Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważna debata o Śląsku na Kongresie Kultury w Warszawie

Aleksander Król
Dyskusja nad śląskością  w Warszawie trwała 2 godziny
Dyskusja nad śląskością w Warszawie trwała 2 godziny Facebook
Podczas Kongresu Kultury w Warszawie dyskutowano o Śląsku. Walczono ze stereotypami i szukano pomysłu na „nowego Ślązaka”.

Co musi się stać, żeby „nowy Ślązak” zastąpił w ogólnopolskich wyobrażeniach „starego Ślązaka”? - próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty o Śląsku zorganizowanej w... Warszawie, podczas Kongresu Kultury w Pałacu Kultury i Nauki.

Podczas dwugodzinnej dyskusji w stolicy walczono ze stereotypem Ślązaka postrzeganego często w Polsce jako niewykształconego górnika, dla którego jedyną rozrywką jest „krupniok, piwo i zabawa barbórkowa”.

- Nie jestem ze Śląska, jestem z Warszawy, ale od 45 lat piszę o Śląsku. Moim zdaniem, najwięcej do powiedzenia o Ślązakach mają gorole. Ale tak naprawdę winna jest polska edukacja, która zlikwidowała historie lokalne - mówił Jarosław Szczepański, publicysta.

Paneliści pochodzący ze Śląska tłumaczyli, że brakuje wiedzy o Śląsku, ale nie tylko na zewnątrz, ale też na samym Śląsku.

Zgodnie z założeniem pomysłodawców debaty, czyli Justyny Szlachty-Misztal, literaturoznawcy z UW, i Marcina Musiała, śląskiego aktywisty i literaturoznawcy z Katowic, miały po niej powstać konkretne tezy do dalszej pracy.
- Organizatorzy są zobowiązani do stworzenia rekomendacji. Jedna z nich miałaby być taka, żeby etnolog śląski znalazł się w szkołach. Moim zdaniem, to zbyt dosłownie sformułowany postulat. Ja wolałbym, żeby jako rekomendacja podany został postulat, by śląski uzyskał status języka regionalnego. A to jest wtedy pojęcie szersze, europejskie, do zaakceptowania i zrozumienia. Czy to trafiłoby do szkół? To już inna sprawa. To byłby wieloletni proces, ale byłby to już punkt wyjścia - mówi Krzysztof Karwat, publicysta DZ, redaktor naczelny „Fabryki Silesia”. - Wolałbym też, żeby kolejny postulat był taki, by Ślązacy byli uznani jako grupa etniczna. To wcale nie musi oznaczać odmienności. Odrębności tak, ale nie odmienności w granicach Rzeczpospolitej - mówi Karwat.

Podczas debaty o Śląsku na Kongresie Kultury w Warszawie wystąpili przedstawiciele nauki, kultury, a przede wszystkim - jak mówi Krzysztof Karwat - ludzie różnych pokoleń. Wśród panelistów byli m.in.: prof. Maria Szmeja z AGH, prof. Ewa Michna z UJ, dr Artur Czesak z UJ, dr Marek Mikołajec z UŚ, Ilona Chylińska (raperka, blogerka), Jerzy Ciurlok (pisarz oraz satyryk) oraz Martin Grabowski, ostatnio znany z tego, że zainicjował tłumaczenie Facebooka na śląski.

Dziś kolejne dyskusje w ramach kongresu w Warszawie, m.in. o mniejszościach.

*Seksafera z księdzem w Zawierciu. Parafianie w szoku, a on zniknął
*CZARNY PONIEDZIAŁEK W KATOWICACH I INNYCH MIASTACH WOJ. ŚLĄSKIEGO MOCNE ZDJĘCIA I WIDEO
*Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
*PKO Silesia Marathon i Półmaraton NA ZDJĘCIACH + WYNIKI

JESIENNA RAMÓWKA DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!