Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Uzdrowisku Ustroń nie zabraknie solanki. Zakończono rekonstrukcję miejsca jej wydobycia

js
Uzdrowisko Ustroń jest znanym miejscem sanatoryjnym.
Uzdrowisko Ustroń jest znanym miejscem sanatoryjnym. ARC Uzdrowisko Ustroń
Prace rekonstrukcyjne na tak dużą skalę przeprowadzono po raz pierwszy od 50 lat. Skomplikowany proces technologiczny trwał dwa tygodnie.

- Prace polegały na rozwierceniu powstałego czopa - wyjaśnia Jan Wątroba, kierownik Zakładu Górniczego w Ustroniu. - Dla zachowania wszystkich właściwości solanki jest ona regularnie badana zgodnie z prawem geologicznym i górniczym. Prowadzony jest też ścisły monitoring ilościowy i jakościowy.

W wyniku wieloletniej eksploatacji odwiertu ujęcie zostało zatkane na kilku odcinkach. Otworzenie się czopa to normalny proces.

W Uzdrowisku Ustroń solanka jest wykorzystywana w balneoterapii. Solanka ma swój udział w normalizacji ciśnienia krwi, poprawie pracy serca, większym ukrwieniu skóry, poprawie krążenia, lepszym dotlenieniu płuc, a także poprawie przemiany materii (stąd kąpiele solankowe często polecane są osobom z nadwagą lub otyłym). Wzrost temperatury ciała po kąpieli prowadzi do poprawy krążenia obwodowego, dotlenienia tkanek, wzrostu diurezy (wydalania moczu z organizmu), oraz przyspieszenia przemiany materii. Co więcej solanka łagodzi także ból i normalizuje ciśnienie krwi.

Uzdrowisko Ustroń jest jednym z największych tego typu kompleksów w Europie. Tradycje uzdrowiskowe Ustronia sięgają końca XVIII wieku. To właśnie wtedy odkryto, że warunki klimatyczne w połączeniu z naturalnymi złożami surowców leczniczych czynią Ustroń miejscem sprzyjającym leczeniu chorób układu oddechowego, chorób reumatycznych oraz stawowo-mięśniowych. Uzdrowisko Ustroń charakteryzuje się intensywnym stosowaniem metod rehabilitacyjnych oraz wykorzystywaniem naturalnych surowców o właściwościach leczniczych. Do tych ostatnich zalicza się solanka i borowina. Uzdrowisko Ustroń posiada własne złoża tych surowców, a stosowanie zasad zarządzania zgodnie z normami ISO w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego z wykorzystaniem własnych surowców naturalnych potwierdzają stosowne certyfikaty.

W Ustroniu nie brakuje licznych atrakcji turystycznych. Są to m.in. kolej linowa na Wielką Czantorię, letni tor saneczkowy na Czantorii, wyciąg krzesełkowy na Palenicę, Muzeum Ustrońskie, Muzeum Regionalne „Stara Zagroda”, Muzeum Bibliofilsko-Artystyczne „Zbiory Marii Skalickiej”, ciekawe szlaki spacerowe.

Architektoniczną wizytówką Ustronia są piramidy, oryginalny kompleks sanatoryjno- hotelowym. W dzielnicy Zawodzie w Ustroniu takich piramid jest aż 15, zbudowanych jeszcze w czasach PRL-u.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera