MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjne zwyczaje Polaków. Tak wypoczywaliśmy w 2023 roku! Góry czy morze? Polska, zagranica, czy może egzotyka?

OPRAC.: PAS
Polacy lubią spędzać wakacje nad morzemZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Polacy lubią spędzać wakacje nad morzemZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE pixabay/zdj.ilustracyjne
Lato 2023 za nami. Na co nastawili się Polacy? Gdzie i jak najchętniej wypoczywali? Relaks i odpoczynek, na taki urlop w tym roku stawialiśmy. Chętnie również testowaliśmy nowe formy rozrywki. Leżenie na plaży, pobyty w SPA, korzystanie z lokalnych rozrywek z bliskimi to główne atrakcje tegorocznych urlopów.

Jak wynika z badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023” w tym roku Polacy najczęściej spędzali urlop relaksując się i odpoczywając (33 proc.). Z różnych kategorii rozrywek najchętniej wybierali właśnie wypoczynek i rekreację (32 proc). Drugą kategorią były rozrywki kreatywne (28 proc.), sportowe (21 proc.) lub ekstremalne (19 proc.).

Ciekawą formą spędzania czasu było również zwiedzanie nieznanych miejsc (25 proc.) lub doświadczanie nowych wrażeń (21 proc.). Dla wielu osób ważne był również tego lata czas z bliskimi (21 proc.). Największą wartością podczas urlopu było rozwijanie pasji i próbowanie nowych rozrywek (26 proc.), możliwość odcięcia się od codziennych obowiązków i pracy (23 proc.), aktywne spędzanie czasu (18 proc.) oraz czas spędzony wspólnie z bliskimi (18 proc.).

Wakacje 2023: Polacy stawiali na intensywne zwiedzanie i uprawianie sportu

Kiedy wybierany był aktywny wypoczynek respondenci najczęściej wskazali intensywne zwiedzanie (35 proc.), uprawianie sportu (32 proc.), próbowanie nowych rozrywek (19 proc.) oraz uprawianie sportów ekstremalnych (14 proc.). Aby doświadczyć nowych wrażeń podczas urlopu Polacy decydowali się na niekontrolowane przygody (36 proc.), organizowanie niestandardowych atrakcji dzieciom (25 proc.) czy właśnie uprawianie sportów ekstremalnych (20 proc.).

Z kategorii rozrywek sportowych najchętniej wybierana była motoryzacja, jak na przykład offroad czy gokarty (42 proc.), wodne atrakcje takie jak kitesurfing, flyboard, kajaki czy jachty (29 proc.), sporty ekstremalne (18 proc.) oraz sporty w powietrzu jak skok ze spadochronem czy na bungee (11 proc.). Wśród sportów ekstremalnych dominowało strzelanie (44 proc.), przejażdżki samochodami wyścigowymi (29 proc.), flyboard (15 proc.) czy skok na bungee (12 proc.).

Wakacje 2023: leżenie i nicnierobienie wciąż w modzie

Kiedy urlop należał bardziej do tych pasywnych najczęściej wybierane było leżenie i nicnierobienie (36 proc.), często też ankietowani wskazywali relaksowanie się i czytanie książek lub słuchanie muzyki (29 proc.). Kiedy wybór padał na urlop z kategorii rekreacji najczęściej wybierane były pobyty w hotelu (28 proc.) lub zabiegi SPA i masaże (21 proc.).

Polacy również chętnie testowali nowe formy odpoczynku jak na przykład floating (21 proc.). Kiedy spędzali czas z bliskimi podczas wakacji najczęściej korzystali się z lokalnych atrakcji (36 proc.) i starali się zobaczyć jak najwięcej w okolicy (29 proc.). Często również urlop podporządkowany był pod dzieci i ich rozrywki (21 proc.).

Kiedy nie było możliwości wyjazdu poza miasto, aby ciekawie spędzić czas chętnie wykorzystywane były różnego rodzaju kursy w mieście na przykład „zrób to sam” – jak deklarowało 27 proc. ankietowanych lub gry miejskie, wycieczki rowerowe czy wypady do Zoo (26 proc.). Ciekawą formą spędzenia czasu były również sporty miejskie, takie jak ścianka wspinaczkowa, rolki (24 proc.) oraz rozrywki kulturalne na przykład kino czy teatr (23 proc.). Z kategorii rozrywek kreatywnych najczęściej wskazywano na indywidualne lekcje na przykład pole dance czy fotografowanie (38 proc.), niestandardowe wyjazdy jak parki rozrywki (29 proc.), różnego rodzaju warsztaty na przykład ceramiki (19 proc.) czy kursy kulinarne (14 proc.).

Nad morzem najczęściej wybierane było leżenie na plaży (31 proc.), uprawianie ciekawych sportów wodnych takich jak flyboard czy kitesurfing oraz różnego rodzaju rejsy czy motorówki (16 proc.). W górach dominowały piesze wędrówki (29 proc.) oraz lokalne rozrywki jak na przykład spływy kajakiem (26 proc.). Często też korzystano z dobrodziejstw uzdrowisk (27 proc.) lub niestandardowych lotów paralotnią lub szybowcem (18 proc.).

Wakacje 2023 także na kredyt

Jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń wyjazdy na wakacje były finansowane głównie z oszczędności (45 proc.) lub bieżących zarobków (29 proc.). Niektóre osoby pożyczały również pieniądze od rodziny (14 proc.) lub brały kredyt (12 proc.). Najczęściej na urlop wydawano do 2000 złotych na osobę (43 proc.) lub do 1000 złotych na osobę (31 proc.). 16 proc. respondentów wskazało, że przeznaczało do 3000 złotych. Na rozrywkę podczas wakacji najczęściej wydawane było od 200 do 300 złotych (42 proc.).

Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków - lato 2023” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1203 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2023 roku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera