Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty dla osób po rozstaniach i rozwodach. W Polsce rośnie liczba rozwodów. Jak wyjść z traumy?

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Powstała Fundacja "Projekt Szczęście", jako propozycja warsztatów dla ludzi po rozstaniach i rozwodach. Chcą pokazać, że każdy związek, nawet najbardziej traumatyczny, był do czegoś potrzebny, że jest miejsce na nowy, że warto wybaczać i dać się pokochać jeszcze raz.

W Polsce rozwodzi 64–67 tys. par rocznie. Ponad jedna trzecia małżeństw kończy się rozwodem. Dwa raz więcej rozwodów odnotowuje się w miastach niż na wsiach. Na tle innych państw europejskich wartość współczynnika rozwodów w przeliczeniu na 1000 nowo zawartych małżeństw nie jest wysoka; wartości odnotowane w Polsce należą – wraz z tymi obserwowanymi w niektórych krajach o silnym wpływie religii na sferę obyczajowości (Irlandia, Włochy, Rumunia) – do wartości niskich. Dominują bowiem obecnie państwa, w których rozpada się mniej więcej połowa par małżeńskich.

- Od lat utrzymuje się prawidłowość, że zdecydowaną większość (ponad 2/3) spraw rozwodowych uruchamiają żony wnoszące powództwo. Nie inaczej było w ostatnich latach, choć w ostatniej dekadzie był widoczny powolny wzrost częstości powództwa mężczyzn (w 2015 r. udział mężczyzn wyniósł 33,3 proc. - wyjaśnia dr Piotr Szukalski demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.

Choć zdecydowana większość rozwodów jest orzekana bez jednoznacznego stwierdzenia, kto jest winien rozwodu (74,1 proc.), to w przypadku wydania takiego orzeczenia prawie pięciokrotnie częściej jako winny wskazywany jest mąż w porównaniu z orzeczeniem winy żony.

Dominującą przyczyną, odpowiedzialną za ponad 40 proc. rozwodów, jest bowiem niezgodność charakterów, czyli powód trudny do jednoznacznego wskazania jego symptomów, wskazujący na występowanie różnorodnych nieporozumień wynikających ze sposobu myślenia i postępowania obu stron. Co więcej, w ostatnich dekadach wyraźnie wzrasta ważność tej przyczyny. Kolejne powody to niedochowanie wierności, alkoholizm i nieporozumienia na tle finansowym.

Ponieważ rozwód to trauma, a nagle osamotnieni mają trudność z adaptacją z nowej rzeczywistości powstała Fundacja "Projekt Szczęście". Stworzyli ją Agnieszka, Kasia i Daniel - wszyscy z różnymi doświadczeniami małżeńskimi. - Ale wspólnie zobaczyliśmy ile bólu i zmian w psychice i ciele może przynieść traumatyczny związek, co przekłada tez na naszych domowników, przyjaciół - twierdzi i dodaje: Coraz więcej ludzi się rozwodzi, rozchodzi, a my chcielibyśmy podzielić się z innymi naszymi doświadczeniami. Co po rozwodzie? Jak odzyskać siebie i umieć wybaczyć sobie i innym? To chyba największa ze sztuk.

Jak twierdzą twórcy projektu "osoby po jednym związku nieudanym, nie chcą już łączyć się, boją się pokochać i zaufać". -My chcemy pokazać, że warto. Warto pokochać i zaufać zawsze. Dlatego też ten projekt traktujemy jako naszą misję. Każde z nas po zakończonym związku zaczęło szukać odpowiedzi "dlaczego?" . Pomogły w tym terapie, uwalnianie bólu z ciała poprzez masaże, sporty, rozpoczęcie wyrażanie siebie - mówią Agnieszka, Kasia i Daniel.

Ich projekt, to propozycja warsztatów dla ludzi po rozstaniach i rozwodach. Chcą pokazać, że każdy związek, nawet najbardziej traumatyczny, był do czegoś potrzebny , że jest miejsce na nowy, że warto wybaczać i dać się pokochać jeszcze raz.

Organizatorzy chcą zorganizować cztery grupy: grupę kobiet, mężczyzn. - Zapraszamy także środowisko LGBT i ... małżeństwa oraz pary. - Tych, którzy nie są zdecydowani, czy być ze sobą, czy się rozejść, a jeśli się rozejść to jak? Naszym zdaniem tak, aby było to z najmniejsza szkodą dla dzieci i obojga partnerów - opowiada Agnieszka.

Warsztaty to sześć sesji, które będą się odbywać raz w miesiącu w pięknym otoczeniu Papuga Park Hotel Wellness&Spa w Bielsku Białej. - To właśnie Śląsk wybraliśmy jako pierwsze miejsce warsztatów. Mimo, że projekt jest ogólnopolski, to chcemy pokazać piękno południowej Polski i dlatego warsztaty będą organizowane od Dolnego Śląska, poprzez Śląsk po Małopolskę. Zapraszamy na weekendy z udziałem wybitnych polskich terapeutów, gdzie będzie można dotrzeć do swoich emocji, serca, zrozumieć i pożegnać poprzedni związek i zrobić miejsce na nowe. Warsztaty to nie tylko przeżywanie własnych emocji, to też praca z ciałem, gongi, ajurweda, praca z głosem, kuchnia pięciu przemian - zachęcają organizatorzy.

Zapisy na styczniowe warsztaty prowadzone są na https://m.facebook.com/Projekt-Szczęście-104341250947641/ tam oraz na instagramie można znaleźć informacje o trenerach oraz zaproszenia na otwarte wykłady. Własnie w Katowicach dzięki uprzejmości In Corpore odbył się już pierwszy otwarty wykład pt.: Prawo do szczęścia", który poprowadziła Edyta Walęciak - Skórka.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera