Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wawrzyńcowe Hudy 2023 w Ujsołach. Tradycja, która płonie w kolejnych pokoleniach – ZDJĘCIA

KL
45. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
45. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KL
W sobotę 5 sierpnia, w gminie Ujsoły odbył się jubileuszowy 45. obrzęd Wawrzyńcowe Hudy. W tym roku wydarzenie to zorganizowano w ramach 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, jednej z najstarszych i największych imprez folklorystycznych na świecie.

Wawrzyńcowe Hudy 2023 w Ujsołach

Kolejny raz na Żywiecczyźnie zapłonęło wysokie ognisko zwane wawrzyńcową hudą, która od pokoleń jest częścią tradycji Ujsół. Ten tradycyjny obrzęd związany jest z legendą o gospodarzu Wawrzyńcu oraz z męczeńską śmiercią świętego Wawrzyńca. W 1980 roku organizowana przy tej okazji impreza stała się częścią Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W tym roku 45. Wawrzyńcowe Hudy wpisały się w 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej.

Jak głosi miejscowa legenda, ogień miał kiedyś przepędzić chorobę ze wsi:

„Dawno, dawno temu na Ujsoły padł blady strach z powodu zarazy dziesiątkującej wieś. Mieszkańcy przestali wychodzić z domów, wypasać owce i orać pola… Pewien gazda, a był to Wawrzyn Sporek, zobaczył we śnie słupy ognia buchające od ziemi do nieba. Zerwał się na równe nogi i popędził do księdza, aby mu to opowiedzieć. Ksiądz zaradził, aby na najwyższych wierchach o północy zapalić wysokie ognie. Gazda powbijał w ziemię drewniane pale, poukładał jałowce, chrust i całość podpalił. Wkrótce radość zagościła w Ujsołach, bo zaraza minęła, jak ręką odjął. Odtąd ujsolanie wierzą, że to św. Wawrzyniec – patron ognia ochronił wieś od wszelkiego zła i niechybnej zagłady”.

W sobotę, tuż przed podpaleniem strzelistej konstrukcji z drewna, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda przekazał tablicę na pamiątkę wpisu Wawrzyńcowych Hud na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W tej uroczystej części wzięli udział także m.in. posłanka PO Małgorzata Pępek, poseł PiS Kazimierz Matuszny oraz starosta żywiecki Andrzej Kalata.

Wcześniej odbyły się występy zespołów folklorystycznych w amfiteatrze w Ujsołach. Na scenie pojawili się goście z Serbii oraz Chile, a także grupy, takie jak: Familia, Szamotuły, Hulajniki, Ziemia Rajczańska i Młode Juhasy.

W niedzielę, 6 sierpnia, w ujsolskim amfiteatrze o godz. 16 rozpoczną się warsztaty biżuterii „haft sutarz” oraz kiermasz rękodzieła. Godzinę później wystartuje widowisko z zespołami folklorystycznymi: Wilamowice, Kotarzanie, Żywczanie. Pojawią się też goście ze Słowenii i Turcji. Od 21 do 23 potańcówkę góralską poprowadzi zespół „Tekla Klebetnica”.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera