Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wieliczce nie tylko o soli, ale również o nafcie

KAP
Zabytkowa kopalnia soli jest jedną z największych atrakcji w Polsce
Zabytkowa kopalnia soli jest jedną z największych atrakcji w Polsce Wojciech Matusik
O Wieliczce było ostatnio głośno za sprawą reprezentacji Włoch w piłce nożnej, która mieszkała w tej uroczej miejscowości podczas Euro 2012. Jednak podkrakowskie miasteczko jest znane głównie z zabytkowej kopalni soli i Muzeum Żup Krakowskich. Te miejsca przyciągają miliony turystów rocznie, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Do 20 października na III poziomie kopalni soli można (w cenie biletu) zwiedzać wystawę pt. "Wielcy i mali. Początki przemysłu naftowego w Polsce". Przedstawia ona bogatą tradycję przemysłu naftowego na Podkarpaciu, a także historię i działalność osób pracujących przy wydobyciu, przetwórstwie, handlu ropą naftową i jej pochodnymi.

Ekspozycja ukazuje postaci wielkich inwestorów, pionierów przemysłu naftowego w Polsce oraz zwykłych pracowników i trud ich pracy. Na wystawie pojawiły się wizerunki tych pierwszych m.in. Jana Zeha, Tytusa Trzecieskiego, Karola Klobassy-Zreneckiego, Władysława Długosza oraz fotografie, dokumenty i pamiątki z nimi związane. Sporo miejsca poświęcono osobie pioniera polskiego, a zarazem i światowego, przemysłu naftowego - aptekarza i farmaceuty Ignacego Łukasiewicza, który w 1852 r. wspólnie z Janem Zehem prowadził badania nad własnościami ropy naftowej. Prace te zaowocowały w roku następnym uzyskaniem nafty świetlnej.

31 lipca 1853 r. we lwowskim szpitalu na Łyczakowie po raz pierwszy zapłonęła lampa naftowa, a dzień ten zwykło się uważać za datę narodzin polskiego przemysłu naftowego. W następnym roku w Gorlicach, dokąd przeniósł się Łukasiewicz, zaczęła funkcjonować pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa.

Podziemna ekspozycja muzeum na gł. 135 m (III poziom) jest jedną z dwóch standardowych tras udostępnionych do zwiedzania. Turyści w ramach jednego biletu i usługi przewodnickiej mogą zwiedzić: Trasę Turystyczną oraz Podziemną Ekspozycję Muzeum. ekspozycje są czynne do 31 października codziennie od 7.30 do 19.30. Bilety dla turystów indywidualnych kosztują 52 (normalny) i 38 zł (ulgowy).

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO



*Pamietacie zabawki z PRL? ZOBACZCIE ZDJĘCIA
*Gdzie jeździliśmy kiedyś na weekend? ZOBACZ ZDJĘCIA ARCHIWALNE
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!