak Pamięci Żołnierzy Parasola – szlak, który łączy pokolenia”. W ramach Programu Grantowego „Rozgrzewamy Polskie Serca” Powiat pozyskał dotację w wysokości 28.500,00 zł.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera